aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Syria z szansami na pokój

26 stycznia 2017
Syria z szansami na pokój

Przedwczoraj w Astanie, stolicy Kazachstanu, zakończyły się dwudniowe rozmowy pokojowe dotyczące ograniczenia działań wojennych w Syrii. Szanse na zbliżenie stanowisk sił związanych z prezydentem Baszarem al-Asadem i rebeliantami były znaczące ze względu na udział w negocjacjach kluczowych dla tego regionu graczy – Rosji, Turcji i Iranu. Rezultat rozmów to wypracowanie trójstronnego mechanizmu kontroli trwającego zawieszenia broni.

Od 30 grudnia w Syrii obowiązuje rozejm, który nie jest przestrzegany, o czym niejednokrotnie donosiły zarówno walczące strony jak i niezależni obserwatorzy. Efektem spotkania w Astanie jest wypracowanie porozumienia Rosji, Turcji i Iranu, które będą współdziałać, monitorując i egzekwując postanowienia o zawieszeniu broni.

Specjalny wysłannik ONZ, Staffan de Mistura, uczestniczący w rozmowach w Astanie, powiedział, że wdrożenie mechanizmu jest kluczowym krokiem na drodze do rzeczywistego zaprzestania działań wojennych. Rezultat spotkania nazwał znaczącym osiągnięciem i wyraził nadzieję, że konsensus w Astanie utoruje drogę do dalszych porozumień. Kolejna runda negocjacji odbędzie się 9 lutego w Genewie, pod egidą ONZ.

Uczestnicy spotkania ustalili także, że syryjskie grupy rebelianckie wezmą udział w genewskich negocjacjach. Postulat, który był kluczowy dla rebeliantów jeszcze w poniedziałek pozostawał kością niezgody.

Dlaczego Astana?

Lokalizację dla negocjacji wybrano nieprzypadkowo. Kazachstan zachowuje neutralność względem stron konfliktu i pozostaje w dobrych relacjach z Rosją, Turcją, Iranem, a także Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.  Pierwszego stycznia kraj został niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Za Astaną przemawiało również doświadczenie dyplomatyczne zdobyte podczas rozmów nt. irańskiego programu nuklearnego czy negocjacji w sprawie Krymu, które stały się podstawą do porozumień w Mińsku. Prezydent Nursułtan Nazarbajew był również mediatorem pomiędzy Rosją i Turcją w okresie napiętych relacji, spowodowanych zestrzeleniem rosyjskiego SU-24.

Wszystkie strony od początku podkreślały, że negocjacje nie są alternatywą dla rozmów zaplanowanych przez ONZ na 8 lutego, a ich komplementarnym uzupełnieniem. Wybór Astany na miejsce rozmów spotkało się z aprobatą Staffana de Mistury, wysłannika ONZ zajmującego się konfliktem w Syrii. De Mistura wyraził w imieniu sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, wdzięczność za gotowość do organizacji negocjacji.

- Najważniejszą rolę w procesie pokojowym w Syrii gra ONZ. Rozmowy w Astanie to szansa na wypracowanie wstępnych porozumień przed kolejną turą negocjacji, która rozpocznie się 9 lutego w Genewie – mówił Kairat Abdrakhamanov, minister spraw zagranicznych Kazachstanu.

Abdrakhamanov zapewnił również, że inicjatywy pokojowe to dla Kazachstanu, obok walki z terroryzmem, priorytet w czasie dwuletniej kadencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W podobnym tonie wypowiedział się również Nursułtan Nazarbajew, prezydent republiki.

- Kazachstan, jest zainteresowany wzmacnianiem i promowaniem bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie a spotkanie w Astanie jest wyraźnym przejawem wysiłków społeczności międzynarodowej dążącej do pokojowego uregulowania sytuacji w Syrii. Kazachstan jest przekonany, że jedynym sposobem, aby znaleźć rozwiązanie kryzysu syryjskiego jest droga negocjacji opartych na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu – napisał Nursułtan Nazarbajew w liście do uczestników negocjacji. – To nie jest przypadek, że nasz kraj został wybrany gospodarzem negocjacji. Już w 2015 roku w Astanie odbyły się dwie rundy rozmów pomiędzy kilkoma syryjskimi organizacjami opozycyjnymi. Kazachstan stara się również humanitarnie wspomagać ofiary konfliktu – czytamy dalej.

Ustalenia z 2015 roku dotyczyły przede wszystkim kwestii humanitarnych. Dzięki rozmowom w Astanie udało się wówczas osiągnąć porozumienie, zgodnie z którym w Syrii utworzone zostały korytarze, umożliwiające bezpieczną ewakuację milionom uchodźców.

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę