aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Tkaniny polipropylenowe dla lepszego wzrostu roślin

19 lipca 2022
Tkaniny polipropylenowe dla lepszego wzrostu roślin

Tkaniny polipropylenowe są materiałami z założenia przeznaczonymi do głuszenia i blokowania wzrostu chwastów. Dzięki swojej strukturze charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz zapewniają maksymalną ochronę przed wzrostem chwastów. Równie ważny dla hodowców roślin jest fakt, że przepuszczają one wodę oraz powietrze, co przyczynia się do szybkiego wzrostu roślin, np. na plantacjach.

Z materiału przygotowanego przez eksperta Ceres, dowiemy się m.in. co zyskujemy poprzez zastosowanie tkanin:

1. Ochronę przed wzrostem chwastów,
2. Ograniczenie użycia herbicydów,
3. Ograniczenie odparowania wody z gleby,
4. Podniesienie temperatury co wpływa korzystnie na przyspieszenie wegetacji,
5. Ochronę przed erozją gleby,
6. Czystość na kontenerowniach i w obiektach produkcyjnych,
7. Doświetlenie upraw w przypadku użycia białych tkanin - wpływające na lepszy wzrost roślin np. pomidorów,
8. Poprawę jakości produkowanych owoców- np. ich lepsze wybarwienie (lumilys),
9. Możliwość pracy na kontenerowniach nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych.

- Można wydzielić trzy główne parametry, które charakteryzują i wskazują jakość konkretnej tkaniny – mówi Michał Stuchlik z Ceres International. - Do parametrów tych należą: stabilizacja UV, gramatura, wybarwienie taśmy. Niemniej ważnymi parametrami jest rodzaj i gęstość splotu, ilość taśm użytych do wytworzenia 1 m2 tkaniny jak również odporność taśmy na zerwanie. Wszystkie z wyżej wymienionych parametrów w bezpośredni sposób wpływają na trwałość, żywotność oraz skuteczność tkaniny. Stąd w sklepie Ceres dostępne są tylko tkaniny najwyższej jakości, czyli gwarantujące minimum chwastów i maksimum dostępu światła i wody – podkreśla Stuchlik.

Co trzeba wiedzieć o stabilizacji na działanie promieni UV

Polipropylen jest tworzywem, które jest wrażliwe na działanie promieniowania UV.

Pod jego wpływem traci swoje właściwości, staje się kruchy i pęka. Jest to cecha, która w przypadku tkaniny wykonanej w 100% z polipropylenu jest cechą negatywną. Aby wydłużyć żywotność i trwałość taśm polipropylenowych dodaje się w trakcie ich produkcji tzw. stabilizatorów UV, które zabezpieczają i wydłużają żywotność polipropylenu. Dzięki temu tkaniny, nawet o niskiej gramaturze mogą służyć przez kilka lat bez oznak zużycia lub zniszczenia. Parametr, którym określamy długość stabilizacji UV jest kly (kilo langley) czyli jednostka określająca średnioroczne nasłonecznienie. W polskich warunkach klimatycznych skala ta waha się pomiędzy 90 a 100 kly rocznie. Mówimy tu o bezpośrednim wystawieniu materiału na działanie promieniowania UV, co w przypadku zastosowań ogrodniczych, szkółkarskich, plantacyjnych nie ma miejsca, ponieważ tkaniny zazwyczaj są cieniowane poprzez doniczki, które się na nich ustawia, rośliny, osłony mechaniczne w postaci folii tunelowych, siatek cieniujących itp.

Kiedy dysponujemy już wiedzą na temat stabilizatorów wpływających na żywotność polipropylenu, warto uzupełnić ją o informacje z zakresu reagowania tychże z niektórymi związkami chemicznymi. Chodzi o wrażliwość stabilizatorów w szczególności na siarkę, chlor, miedź czy pochodne żelaza, które mogą przyspieszać ich degradację i tym samym analogiczny proces dla całej tkaniny. Ważna jest świadomość, że każdy zabieg środkami opartymi na tych składnikach lub ich pochodnych może negatywnie wpływać na trwałość tkanin i jej użyteczność. Na szczęście coraz większa rzesza producentów roślin zaczyna ograniczać stosowanie agresywnych i toksycznych środków ochrony roślin na rzecz przyjaznych, pożytecznych i ekologicznych mikroorganizmów.

Białe tkaniny, czyli pomidory, ogórki i kwiaty cięte

Poruszając temat działania promieni UV nie sposób nie wspomnieć o kolorze samych tkanin. Biały jest szczególnie ceniony przez producentów pomidorów, czy ogórków. W tym wypadku biała tkanina, poza zabezpieczeniem podłoża i utrzymaniem porządku, ma za zadanie odbić jak największą ilość światła w pochmurnych miesiącach, które zbiegają się z kolei z początkiem wegetacji roślin. Jest to bardzo istotne w szczególności właśnie w uprawie pomidorów i ogórków, które zaczynają się bardzo wcześnie, bo już z końcem grudnia, początkiem stycznia, czyli w okresach kiedy ilość światła słonecznego jest bardzo ograniczona. Każdy dodatkowy procent odbitego światła od białej tkaniny może mieć wpływ na wzrost, a w dalszym okresie na plonowanie i jakość warzyw.

Biała tkanina jest również często stosowana w uprawie kwiatów ciętych np. róży. Tu również wykorzystuje się efekt odbicia światła w celu doświetlenia roślin, w szczególności w obiektach ze sztucznym doświetlaniem uprawy.

Gramatura tkanin pod lupą

Gramatura to parametr, który mówi nam jaką masę powierzchniową ma 1 metr kwadratowy danej tkaniny. W Polsce najczęściej spotyka się w użyciu tkaniny o gramaturze 100g/m2. Na podstawie tego parametru można orientacyjnie skategoryzować tkaniny pod kątem ich zastosowania.
• Tkaniny o gramaturze około 70 – 80 g stosowane są bardzo często jako materiały do zabezpieczania przed chwastami w ogrodach przydomowych (rynek hobby).
• Tkaniny o gramaturze około 90-100 g/m2 są powszechnie używane przez producentów z szeroko pojętej branży ogrodniczej.
• Tkaniny 130-140 gramowe stosowane są na kontenerownie zbudowane na „lawie” lub kruszywie, ale do lekkiego użytku, czyli transportu wózkami ręcznymi ewentualnie lekkimi maszynami. Do zastosowania na kruszywo i pod duże obciążenia, czyli np. rozwożenie roślin wózkami widłowymi, ciągnikami itd. Stosuje się specjalną tkaninę o gramaturze 200 g/m2.

Parametr, który jest bardzo mocno związany z gramaturą i wpływa bezpośrednio na wytrzymałość mechaniczną tkaniny to ilość nici na 1 m2 tkaniny. Warto o tym pamiętać przy doborze odpowiedniej tkaniny. Im węższe są nici tym więcej można ich zmieścić zarówno wzdłuż jak i w poprzek tkaniny. Dzięki temu uzyskuje się tkaniny, które przy tej samej gramaturze są bardziej odporne na zerwanie i uszkodzenia mechaniczne.

Wybarwienie taśmy kontra chwasty

Tkaniny tłumią wzrost chwastów poprzez odcięcie dostępu światła do powierzchni gleby. Siewka, która skiełkuje pod tkaniną pozbawiona dostępu światła nie ma wystarczającej energii do przebicia się przez barierę jaką stanowi tkanina. Zaczyna rosnąć, ale po krótkim czasie zamiera. Dlatego bardzo ważnym parametrem jest wybarwienie taśmy. Im taśma jest ciemniejsza tym mniej przepuszcza światła i tym większą ma skuteczność w powstrzymywaniu wzrostu chwastów. Nie mniejsze znaczenie w blokowaniu dostępu światła ma rodzaj i gęstość splotu jak również jego wyrównanie. Dzięki użyciu wąskich taśm (opisane powyżej) uzyskuje się wysoką precyzję splotu – na tkaninie trudno jest znaleźć niedoskonałości w postaci przerw pomiędzy taśmami, przez które przenika światło, taśmy są zwarte, trzymają strukturę i nie rozchodzą się w czasie użytkowania (nie tworzą się prześwity pomiędzy taśmami). Te czynniki również wpływają na jakość tkaniny i skuteczność głuszenia chwastów. Wyrównany splot wpływa również na jakość tkaniny w trakcie rozkładania – tkanina nie podkurcza się trzyma linię, rozwinięta 100 m rolka jest prosta – nie schodzi do boku, nie marszczy się.
Jakość wejściowego materiału również ma znaczenie w trakcie produkcji tkanin. Ma bezpośredni wpływ na jakość produkowanych taśm, co przekłada się na jakość tkanin. Wiodący producenci tkanin, z którymi współpracuje Ceres International produkują taśmy we własnym zakresie. Sam proces jest skomplikowany a jego powodzenie zależy od drobnych szczegółów, na którymi pracują od lat dziesiątki inżynierów. Po otrzymaniu taśmy jest ona w wielu przypadkach wstępnie podkurczana, co zapobiega objawom kurczenia się tkaniny na polu. Dzięki zaopatrywaniu się w wejściowy materiał u sprawdzonych dostawców, producenci tkanin mogą dostarczać nam najwyższej jakości materiały o powtarzalnych parametrach, co przekłada się na powtarzalność pomiędzy partiami.
Warto podkreślić, że tkaniny przepuszczają wodę i powietrze, dzięki czemu mogą być używane w ogrodnictwie, nie ograniczają wzrostu roślin, wręcz przeciwnie wpływają korzystnie na poprawę wilgotności gleby, ograniczają erozję i przyspieszają wegetację roślin.

- W Ceres możemy się poszczycić możliwością przygotowania (zszycia) tkaniny pod potrzeby klientów do szerokości 30 m. Takie personalizowane tkaniny zapewniają idealne pokrycie kontenerowi jak również generują istotne oszczędności czasu i kosztów związanych z rozłożeniem tkaniny – podkreśla Michał Stuchlik. - Oferujemy również naszym klientom dwie wyjątkowe i niespotykane do tej pory tkaniny: pierwsza z nich jest tkaniną stosowaną w sadownictwie, która ma za zadanie dodatkowo doświetlić owoce na drzewach w celu ich lepszego wybarwienia (kolor czerwony). Stosowana jest głównie przy produkcji jabłek „klubowych”. Drugą z kolei jest –w 100% biodegradowalna tkanina, dzięki której redukujemy do minimum szkodliwy wpływ na środowisko naturalne – dodaje.

***
Michał Stuchlik to Dyrektor Handlowy w firmie Ceres International. Posiada wyższe wykształcenie ogrodnicze. Specjalizuje się w tematach związanych z techniką szklarniową, projektowaniem linii produkcyjnych, mulczowaniem. Ma szeroką wiedzę związaną ze specjalistycznymi produktami dla ogrodnictwa, czy szkółkarstwa, takimi jak: multiplaty, paper poty, siatki cieniujące, folie, agrotkaniny, agrowłókniny, sekatory.
Od ponad 15 lat związany z branżą ogrodniczą.

Ceres International to firma działająca na rynku ogrodniczym od ponad 20 lat. Teraz nabiera rozpędu, dzieli się wiedzą, służy radą. Wszystko dla ciągłego rozwoju, doskonalenia oferowanych produktów i budowania coraz lepszej relacji z klientem. W Ceres przygotowywane są podłoża własnej produkcji. Dzięki bezpośrednim zakupom składników z takich krajów jak Sri Lanka, Indie, Litwa, Łotwa i stałej współpracy z dostawcami gwarantowana jest najwyższa jakość produkowanych podłoży w bardzo dobrej cenie.
Ceres posiada technologię oczyszczania włókna kokosowego importowanego ze Sri Lanki i Indii. Firma osiągnęła jakość odpowiadającą holenderskiej normie RHP.
Strona internetowa oraz sklep: https://ceres.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę