GUS_230920_750x100_stat

Rekordowy AGROTECH

6 kwietnia 2004

Już po raz dziesiąty, tym razem w dniach 12–14 marca 2004 r., w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbyły się  Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Wystawę zorganizowały Targi Kielce wspólnie z Instytutem Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa z Warszawy. Honorowy patronat nad targami sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja okazała się rekordową w swej 10–letniej historii, zarówno pod względem liczby wystawców, wynajmowanej powierzchni, jak również liczby zwiedzających. W tym roku swoją ofertę na powierzchni ponad 15 tys. m2 zaprezentowało 247 wystawców z 7 krajów (Czech, Danii, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Wielkiej Brytanii). Wystawa była większa od ubiegłorocznej o ponad 35%. Na targach można było zobaczyć m.in. wszystkie marki ciągników rolniczych dostępnych na polskim rynku oraz szeroką gamę sprzętu rolniczego prezentowaną przez polskich producentów i dealerów zagranicznych koncernów. Niektóre z blisko setki zaprezentowanych modeli ciągników, miały swoje polskie premiery podczas kieleckich targów. Zwiedzających zaskoczyła z pewnością liczba i jakość prezentowanego na targach sprzętu: supernowoczesne pojazdy o futurystycznej stylistyce w pełnej gamie kolorów – również w wersji metali, komfortowo wyposażone kabiny kombajnów i ciągników. Na targach można było oglądać m.in. produkty tak znanych marek jak Same Deutz, John Deere, Case, Fendt czy nawet Lamborghini.

Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem rolników. Wystawę odwiedziło ponad 20 tys. osób., w tym specjalnie zorganizowane wycieczki rolników z Ukrainy, Francji, Rosji, Czech, Słowacji oraz Hiszpanii. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć najnowocześniejsze urządzenia i maszyny stosowane w rolnictwie, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne oraz nowoczesne technologie produkcji rolnej. Zwiedzający mieli możliwość porównania cen, parametrów, a nawet negocjacji cen oferowanych na targach produktów. Uzupełnieniem prezentacji produktów była oferta branżowych instytutów naukowych i czołowych wydawnictw rolniczych. Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych uruchomione zostały specjalne punkty konsultacyjno - doradcze, w których udzielane były porady na temat programów rozwojowych, kredytów i możliwości dofinansowania projektów inwestycji w gospodarstwach rolnych. Gośćmi kieleckiej wystawy były również delegacje najważniejszych europejskich wystaw rolniczych tj. hanowerskiej AGRITECHNIKI i paryskiej SIMY.

Niezwykle ważnym wydarzeniem tegorocznych targów była wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciecha Olejniczka. Podczas spotkania z dziennikarzami pan minister zapowiedział wystosowanie oficjalnego zaproszenia dla Rządu Republiki Federalnej Niemiec do zorganizowania podczas kolejnej edycji targów AGROTECH – niemieckiego pawilonu narodowego, w którym zostanie zaprezentowany potencjał rolnictwa tego kraju oraz konkretne oferty kooperacji pomiędzy producentami z polskiego i niemieckiego rynku rolnego. Otwarte spotkanie ministra z rolnikami zgromadziło ok. 300 osób, które otrzymały wiele rzeczowych odpowiedzi na zadawane przez siebie pytanie i poruszane problemy. Kolejnym punktem wizyty było wręczenie na wniosek ARiMR komputerów dla gmin i indywidualnych rolników, którzy najlepiej wykorzystali dotacje z Funduszu SAPARD na rozwój własnych gospodarstw i infrastruktury. Targi odwiedził również Przewodniczący Samoobrony - Andrzej Lepper, a zorganizowane z nim spotkanie zgromadziło również kilkuset zainteresowanych rolników.

Wystawie zlokalizowanej w pawilonach targowych i na terenie zewnętrznym, towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna nt. „Stan i perspektywy rozwoju technicznej infrastruktury wsi ukierunkowanej na zrównoważoną produkcję rolniczą” organizowana przez IBMER.

Rozwój Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej w Kielcach przyczynił się do wyodrębnienia w ramach tej imprezy Salonu Techniki w Hodowli Zwierząt, którego debiut odbył się podczas tegorocznego AGROTECH-u. Tematyka Salonu obejmowała m.in. projekty budynków inwentarskich, infrastrukturę gospodarstw hodowlanych, pielęgnację zwierząt – pasze, weterynaria, gospodarka odchodami zwierzęcymi, rozwiązania techniczne w produkcji mleka, w produkcji drobiarskiej, automatykę i komputeryzację w gospodarstwie rolnym. Udany debiut salonu pozwala liczyć organizatorom na rozwój tej części wystawy w roku przyszłym.

Pierwszego dnia targów, podczas uroczystości otwarcia wystawy wręczono nagrody w konkursie „Maszyna rolnicza roku 2004”, organizowanym przez IBMER. Tytuł Maszyny Rolniczej Roku w kategorii maszyny krajowej zdobył ładowacz czołowy TUR – T 359 z podwójnym układem antywstrząsowym produkowany przez POL-MOT TUR S.A. z Biedaszek Małych k. Kętrzyna. Z kolei tytuł Maszyny Rolniczej Roku w kategorii maszyny z importu zdobył kombajn zbożowy NEW HOLLAND seria CX produkowany przez CNH Belgium Ltd. Puchar IBMER otrzymała firma WestfaliaSurge z Bydgoszczy za kompleksowy program zarządzania stadem. Nagrodę specjalną Stowarzyszenia „Agrobiznes Klub” otrzymała firma Sipma S.A. z Lublina za nowoczesną prasę zwijającą.

Jak co roku podczas Targów AGROTECH wyróżniające się wyroby prezentowane na targach zostały nagrodzone medalami Targów Kielce, a najlepszy z nich – kombajn samobieżny całorzędowy „Victor” firmy WEREMCZUK S.C. - nagrodzono Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku komisja konkursowa przyznała 7 medali dla wystawców AGROTECH-u (ZUPTOR S.P.D. Spółka Jawna za linię do przygotowania paszy o wydajności 1 t/h, Fabryka Maszyn Rolniczych PILMET S.A. – za rodzinę opryskiwaczy polowych, WestfaliaSurge Polska Spółka z o.o. – za dojarnię wielostanowiskową, Dom Handlowy Henryki i Pawła Korbanków – za pneumatyczny siewnik punktowy DONOSEM, Firma POL_MOT ESCORTS Sp. z o.o. – za ciągnik rolniczy Farmtrac, Firma PRONAR Sp. z o.o. – za ciągnik rolniczy PRONAR oraz Firma VALTRA Sp. z o.o. – za kołowy ciągnik rolniczy przeznaczony do prac leśnych).

W terminie tegorocznego AGROTECH-u odbyła się także czwarta edycja Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO, podczas której uczestniczące firmy prezentowały maszyny i sprzęt do prac leśnych oraz materiał szkółkarski i oprzyrządowanie dla leśnictwa.

Na kolejną edycję targów AGROTECH organizatorzy zapraszają w marcu 2005 roku.


POWIĄZANE

– Targi Polagra to niesamowita tradycja. Tu w Poznaniu od parudziesięciu lat spo...

Z okazji Światowego Dnia Jabłka (28 września) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa...

MiniKiwi to jeden z najbardziej odżywczych owoców. Zawiera ponad 20 różnych zwią...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę