Festyn pszczelarski

14 sierpnia 2003

Długiego weekendu nie będą mieli pszczelarze. W najbliższą niedzielę, 17 sierpnia organizują w Toruniu zjazd bartników z całego województwa.

Przygotowano okolicznościowe wystawy zabytkowych i nowoczesnych uli, sprzętu używanego w pasiece, słuchając fachowców będzie można poznać zwyczaje pszczół. Nie zabraknie oczywiście stoik handlowych z miodami, pyłkiem pszczelim, woskowymi figurkami. Na miejscu będzie można skosztować pajdy chleba z miodem i popić ją... miodem.

Tajemnice ula

Silna rodzina pszczela w pełni rozwoju - w czerwcu - liczy 40 do 80 tysięcy pszczół, podczas gdy wiosną zaledwie 10-12 tysięcy. W jednym ulu zamieszkują trzy postacie pszczół: pszczoły robotnice, trutnie w liczbie od 300 do 3000 i tylko jedna matka.

W okresie rozwoju matka składa dziennie średnio 1800 jaj. Pszczoły robotnice i matki posiadają żądło potrzebne do obrony i napaści, trutnie są bezbronne. W okresie natężonej pracy pszczoły żyją krótko 10-15 dni, natomiast od jesieni do wiosny 6-8 miesięcy.

Rodzina pszczela zużywa na swe utrzymanie w ciągu roku 50-80 kg miodu, 25-30 kg pyłku i ok. 30 litrów wody.
Do pracy w polu wylatuje 1/3 mieszkanek ula. Ich loty uzależnione są od pogody, temperatury powietrza, siły wiatrów, loty odbywają się w promieniu 1,5 - 2 km od ula. Każdego dnia pszczoła odbywa od 7 do 13 lotów, a w ciągu swojego życia 100 lotów po czym ginie.

Pszczoły najchętniej zbierają nektar o zawartości 30 proc. cukrów, z tego też powodu do ich ulubionych roślin należą rzepak, czereśnie, gryka, koniczyna, lucerna, mniszek, jabłoń. Najwięcej nektaru wydzielają rośliny w czasie dusznych nocy i przed burzą, gdy temperatura powietrza wynosi od 18 do 28 stopni. Natomiast deszcze wypłukują nektar, a przerwa w nasłonecznieniu powstrzymuje jego wydzielanie.


POWIĄZANE

Trwa Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Jako element tych obchodów w Warszawie o...

Rozpoczęła się rejestracja uczestników trzeciej edycji Europejskiego Forum Rolni...

Podsekretarz stanu Ryszard Kamiński uczestniczył w uroczystym otwarciu Międzynar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę