Szwecja siódmym państwem w Europie z grypą ptaków

19 listopada 2020
Szwecja siódmym państwem w Europie z grypą ptaków

Mamy już do czynienia z serią zakażeń grypą ptaków w Europie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Tym razem Szwecja zgłosiła ognisko zakaźnej choroby u drobiu. Wirus pojawił się na fermie indyków, ponad 3 tys. ptaków zostanie poddanych ubojowi i utylizacji.

Szwedzkie władze monitorują inne fermy znajdujące się w okolicy i przyznają, że  nie wiadomo  dokładnie w jakim stopniu wirus HPAI znajduje się w środowisku bytowania dzikich ptaków i należy uwzględnić ryzyko jego przedostania do większej liczby gospodarstw. O rozprzestrzenianie choroby podejrzewa się migrujące dzikie ptaki. Lista państw, w których potwierdzono grypę ptaków gwałtownie się powiększa w ostatnich kilku tygodniach. Kłopoty epizootyczne mają  już: Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Dania, Belgia, Francja. Co ciekawe, w Niemczech pojawiły się dwa podtypy wysoce zjadliwej grypy ptaków: H5N8 oraz H5N5.

Liczne przypadki występowania grypy ptaków w Europie każą obawiać się tego, że wirus dotknie również nasz kraj. Jeśli jednak udałoby nam się uchronić przed pojawieniem się grypy w Polsce można – paradoksalnie – mieć nadzieję, że nasza sprzedaż eksportowa do krajów trzecich nieco wzrośnie. Stanie się tak dlatego, że wiele krajów pozaeuropejskich ni e stosuje regionalizacji (czyli ograniczenia importu z niewielkiego obszaru)  tylko od razu blokuje całkowicie przywóz drobiu z kraju, w którym ujawniono występowanie wirusa. Wypadnięcie z międzynarodowego rynku tak dużej liczby państw może być więc szansą dla innych eksporterów.  Przestrzegamy jednak przed budowaniem poważniejszych prognoz w oparciu o powyższą obserwację. Po pierwsze sądzimy, że istnieje – niestety – bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się wirusa w Polsce. Po drugie, warto pamiętać, że najwięksi światowi eksporterzy jak Brazylia i Stany Zjednoczone na razie nie raportują jakichkolwiek problemów z HPAI.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę