Szwecja siódmym państwem w Europie z grypą ptaków

19 listopada 2020
Szwecja siódmym państwem w Europie z grypą ptaków

Mamy już do czynienia z serią zakażeń grypą ptaków w Europie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Tym razem Szwecja zgłosiła ognisko zakaźnej choroby u drobiu. Wirus pojawił się na fermie indyków, ponad 3 tys. ptaków zostanie poddanych ubojowi i utylizacji.

Szwedzkie władze monitorują inne fermy znajdujące się w okolicy i przyznają, że  nie wiadomo  dokładnie w jakim stopniu wirus HPAI znajduje się w środowisku bytowania dzikich ptaków i należy uwzględnić ryzyko jego przedostania do większej liczby gospodarstw. O rozprzestrzenianie choroby podejrzewa się migrujące dzikie ptaki. Lista państw, w których potwierdzono grypę ptaków gwałtownie się powiększa w ostatnich kilku tygodniach. Kłopoty epizootyczne mają  już: Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Dania, Belgia, Francja. Co ciekawe, w Niemczech pojawiły się dwa podtypy wysoce zjadliwej grypy ptaków: H5N8 oraz H5N5.

Liczne przypadki występowania grypy ptaków w Europie każą obawiać się tego, że wirus dotknie również nasz kraj. Jeśli jednak udałoby nam się uchronić przed pojawieniem się grypy w Polsce można – paradoksalnie – mieć nadzieję, że nasza sprzedaż eksportowa do krajów trzecich nieco wzrośnie. Stanie się tak dlatego, że wiele krajów pozaeuropejskich ni e stosuje regionalizacji (czyli ograniczenia importu z niewielkiego obszaru)  tylko od razu blokuje całkowicie przywóz drobiu z kraju, w którym ujawniono występowanie wirusa. Wypadnięcie z międzynarodowego rynku tak dużej liczby państw może być więc szansą dla innych eksporterów.  Przestrzegamy jednak przed budowaniem poważniejszych prognoz w oparciu o powyższą obserwację. Po pierwsze sądzimy, że istnieje – niestety – bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się wirusa w Polsce. Po drugie, warto pamiętać, że najwięksi światowi eksporterzy jak Brazylia i Stany Zjednoczone na razie nie raportują jakichkolwiek problemów z HPAI.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Śpiewająca kampania Piątnicy Roślinnej. OSM Piątnica startuje z intensywną kampa...

Pobiegli, by pomagać Tegoroczny Charytatywny Bieg z Butelką Mleka odbył się 4 wr...

Energy Starter to program promujący innowacyjne inicjatywy w sektorze energetycz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę