aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szanse na zwiększenie eksportu do Afryki

13 września 2022
Szanse na zwiększenie eksportu do Afryki

O bezpieczeństwie żywnościowym dyskutowano podczas wizyt w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu. Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył w dniach 6-9 września 2022 r. w oficjalnej wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej (WKS) i Senegalu. Tematem przewodnim wizyty było bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Sektor rolniczy w Afryce

Sektor rolnictwa jest istotny dla gospodarek tych trzech krajów afrykańskich. Podczas wizyty obie strony deklarowały gotowość do zacieśniania relacji w rolnictwie, zwłaszcza z uwagi na potrzebę zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Szanse na zwiększenie eksportu do Afryki

W rozmowach z partnerami afrykańskimi minister Bartosik podkreślał zainteresowanie polskiego sektora rolno-spożywczego zwiększeniem eksportu na tamtejsze rynki. Wyraził też oczekiwanie zniesienia istniejących nieuzasadnionych ograniczeń utrudniających rozwój wzajemnej wymiany handlowej.

Nigeria

Podczas pobytu w Nigerii minister Bartosik podpisał memorandum o porozumieniu w sprawie polsko-nigeryjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. Liczymy, że implementacja zapisów tego dokumentu przyczyni się do aktywizacji wzajemnej współpracy, zarówno w zakresie inicjatyw wspierających rozwój handlu rolnego, jak i kontaktów naukowo-badawczych.

Wybrzeże Kości Słoniowej

W trakcie wizyty w WKS strony wyraziły chęć rozwoju współpracy dwustronnej w sektorze rolnym. Minister Bartosik poinformował, że jako duży producent żywności, a także wiarygodny i atrakcyjny partner europejski Polska jest gotowa do nawiązania kontaktów z kontrahentami iworyjskimi.

Obie strony uznały, że obecna wartość i wielkość wymiany handlowej nie jest satysfakcjonująca. Ustalono, że w celu pobudzenia wzajemnego handlu zostanie zorganizowane forum gospodarcze, którego zakres tematyczny obejmie m.in.: rolnictwo.

W Abidżanie rozmawiano też o globalnych skutkach wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie, w szczególności w odniesieniu do wyzwań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach afrykańskich. Przedstawiciele WKS jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko rosyjskiej agresji.

W ramach wizyty w Abidżanie minister Bartosik spotkał się z ministrem zasobów zwierzęcych i rybnych WKS, który wyraził zainteresowanie nawiązaniem współpracy naukowo-badawczej, technicznej i dotyczącej hodowli zwierząt. Rozmawiał także z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi WKS, który zaproponował zawarcie polsko-iworyjskiego memorandum o współpracy rolniczej.

Polski eksport do Afryki

Nigeria, WKS i Senegal to ważni odbiorcy polskiej żywności. W ciągu 6 miesięcy 2022 r. wyeksportowaliśmy do Senegalu towary rolno-spożywcze o wartości 66,3 mln EUR. Główne towary w eksporcie to ekstrakt słodowy, przetwory spożywcze z mąki oraz pszenica (także sery i twarogi). Senegal zajmuje 3. pozycję wśród krajów afrykańskich pod względem importu artykułów rolno-spożywczych z Polski.

Eksport rolny do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej w pierwszym półroczu 2022 r. miał wartość ok. 28 mln EUR. W tym okresie wyeksportowaliśmy głównie: przetwory spożywcze z mąki, pszenicę i meslin, jadalne podroby z bydła i świń.

Według wstępnych danych w okresie I-VI 2022 r. wartość eksportu do Nigerii wyniosła 46,6 mln EUR. Główne towary w eksporcie do Nigerii to: pszenica, mleko i śmietana, ekstrakt słodowy, przetwory spożywcze z mąki, serwatka.

 

źródło i foto> MRiRW


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę