Targi w cuglach

16 maja 2003

Kupić? Nie kupić? – potargować warto. Zwłaszcza że na końskim targu nie brak również specjalistów od targowania oraz innych znawców tematu, którzy podpowiedzą, jak rozpoznać wiek konia i zdradzą, na co zwrócić uwagę gwoli uniknięcia błędów przy kupnie.

Ubiegłoroczna impreza w Ochli cieszyła się ogromnym powodzeniem. Kolejne targi – już jutro (tj. 17.05.03 r.), o 10.00. Hodowcy koni i innych zwierząt gospodarskich, rymarze, siodlarze, kowale i miłośnicy koni zjadą do skansenu w Ochli.

W tradycyjnej kulturze chłopskiej targi zawsze odgrywały ogromną rolę. Końskie straciły na znaczeniu, gdy żywą siłę pociągową w gospodarstwie zastąpił traktor. Ale miłość do koni została. Przetrwały też konie. Na wsi wciąż pomagają rolnikom w pracy. A mieszczuchy coraz liczniej uczęszczają do szkółek jeździeckich, pokonując w ten sposób pierwszy szczebel wtajemniczenia w koński świat.

Muzeum Etnograficzne w Ochli, nawiązując do tradycji targów końskich, zainicjowało rok temu imprezę, adresowaną do rolników, hodowców i miłośników koni, a także do rzemieślników, którzy zajmują się wytwarzaniem końskich akcesoriów.

Pierwsze targi spotkały się z żywym odzewem: kilkudziesięciu hodowców stawiło się z prawie 70. końmi. Były pokazy zaprzęgów, konkurs skoków i ujeżdżania oraz wiele innych atrakcji: od kiermaszu sztuki ludowej po tradycyjną muzykę. Pogoda dopisała i opłotki skansenu tłumnie zaludnili mieszkańcy Zielonej Góry oraz bliższych i dalszych okolic.

Jak będzie w tym roku, przekonamy się już jutro, podczas II Targów Końskich. Organizatorzy zdecydowali się je rozszerzyć o inne zwierzęta gospodarskie. Zaproszenia do udziału w imprezie skierowano do kilkudziesięciu hodowców oraz producentów uprzęży, rymarzy, siodlarzy, powroźników z naszego regionu, a także z Małopolski, Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Będzie więc można na targach kupić i sprzedać konie – zarówno pociągowe, jak i do jazdy wierzchem. Zgodnie z tradycją, należy się przy tym oczywiście gorąco targować.

Nie wszyscy pojadą do Ochli po to, żeby kupić konia. Większość mieszczuchów wybierze się tam, żeby konie pooglądać i wziąć udział w barwnej imprezie. Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Będą więc podobnie jak w ubiegłym roku pokazy zaprzęgów, konkurs skoków i ujeżdżania, przejazdy bryczką. Na stoiskach kiermaszu znajdziemy różne cuda i cudeńka ludowego rękodzieła, których nie kupimy w największym supermarkecie. Będzie muzyka i co dla podniebienia (ponoć takiego chleba ze smalcem, jak w Ochli, nigdzie nie podają).

Warto się wybrać do Ochli całą rodziną. Dla starszych taka impreza jest rodzajem sentymentalnej podróży, dla najmłodszych mieszczuchów – możliwość kontaktu ze światem, którego poza skansenem już nie ma. Targi potrwają do godz. 17.00.


POWIĄZANE

Z okazji święta owoców i rozpoczęcia sezonu zbiorów borówki odbyła się wspólna k...

Pojawiły się pierwsze polskie borówki. Ulubiony superowoc dietetyków, wyśmienite...

23 czerwca br. w Oddziale Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę