Termowizja, wyposażenie łowieckie, czy warto?

2 grudnia 2021
Termowizja, wyposażenie łowieckie, czy warto?

Łowiectwo w ostatnich latach coraz częściej spełnia funkcję ochronną, w kontekście dbałości o płody rolne oraz bezpieczeństwo ludności. Przyjemność z polowania musi zejść na drugi plan w obliczu zagrożenia, jakie stwarzają coraz liczniejsze stada dzików. Jednak sama obecność człowieka nie wystarczy, liczy się skuteczność i to zagwarantować ma nowoczesna technologia termowizyjna, niezastąpiona zarówno w trakcie obserwacji zwierzyny, jak i prowadzonych odstrzałach. Jakie korzyści płyną z zastosowania termowizji we współczesnym łowiectwie? Sprawdźmy.
Termowizja, co to jest?
Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od tzw. zera absolutnego, które wynosi −273.150 stopni Celsjusza. Termowizją nazywamy technologię pozwalającą wychwycić widmo niewidzialnego gołym okiem promieniowania podczerwonego. Oczywiście, dzieje się to przy pomocy specjalistycznych urządzeń.
termowizja
                                                                        Źródło zdjęcia: funstarts33 / Shutterstock.com

Urządzenia termowizyjne, zastosowanie
Należy dodać, iż wyposażenie termowizyjne można z równym powodzeniem wykorzystywać za dnia, jak i w nocy. W odróżnieniu od noktowizji pora doby nie żadnego znaczenia podobnie jak i poziom nasilenia światła otoczenia, bez którego noktowizory stają się bezużyteczne.
Termowizja, zastosowanie:
• Energetyka;
• Organy ścigania;
• Ratownictwo;
• Ochrona granic Państwa;
• Przemysł;
• Siły zbrojne;
• Medycyna i weterynaria;
• Łowiectwo.
I wiele innych.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż aparatura termowizyjna nie emituje żadnej formy promieniowania, jest zatem w pełni bezpieczna dla użytkowników. Nowoczesne czujniki termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone i przetwarzają je w obrazie w ten sposób, by widmo było widzialne dla człowieka.
O niezwykłej skuteczność termowizji w łowiectwie decyduje fakt, iż temperatura ciała zwierzyny łownej spełnia wymogi wykrywalności przez urządzenia wychwytujące widmo promieniowania podczerwonego. Ewentualne szkodniki nie są w stanie ukryć się skutecznie w lesie lub zaroślach, tym bardziej że technologie urządzeń optycznych z każdym rokiem ulegają rozwojowi. Doskonałym przykładem wdrażania i unowocześniania aparatury termowizyjnej jest producent, a zarazem twórca precyzyjnej optyki noktowizyjnej oraz urządzeń termowizyjnych ATN optyka. Produkty tej firmy zdobywają zasłużone uznanie na całym świecie, dyskwalifikując konkurencję w trakcie porównań możliwości technicznych.
atn optyka
                                                                  Źródło zdjęcia: Irene Fox / Shutterstock.com

Czynniki wpływające na skuteczność detekcji termowizyjnej:
• Wielkość i temperatura obiektu;
• Rozdzielczość detektora;
• Wielkość pikseli detektora;
• Typ / rozmiar obiektywu używanego w kamerze termowizyjnej
• Warunki pogodowe

Termowizja służy zarówno myśliwym w trakcie polowań, jak i miłośnikom przyrody podczas obserwacji zwierzyny, których zasięg dochodzi nawet do 3000 metrów.

Termowizory powoli zadomowiają się w polskim łowiectwie. Wybór jest ogromny, na rynku dostępne są lornetki, lunety czy nakładki termowizyjne. Najwyższy czas sięgnąć po sprzęt na miarę Twoich marzeń


POWIĄZANE

Sezon na szparagi trwa stosunkowo krótko, dlatego jeśli jeszcze nie skosztowaliś...

Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest wprowadzenie do jadłospisu mleka i ...

Zapraszamy organizacje branżowe, międzybranżowe i organizacje producentów do kon...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę