Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Święto Pszczelarzy – wyniki konkursu Pszczelarz Roku

11 maja 2018
Święto Pszczelarzy – wyniki konkursu Pszczelarz Roku
MRiRW

W czwartek ogłoszono wyniki IV ogólnopolskiej edycji konkursu Pszczelarz Roku. Finał konkursu, to także ogólnopolska konferencja „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, do udziału w której zaproszeni zostali pszczelarze z całej Polski.

Obecny na spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel poinformował o sytuacji na rynku miodu i stanie pszczelarstwa w Polsce. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że miód importowany nie stanowi konkurencji dla sprzedaży bezpośredniej miodu z rodzimych pasiek.

– Systematycznie wzrasta liczba pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich. W roku 2017 było w Polsce ponad 1,55 mln pni pszczelich i ponad 68 tys. pszczelarzy. Pod względem liczebności pni pszczelich Polska zajmuje 3 miejsce w Unii Europejskiej. W 2017 r. zebrano 15 tys. Ton miodu. Jeżeli chodzi o ceny miodu, to utrzymują się one na podobnym poziomie, jak w latach poprzednich, a głównym kanałem dystrybucji jest sprzedaż bezpośrednia i detaliczna, obejmując ponad 84% całej produkcji – poinformował Krzysztof Jurgiel.

Minister podkreślił, że dzięki wsparciu pszczelarstwa ze środków publicznych, poprzez Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce, produkcja miodu i jego przetwórstwo stają się coraz nowocześniejsze i coraz bardziej konkurencyjne.

– W ramach aktualnie realizowanego krajowego programu wsparcia, pszczelarstwo blisko 50% środków, a więc około 12 mln zł rocznie przeznacza na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego – mówił minister.

Zaznaczył, że pozytywne efekty przynoszą prowadzone w ministerstwie działania mające na celu zapobieganie zjawisku nadmiernej śmiertelności rodzin pszczelich.

– Wśród nich należy wskazać w szczególności: wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które odnoszą się do zasad stosowania środków ochrony roślin, monitoring stosowania środków ochrony roślin, rozpowszechnianie wiedzy na temat dobrych praktyk i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, współpraca z organizacjami pszczelarskimi oraz zakaz stosowania neonikotynoidów – wskazał minister Jurgiel.

Dzisiejsza konferencja, to trzy prelekcje o tematyce pszczelarskiej. To dyskusja na temat bioróżnorodności, ekologii oraz relacji między rolnictwem a pszczelarstwem i korzyści, jakie wynikają z takiej współpracy. Spotkanie pozwala poszerzyć wiedzę i kompetencje z zakresu unijnych i krajowych środków wsparcia pszczelarstwa w Polsce. Uczestnicy konferencji zapoznają się również z możliwościami wykorzystania środków PROW dla prowadzenia działalności pszczelarskiej.

Podczas uroczystej gali „Pszczelarz Roku” uczestnicy poznali najlepszych pszczelarzy wyłonionych przez kapitułę konkursową i wymienić się z nimi doświadczenia w zakresie prowadzenia pasiek.

Organizatorami konkursu i konferencji są Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR, dotyczącym realizowanego przez Narodowy F...

W związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków służba we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę