aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tegoroczne zbiory rzepaku tym razem bez kolejnego rekordu

5 lipca 2024
Tegoroczne zbiory rzepaku tym razem bez kolejnego rekordu

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce w przedziale 3,3-3,6 mln ton, co oznacza, że będą one nieco niższe od tych rekordowych zanotowanych w 2023 roku. Zasadniczy wpływ na to będzie miała zmniejszona powierzchnia uprawy wynikająca zarówno z nieco mniejszych zasiewów rzepakiem ozimym jesienią, jak i lokalnymi wypadnięciami roślin związanymi z zastoiskami wodnymi na wiosnę.

„Nie ma co ukrywać, że powierzchnia zbiorów rzepaku w tym roku będzie niższa od tej w ubiegłym roku, więc pomimo tego, że plantacje wyglądają generalnie dobrze to zbiory będą nieco mniejsze, choć w chwili obecnej nie da się precyzyjnie określić ile dokładnie wyniosą, stąd nasze branżowe estymacje zawierają się w pewnym przedziale. Czy to będzie bliżej górnej czy dolnej granicy zadecyduje pogoda przed żniwami i sam ich przebieg” – powiedział Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

„Jako przetwórcy życzymy sobie oczywiście, żeby krajowego rzepaku było jak najwięcej, w szczególności, że rok 2023 przyniósł nam rekordowy przerób nasion w Polsce przekraczający 3,5 mln ton. W ujęciu sezonowym, co będziemy w stanie już niedługo szczegółowo podsumować na konkretnych liczbach, również należy spodziewać się rekordu, co było możliwe dzięki bardzo wysokim zbiorom osiągniętym w 2023 roku” stwierdził Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

„Nasze coroczne estymacje branżowe nie odstają jak się potem okazuje od rzeczywistości, choć w ubiegłym roku także i nas zaskoczyły wyjątkowo udane zbiory rzepaku. Dopóki mamy biopaliwa rolnicy nie muszą się martwić o zbyt praktycznie każdej ilości nasion, jaką są w stanie wyprodukować i zbliżający się kolejny sezony z pewnością to potwierdzi” – dodał Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.

 

oprac,e-red ppr.pl na podst źródło: KOMUNIKAT PRASOWY Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju


POWIĄZANE

Długoterminowy projekt promujący praktyki rolnictwa regeneratywnego w uprawie zi...

Frigo Logistics, wiodący w Polsce operator logistyczny dla produktów głęboko mro...

Pierwsza reakcja Copa i Cogeca na reelekcję Ursuli von der Leyen i przedstawieni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę