Targi_china_210519-750

Świętokrzyskie/Wojewoda: szacowane straty w regionie z powodu suszy - ok. 80 mln zł

21 września 2018
Świętokrzyskie/Wojewoda: szacowane straty w regionie z powodu suszy - ok. 80 mln zł

Ponad 51 tys. hektarów upraw w województwie świętokrzyskim zostało dotkniętych suszą, a szacunkowa wartość strat w regionie wynosi ok. 80 mln zł – powiedziała w czwartek wojewoda Agata Wojtyszek.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Wojtyszek przedstawiła aktualną sytuację związaną z klęską suszy oraz propozycje pomocy rządowej dla osób poszkodowanych przez tegoroczne zjawiska atmosferyczne.

Jak przekazała, spośród powołanych w regionie 80 komisji ds. szacowania strat w rolnictwie z powodu suszy, wszystkie z nich zakończyły już pracę i przesłały protokoły do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

"Tych protokołów zostało przygotowanych 7566 sztuk, z tego ok. połowa to będą wnioski, w których straty dla rolników wynoszą ponad 30 proc., czyli to są te, dzięki którym rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty bezpośrednie" – podkreśliła Wojtyszek. Dodała, że do tej pory potwierdzono ok. tysiąca wniosków, z czego prawie 300 z nich z powodu błędów zostało odesłanych do poprawy.

"Jesteśmy w ścisłej współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która od 14 września przyjmuje wnioski od rolników. W pierwszej kolejności pomoc zostanie skierowana do osób, których szkody wynoszą ponad 70 proc. i tam dopłata do jednego hektara dla rolnika wynosić będzie tysiąc złotych" – powiedziała wojewoda.

Dodała, że wnioski dotyczące strat przekraczających 70 proc. powinny zostać zweryfikowane do 28 września. "Nie wiem, czy damy radę, natomiast wnioski rolnicy mogą składać do agencji, nawet jeśli nie będą mieli potwierdzonego protokołu - bo to jest dokument, który będzie można dostarczyć później. Zrobimy wszystko, mamy większą liczbę osób zajmujących się tymi wnioskami, aby zrobić to jak najszybciej, najsprawniej. Natomiast biorąc pod uwagę, że musimy odsyłać wnioski do poprawy, to ten proces trochę trwa" – zaznaczyła Wojtyszek.

Na początku września minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że na pomoc klęskową dla rolników rząd przeznaczy ok. 1,5 mld zł. Jak wyjaśnił, gdy straty rolnika wynoszą 70 proc. i więcej, pomoc państwa to 1 tys. zł do hektara, zaś gospodarstwa, w których straty są w przedziale 30-70 proc. - 500 zł na każdy hektar. Pieniądze mają też być wypłacane właścicielom stawów rybnych - w wysokości 300 zł do 1 hektara zarybionych stawów.

Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza w tym roku wystąpiła w całym kraju.

Na początku września GUS podał wstępne szacunki zbiorów, m.in. zbóż. Szacuje się, że zbiory zbóż podstawowych mogą wynieść 24 mln ton, tj. o ok. 14 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku mają być o 16 proc. niższe, a warzyw gruntowych będzie o 8 proc mniej.

 

Piotr Grabski (PAP)


POWIĄZANE

Projekty partnerów KSOW są inspiracją do realizacji działań „Strategii zrównoważ...

W dniu 30 czerwca 2019 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca t...

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę