aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szanse na zwiększenie eksportu do Afryki

13 września 2022
Szanse na zwiększenie eksportu do Afryki

O bezpieczeństwie żywnościowym dyskutowano podczas wizyt w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu. Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył w dniach 6-9 września 2022 r. w oficjalnej wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej (WKS) i Senegalu. Tematem przewodnim wizyty było bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Sektor rolniczy w Afryce

Sektor rolnictwa jest istotny dla gospodarek tych trzech krajów afrykańskich. Podczas wizyty obie strony deklarowały gotowość do zacieśniania relacji w rolnictwie, zwłaszcza z uwagi na potrzebę zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Szanse na zwiększenie eksportu do Afryki

W rozmowach z partnerami afrykańskimi minister Bartosik podkreślał zainteresowanie polskiego sektora rolno-spożywczego zwiększeniem eksportu na tamtejsze rynki. Wyraził też oczekiwanie zniesienia istniejących nieuzasadnionych ograniczeń utrudniających rozwój wzajemnej wymiany handlowej.

Nigeria

Podczas pobytu w Nigerii minister Bartosik podpisał memorandum o porozumieniu w sprawie polsko-nigeryjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. Liczymy, że implementacja zapisów tego dokumentu przyczyni się do aktywizacji wzajemnej współpracy, zarówno w zakresie inicjatyw wspierających rozwój handlu rolnego, jak i kontaktów naukowo-badawczych.

Wybrzeże Kości Słoniowej

W trakcie wizyty w WKS strony wyraziły chęć rozwoju współpracy dwustronnej w sektorze rolnym. Minister Bartosik poinformował, że jako duży producent żywności, a także wiarygodny i atrakcyjny partner europejski Polska jest gotowa do nawiązania kontaktów z kontrahentami iworyjskimi.

Obie strony uznały, że obecna wartość i wielkość wymiany handlowej nie jest satysfakcjonująca. Ustalono, że w celu pobudzenia wzajemnego handlu zostanie zorganizowane forum gospodarcze, którego zakres tematyczny obejmie m.in.: rolnictwo.

W Abidżanie rozmawiano też o globalnych skutkach wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie, w szczególności w odniesieniu do wyzwań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach afrykańskich. Przedstawiciele WKS jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko rosyjskiej agresji.

W ramach wizyty w Abidżanie minister Bartosik spotkał się z ministrem zasobów zwierzęcych i rybnych WKS, który wyraził zainteresowanie nawiązaniem współpracy naukowo-badawczej, technicznej i dotyczącej hodowli zwierząt. Rozmawiał także z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi WKS, który zaproponował zawarcie polsko-iworyjskiego memorandum o współpracy rolniczej.

Polski eksport do Afryki

Nigeria, WKS i Senegal to ważni odbiorcy polskiej żywności. W ciągu 6 miesięcy 2022 r. wyeksportowaliśmy do Senegalu towary rolno-spożywcze o wartości 66,3 mln EUR. Główne towary w eksporcie to ekstrakt słodowy, przetwory spożywcze z mąki oraz pszenica (także sery i twarogi). Senegal zajmuje 3. pozycję wśród krajów afrykańskich pod względem importu artykułów rolno-spożywczych z Polski.

Eksport rolny do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej w pierwszym półroczu 2022 r. miał wartość ok. 28 mln EUR. W tym okresie wyeksportowaliśmy głównie: przetwory spożywcze z mąki, pszenicę i meslin, jadalne podroby z bydła i świń.

Według wstępnych danych w okresie I-VI 2022 r. wartość eksportu do Nigerii wyniosła 46,6 mln EUR. Główne towary w eksporcie do Nigerii to: pszenica, mleko i śmietana, ekstrakt słodowy, przetwory spożywcze z mąki, serwatka.

 

źródło i foto> MRiRW


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę