informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przedłużony do 15 czerwca

15 maja 2018
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przedłużony do 15 czerwca

Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek rozporządzenie upoważniające kraje UE do przedłużenia w tym roku terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca - poinformował resort rolnictwa.

Krajowe rozporządzenie przedłużające termin do 15 czerwca br. podpisał w poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Rozporządzenie ma we wtorek być opublikowane. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 16 maja.

Zgodnie z unijnym prawem, wnioski o dopłaty bezpośrednie co roku są zbierane do 15 maja. Po czym następuje ich weryfikacja, a wypłaty rozpoczynają się od 1 grudnia i trwają do 30 czerwca następnego roku.

Przedłużony termin składania wniosków dotyczy zarówno dopłat bezpośrednich, jak i płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych).

Do 15 czerwca br. rolnicy będą również mogli dokonywać zmian we wniosku bez żadnych sankcji. O wydłużenie terminu prosiła m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych, ze względu na to, że część rolników ma kłopoty z wypełnieniem elektronicznego wniosku.

W tym roku po raz pierwszy ARiMR przyjmuje wnioski tylko przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Do 13 maja rolnicy złożyli ponad 650 tys. wniosków przez Internet. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

Wcześniej ok. 430 tys. rolników z tzw. małych gospodarstw złożyło oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok, w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich.

Oznacza to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zebrała ok. 1 mln 100 tys. wniosków. W ub.r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1 mln 340 tys. osób.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę