aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Termowizja, wyposażenie łowieckie, czy warto?

2 grudnia 2021
Termowizja, wyposażenie łowieckie, czy warto?

Łowiectwo w ostatnich latach coraz częściej spełnia funkcję ochronną, w kontekście dbałości o płody rolne oraz bezpieczeństwo ludności. Przyjemność z polowania musi zejść na drugi plan w obliczu zagrożenia, jakie stwarzają coraz liczniejsze stada dzików. Jednak sama obecność człowieka nie wystarczy, liczy się skuteczność i to zagwarantować ma nowoczesna technologia termowizyjna, niezastąpiona zarówno w trakcie obserwacji zwierzyny, jak i prowadzonych odstrzałach. Jakie korzyści płyną z zastosowania termowizji we współczesnym łowiectwie? Sprawdźmy.
Termowizja, co to jest?
Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od tzw. zera absolutnego, które wynosi −273.150 stopni Celsjusza. Termowizją nazywamy technologię pozwalającą wychwycić widmo niewidzialnego gołym okiem promieniowania podczerwonego. Oczywiście, dzieje się to przy pomocy specjalistycznych urządzeń.
termowizja
                                                                        Źródło zdjęcia: funstarts33 / Shutterstock.com

Urządzenia termowizyjne, zastosowanie
Należy dodać, iż wyposażenie termowizyjne można z równym powodzeniem wykorzystywać za dnia, jak i w nocy. W odróżnieniu od noktowizji pora doby nie żadnego znaczenia podobnie jak i poziom nasilenia światła otoczenia, bez którego noktowizory stają się bezużyteczne.
Termowizja, zastosowanie:
• Energetyka;
• Organy ścigania;
• Ratownictwo;
• Ochrona granic Państwa;
• Przemysł;
• Siły zbrojne;
• Medycyna i weterynaria;
• Łowiectwo.
I wiele innych.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż aparatura termowizyjna nie emituje żadnej formy promieniowania, jest zatem w pełni bezpieczna dla użytkowników. Nowoczesne czujniki termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone i przetwarzają je w obrazie w ten sposób, by widmo było widzialne dla człowieka.
O niezwykłej skuteczność termowizji w łowiectwie decyduje fakt, iż temperatura ciała zwierzyny łownej spełnia wymogi wykrywalności przez urządzenia wychwytujące widmo promieniowania podczerwonego. Ewentualne szkodniki nie są w stanie ukryć się skutecznie w lesie lub zaroślach, tym bardziej że technologie urządzeń optycznych z każdym rokiem ulegają rozwojowi. Doskonałym przykładem wdrażania i unowocześniania aparatury termowizyjnej jest producent, a zarazem twórca precyzyjnej optyki noktowizyjnej oraz urządzeń termowizyjnych ATN optyka. Produkty tej firmy zdobywają zasłużone uznanie na całym świecie, dyskwalifikując konkurencję w trakcie porównań możliwości technicznych.
atn optyka
                                                                  Źródło zdjęcia: Irene Fox / Shutterstock.com

Czynniki wpływające na skuteczność detekcji termowizyjnej:
• Wielkość i temperatura obiektu;
• Rozdzielczość detektora;
• Wielkość pikseli detektora;
• Typ / rozmiar obiektywu używanego w kamerze termowizyjnej
• Warunki pogodowe

Termowizja służy zarówno myśliwym w trakcie polowań, jak i miłośnikom przyrody podczas obserwacji zwierzyny, których zasięg dochodzi nawet do 3000 metrów.

Termowizory powoli zadomowiają się w polskim łowiectwie. Wybór jest ogromny, na rynku dostępne są lornetki, lunety czy nakładki termowizyjne. Najwyższy czas sięgnąć po sprzęt na miarę Twoich marzeń


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę