aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Julian F1"- najlepszy do kiszenia

15 października 2003

Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan Sp. z o. o. powstała w obecnym kształcie 1992 roku. Jednak historia firmy sięga XIX wieku, kiedy to została założona firma ogrodnicza Hodowla i Skład Nasion E. Freege. Aktualnie firma jest właścicielem 118 odmian warzyw i 117 odmian kwiatów, które prezentują cechy poszukiwane przez różne grupy odbiorców i dostosowane do warunków klimatycznych i glebowych Polski oraz innych krajów naszej strefy klimatycznej. Zagranicznymi partnerami handlowymi firmy są głównie wschodni i południowi sąsiedzi. Tegoroczna edycja MTP Polagra-Farm zaowocowała dla KHiNO Polan sukcesem - złotym medalem targów za wyprodukowanie ogórka kwaszeniowgo "Julian F1". O zaletach odmiany rozmawialiśmy z zastępcą dyrektora Spółki ds. Handlowych Justyną Jastrzębską-Guca.

Jak wynika z oficjalnej informacji prasowej, tegoroczne targi cieszyły się większym zainteresowaniem od ubiegłorocznych. Czy odzwierciedlało się ono na stoisku firmy?  Faktycznie, w stosunku do roku ubiegłego. zanotowaliśmy większe zainteresowanie odwiedzających - rolników, producentów, firm przetwarzających nasze odmiany. Chciałabym jednak podkreślić, że termin Polagry-Farm jest dla nas niekorzystny. By pokazać ekspozycję warzyw, trzeba mieć na uwadze terminy ich zbioru. Kwiaty i warzywa w świeżym stanie - paprykę, czy fasolę, w której się specjalizujemy - nie jest łatwo dowieźć z Krakowa. Z tego też powodu w tym roku nie wystawiliśmy naszej bogatej oferty astrów, o które nasi klienci pytali. Dla nas byłoby bardziej szczęśliwie gdyby terminy Polagry-Food i Polagry-Farm zostały zamienione.

 Późny dla warzyw termin targów nie wpłynął jednak na ekspozycję firmy. Jest bogata, oryginalnie urządzona, prezentująca firmowe nowościIstotnie, prezentujemy nowe odmiany warzyw i kwiatów. Zależy nam na tym by zwiedzający zapamiętali nasze produkty jako piękne i dorodne, by mogli je wręcz dotknąć, czy posmakować. Prezentujemy na przykład nową odmianę papryki Gloria, ale jesteśmy najlepiej ocenianą w kraju firmą pod względem hodowli ogórka. Mamy odmiany o bardzo wysokiej tolerancji na mączniaka rzekomego ogórka, dające wysokie plony. Bardzo dobrze oceniane są nasze odmiany ogórków przeznaczonych do kiszenia.

 To właśnie z tej grupy produktów wywodzi się państwa "złoty medalista" - ogórek Julian F1. Dlaczego to taki znakomity materiał do kiszenia? Sprzedajemy duże ilości nasion tej odmiany. Julian F1 jest poszukiwany na rynku ze względu na to, iż jest to odmiana bardzo plenna, niezależnie od warunków uprawy - plantator może zebrać około 67 ton z hektara, jest odporna na parcha dyniowatych i posiada dużą tolerancję na mączniaka rzekomego. Owoce nie mają tendencji do tworzenia pustych komór nasiennych i są bardzo kształtne. Zachowują tez bardzo dobre cechy jako produkt przetworzony.

 W tym roku uhonorowano medalem targów akurat tę odmianę, ale Polan zbiera laury na targach od 1995 roku - wtedy nagrodzono fasolę szparagową karłową, żółtostrąkową Tara, dwa lata później dostrzeżony został ogórek konserwowy Krak F1, a w 2001 roku czosnek Mega . Medale pozwalają uwypuklić zalety produktów firmy, ale też wprowadzają Polan z pewnym dorobkiem na unijne rynki.   Na pewno tak. W tym roku pojawiło się już kilka firm zachodnioeuropejskich, holenderskich zainteresowanych naszymi warzywami. Być może kiedy otworzy się rynek europejski, obwarowany wprawdzie wieloma wymogami, to nasi producenci warzyw będą mogli znaleźć w nim swoją niszę. W tym roku w Polsce, mimo nie najlepszych warunków klimatyczny udała się uprawa cebuli, marchwi, czy pomidorów, które bardzo dobrze sprzedawały się na rynkach i krajowych i zagranicznych. Jest to więc dobre rokowanie i nadzieja dla polskich sadowników i warzywników na zaistnienie na zagranicznych rynkach.

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam...

Najlepsze praktyki  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od styczni...

Grad medali, pewniaki i zaskoczenia. Rozstrzygnięto konkurs WINOPL Dwa konkursow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę