Szczecin/W przyszły weekend - Noc Nietoperzy

24 września 2018
Szczecin/W przyszły weekend - Noc Nietoperzy

Życiu i zwyczajom nietoperzy zamieszkujących Puszczę Bukową poświęcona będzie pierwsza Noc Nietoperzy organizowana w przyszły weekend przez Nadleśnictwo Gryfino. Jej uczestnicy dowiedzą się m.in., czy te ssaki faktycznie wplątują się we włosy i piją krew.

"Uczestnicy naszego spaceru dowiedzą się m.in. jak żyją nietoperze w Puszczy Bukowej, jakie ich gatunki można tutaj spotkać, gdzie i kiedy" - powiedziała PAP Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino, które organizuje pierwszą Noc Nietoperzy. "Podczas spaceru zaplanowano także próby lokalizacji nietoperzy, a jeśli szczęście dopisze będzie je można także podpatrzeć" - dodała Kmiecińska.

"Specjaliści zajmujący się nietoperzami opowiedzą także, ile jest prawdy w mitach dotyczących zachowania tych ssaków i powiedzą, co zrobić, jeśli znajdziemy tego ssaka w domu" - powiedziała Kmiecińska.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, nadleśnictwo planuje już drugą odsłonę Nocy Nietoperzy, ale jej data nie jest jeszcze znana.

W podszczecińskim kompleksie leśnym Puszcza Bukowa nietoperze można spotkać m.in. w bunkrach i innych pozostałościach architektury wojskowej, licznie tam występującej.

Przez wieki wokół nietoperzy narosło wiele mitów. Na przykład w Europie i Afryce - przypomina nadleśnictwo - posądzano je o współpracę z czarownicami, kojarzono z nadchodzącą chorobą lub śmiercią. Wierzono także, że przybicie nietoperza do drzwi domostwa ochroni mieszkańców przed nieszczęściem i biedą. Z kolei w Chinach wierzono, że nietoperze zwiastują dobrobyt i szczęście.

W Polsce występuje 25 gatunków nietoperzy - wszystkie są objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat.

 

Kacper Reszczyński (PAP)


POWIĄZANE

Strategia klimatyczna KE do roku 2050 podkreśla kluczową rolę rolników w walce p...

Aby powstrzymać silne zmiany klimatu, należy zatrzymać ocieplenie na poziomie 1,...

Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele Unii Europejskiej są blisko zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę