Jabłkowa gala

3 grudnia 2015

Pierwszy Festiwal Jabłka odbył się w minioną niedzielę (3.10.2010) w Woli Chojnata a ściślej mówiąc na terenie posiadłości Krzysztofa Malereckiego, gdzie głównym obiektem o niebywałym uroku jest dawny Pałac Chojnata. To nie przypadek, że akurat tu odbyła się ta impreza, ponieważ pomysłodawcą był właśnie Krzysztof Malarecki.

Do pomysłu dołączył, jako współorganizator Starosta Rawski – Józef Matysik oraz Roman Jagieliński, tym razem jako prezes Grupy Producentów Owoców ROJA. Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa Marek Sawicki, którego w dniu wczorajszym reprezentował wiceminister Tadeusz Nalewajek. Wypada dodać, że również najwyższe władze samorządowe w osobach Marszałków Województw: łódzkiego –Włodzimierza Fisiaka, lubelskiego - Krzysztofa Grabczuka , świętokrzyskiego – Adama Jakubasa, mazowieckiego – Adama Struzika oraz małopolskiego – Marka Nawarę, przystąpiły do projektu jako honorowi patroni.       
       
       
       


Można zapytać, dlaczego jabłko? Owoc ten od wieków był domeną rodzimych hodowców. Był tak powszechny, że przestaliśmy na niego zwracać uwagę. A przecież w produkcji jabłek oraz soku jabłkowego należymy do ścisłej światowej czołówki z jeszcze dużym potencjałem do wykorzystania. Obecnie plasujemy się w okolicach 4 miejsca. Na razie w rankingu prowadzą Chińczycy. Nasza produkcja oscyluje średnio w granicach 2 mln ton rocznie. W rekordowym 2008 roku było to prawie 3 mln ton. A po wdrożeniu nowych technologii może być o wiele więcej. Byle by w pogoni za ilością nie zgubić po drodze jakości.

Przejdźmy jednak do samej imprezy. W specjalnie rozstawionych do tego celu namiotach najpiękniejsze okazy jabłek prezentowali okoliczni plantatorzy i grupy producenckie. Można było do woli napić się doskonałego nieklarowanego soku jabłkowego firmy Jabłuszko (produkcja trafia na rynek skandynawski). Były też pokazy kulinarne mistrzów kuchni (Janusza Pyry, Krzysztofa Sutkowskiegio i Marka Łukasiewicza ), w tym potrawy deserowe z jabłek oraz upieczenie największej szarlotki. Występy artystyczne zespołów ludowych oraz Edyty Gepert to również mocny punkt programu, tak jak pokazy braci herbowej.

W czasie trwania festiwalu odbyła się konferencja naukowa z udziałem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, którzy swoje prelekcje poświęcone różnym znaczeniom jabłka i jego wpływie na: zdrowie, gospodarkę, literaturę a nawet religię. Wyjaśniono znaczenie jabłka jako produktu w UE. Owoc ten jako produkt sadowniczy nie ma w naszym kraju konkurencji, bowiem zajmuje 62,2% ogólnej powierzchni sadów. Zajmujące druga pozycję wiśnie stanowią 13,1 % tego areału. Dalej są śliwy 7,6%. Grusze 4,7% i czereśnie 3,6 %. Z tego powodu w tej festiwalowej gali jabłko odegrało należną mu główną rolę.POWIĄZANE

Organizacja XXIX Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, była tematem środowego s...

W Katowicach dyskutujemy to, w jaki sposób podzielić się sprawiedliwie wspólnym ...

Musimy się wszyscy obudzić i zaprzestać zatruwać świat, pozbyć się paliw kopalny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę