Świętokrzyskie/ Ponad 8 mln zł z UE na kanalizację i wodociągi

4 lipca 2018
Świętokrzyskie/ Ponad 8 mln zł z UE na kanalizację i wodociągi

Inwestycje związane z budową lub modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz ujęć wody zrealizuje siedem świętokrzyskich gmin dzięki ponad 8 mln zł unijnego wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

We wtorek w Kielcach umowy z przedstawicielami samorządów podpisał marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Unijne dofinansowanie otrzymały gminy: Radków (381,5 tys. zł), Morawica (prawie 2 mln zł), Radoszyce (ok. 1,324 mln zł), Opatów (ok. 1,106 mln zł), Oleśnica (632,2 tys. zł), Strawczyn (ok. 1,231 mln zł) oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Busku-Zdroju (ponad 1,637 mln zł).

O pomoc w ramach przeprowadzonego na przełomie 2016 i 2017 r. naboru mogły się ubiegać gminy oraz spółki, w których jedynymi udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego z województwa. Spośród 87 złożonych wniosków, 73 zostały zweryfikowane pozytywnie. Jak przekazał Jarubas, wtedy pieniędzy starczyło tylko na dofinansowanie 50 projektów.

"Otworzyliśmy sobie możliwość w ramach pojawiających się jeszcze możliwości finansowych do tego, żeby do tych 50 projektów mogły dołączyć kolejne. I tak się dzieje dzisiaj" – powiedział Jarubas.

Jak zaznaczył marszałek, dzięki oszczędnościom w programie, unijne dofinansowanie na realizację operacji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej – oprócz siedmiu samorządów, z którymi we wtorek podpisano umowy – otrzyma także gmina Samborzec (pow. sandomierski). "To wynika z dwóch powodów, przede wszystkim z oszczędności w programie oraz pozytywnego w tym wypadku kursu euro, osłabienie złotówki skutkuje tym, że mamy więcej środków w programie" – wyjaśnił Jarubas.

Burmistrz Radoszyc Michał Pękala w rozmowie z PAP przekazał, że unijne dofinansowanie gmina przeznaczy na budowę stacji uzdatniania wody oraz kanalizacji.

Pękala wyraził nadzieję, że prace ruszą w przeciągu trzech miesięcy.

Dotychczas w ramach PROW 2014-2020 w regionie zawartych zostało 57 umów na realizację operacji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na kwotę prawie 80 mln zł.

Jarubas odnosząc się do kwestii wydatkowania funduszy UE podkreślił, że w ramach PROW 2014-2020 woj. świętokrzyskie jest liderem w skali kraju. Zaznaczył, że płatności sięgają powyżej 30 proc., natomiast w maju zakontraktowanych było 84 proc. pieniędzy z programu.

 

Piotr Grabski (PAP)


POWIĄZANE

Jeżeli ktoś dopuszcza się fałszowania żywności, jest zagrożony więzieniem - powi...

Jeżeli pojawiłyby się sygnały o patologiach w branży wieprzowej i drobiowej, to ...

Skup jabłek przemysłowych, którego podjęła się spółka Eskimos, ustabilizował cen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę