Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Sztuka przycinania żywopłotów

4 sierpnia 2020
Sztuka przycinania żywopłotów

Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.


Sierpniowa pełnia lata to kalendarzowy termin letniego przycinania wybranych gatunków krzewów. Jest to czas na formowanie krzewów liściastych – zimozielonych i tych zrzucających liście oraz iglaków o dużym przyroście. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu, ale nie później niż do połowy sierpnia.


Wygląd żywopłotów zależy oczywiście od warunków pogodowych, ale przede wszystkim od atencji właścicieli ogrodu, czyli od jakości pielęgnacji – prawidłowego przycinania i dbałości o narzędzia, którymi przycinanie jest wykonywane.


Jakość przycinania ma znaczenie

Kluczowym elementem prawidłowego przycinania żywopłotów, oprócz terminu dostosowanego do gatunku krzewu, jest ostrze, które koniecznie musi być dobrze naostrzone i czyste. Przytępione lub tępe narzędzie kaleczy rośliny, a następnie komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje.


- Przycinanie krzewów wykonujemy tylko parę razy w roku, dlatego przed każdym użyciem nożyc należy je dokładnie sprawdzić i przygotować do pracy jak do pierwszego użycia w sezonie. Najważniejszą rzeczą jest kontrola stanu zużycia ostrza. W przypadku stwierdzenia dużego stopnia zużycia czy uszkodzenia, należy je wymienić na nowe. Dodatkowo w nożycach spalinowych, przed planowaną pracą warto sprawdzić przede wszystkim czy po ostatnim użyciu opróżniliśmy zbiornik i gaźnik z paliwa, by po dłuższej przerwie nie uruchamiać narzędzia na przestarzałym paliwie. Jest to niestety najczęściej popełniany błąd w eksploatacji urządzeń spalinowych, który wpływa na jakość pracy silnika, wydajność i żywotność urządzenia. Następnie warto także pamiętać o kontroli poziomu oleju oraz stanu filtrów powietrza i paliwa. Zużyte lub uszkodzone filtry również należy wymienić na nowe. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.


Sprawne, prawidłowo użytkowane nożyce na swój sposób odwdzięczą się zapewniając szybkie wykonanie pracy z pożądanym efektem formowania, niezależnie czy zaplanowaliśmy kształtowanie żywopłotu w trapez, prostopadłościan, łuk. Urzeczywistnienie wizji owej formy ułatwiają ergonomiczne, idealnie wyważone i lekkie nożyce, którymi można pracować w każdej płaszczyźnie. Wygodne i przyjemne formowanie żywopłotów zgodnie z indywidualną wyobraźnią umożliwiają nożyce długie i krótkie z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Te dwustronne ostrza, łączone z jednostką napędową wyposażoną w 4-suwowy silnik Honda o mocy 1 KM lub 1,3 KM, powstały z myślą o komforcie użytkownika i jakości pielęgnacji krzewów. Przeznaczone są do wykonywania precyzyjnych cięć w stabilnej pozycji bez konieczności schylania się czy korzystania z drabinki. Ich zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm. Dzięki nowoczesnej konstrukcji silnika umożliwiającej obrót o 360º, nożycami można pracować w każdej płaszczyźnie. Dodatkowym udogodnieniem nożyc z Honda Versatool jest regulacja kąta pracy (nożyce krótkie - 54°, nożyce długie - 90°), co w przypadku nożyc długich zapewnia bardzo dokładne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie.


Praktyczną zaletą Honda Versatool jest nowoczesny, niezawodny czterosuwowy silnik Honda, który wyróżnia się niskim zużyciem paliwa, ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin (o 85% niższy poziom emisji spalin od klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym), cichą pracą oraz niskimi wibracjami. Całe narzędzie, jednostka napędowa połączona z nożycami, jest ergonomicznie wyważone i wyposażone w wygodne uchwyty, które zwiększają komfort pracy nawet w przypadku dużych płaszczyzn krzewów do uformowania.


Technika przycinania - praktyczne wskazówki

  • Przycinanie najlepiej jest zacząć od powierzchni górnej, czyli od wyznaczenia wysokości krzewów.

  • Nożyce należy prowadzić zawsze od dołu ku górze, zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek.

Należy zachować jak najmniejszej powierzchni cięcia.

  • Należy zadbać o dobry stan ostrzy - tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia. Przez te rany wnikają choroby i szkodniki.

  • Higiena pracy – przed użyciem narzędzi, sekatorów i nożyc, należy dokładnie oczyścić i odkazić ostrza, by uchronić rośliny przed infekcjami.

  • Estetyka formy – osiągnięcie idealnej linii prostej żywopłotu nie jest rzeczą łatwą i wymaga doświadczenia oraz wprawnej ręki. Najprostszym pomocniczym rozwiązaniem jest sznurek wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików.Wielofunkcyjność – praktyczne rozwiązanie do pielęgnacji ogrodu

Ogród, niezależnie od wielkości i różnorodności szaty roślinnej, wymaga zastosowania wielu urządzeń, na które nie zawsze udaje się wygospodarować miejsce do przechowywania. Problem ten rozwiązuje wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji ogrodu i jednocześnie łatwe w przechowywaniu. Pełny zestaw, składający się z jednostki napędowej UMC 435 E, 2 przedłużek (krótkiej i długiej), podkrzesywarki (pilarki na wysięgniku), wykaszarki, 2 modeli nożyc (krótkich i długich), glebogryzarki, krawędziarki i dmuchawy służy do koszenia niewielkich powierzchni i miejsc trudno dostępnych, formowania i odgradzania trawnika, przycinania żywopłotów i krzewów, przycinania gałęzi i prześwietlania drzew, spulchniania gleby, sprzątania oraz usuwania świeżego opadu śniegu.Lekkie i bardzo wygodnie wyważone jest naprawdę idealnie praktycznym rozwiązaniem do przydomowego ogrodu.Dodatkową jego zaletą jest cicha praca, przyjaźnie dla środowiska niski poziom emisji spalin, a w aspekcie finansowym – niskie zużycie paliwa. Ważny jest także fakt, że Honda Versatool można konfigurować wedle potrzeb - pod kątem konkretnych prac i czynności, i można je kompletować stopniowo.


www.mojahonda.pl

 

 

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. W 2012 r. Honda została uznana przez prestiżową firmę doradczą INTERBRAND za jedną z najbardziej ekologicznych firm na świecie, przyznając marce 3. miejsce w światowym rankingu. Od wielu lat HONDA znajduje się także w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2017” (Najlepsze Marki Świata), Honda ponownie zajęła 20. pozycję. Wartość marki wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat o 31%. Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne i przyjazne dla otoczenia urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz kosiarki do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe oraz maszyny innych japońskich marek, jak: maszyny budowlane MIKASA, motopompy MATSUSAKA i DAISHIN, agregaty prądotwórcze światowych potentatów HIMOINSA i EUROPOWER oraz wysokoprężne silniki KUBOTA. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce. www.mojahonda.pl

 

Biuro prasowe Aries Power Equipment / Honda


POWIĄZANE

Potrzebujesz szybkiej pożyczki i błyskawicznego przelewu pieniężnego? Wybierz po...

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizac...

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę