GUS_230920_750x100_stat

Szef PE przestrzega: pierwszy krok do dyktatury we Włoszech

21 maja 2018
Szef PE przestrzega: pierwszy krok do dyktatury we Włoszech

"Pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia we Włoszech dyktatury" nazwał w piątek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani projekt powołania „komitetu pojednania”, jaki znalazł się w programie przyszłego rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi w programie tworzonego rządu przez dwa eurosceptyczne ugrupowania komitet ten miałby przede wszystkim rozstrzygać spory między koalicjantami. Zasiadać w nim mają między innymi szef rządu i liderzy partii koalicyjnych oraz klubów parlamentarnych.

Tajani, polityk centroprawicowej partii Forza Italia i jej potencjalny kandydat na premiera wskazany przed wyborami 4 marca, powiedział w Neapolu: "Nie mam najmniejszej ochoty żyć w kraju, w którym istnieje komitet pojednania decydujący o tym, co ma robić rząd”.

„Odmawiam życia w takim ustroju, ponieważ to początek drogi prowadzącej do dyktatury. Dyktatury zaczynały się od podminowania fundamentów demokracji”- stwierdził szef PE.

Jego zdaniem „rząd powinien robić to, co postanowił".

"Jeżeli parlament odmówi rządowi zaufania, to idzie on do domu i są wybory. To jest demokracja parlamentarna. W przeciwnym razie zmieniamy wszystkie jej parametry i tworzymy demokrację jakobinów, z ludźmi czekającymi na ulicy na to, komu zostanie ucięta głowa” - oświadczył Tajani.

Dodał, iż należy sprzeciwić się podobnym krokom wstecz, zarówno - zaznaczył - we Włoszech, jak i w całej Europie.

„Nie chciałbym chińskiej partii komunistycznej, kontrolującej działalność rządu, ani partii nazistowskiej. W republice demokratycznej, jaką są Włochy, rząd ma zaufanie parlamentu, prezydent republiki wskazuje premiera, a potem wotum zaufania udziela rządowi parlament, który reprezentuje obywateli” - podkreślił Tajani.

 

Sylwia Wysocka (PAP)


POWIĄZANE

Wtorek (13.10) zapowiada się w Warszawie naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą ros...

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda prze...

9. października w Centrali KRUS miało miejsce rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę