Adama_Spyrale_1-31.05.21

Tradycyjnie miłośnicy borówki wybierają dziecko plantatorów, które degustacją otworzy sezon 2020. Zapraszamy do udziału w finałowym głosowaniu!

4 czerwca 2020
Tradycyjnie miłośnicy borówki wybierają dziecko plantatorów, które degustacją otworzy sezon 2020. Zapraszamy do udziału w finałowym głosowaniu!

Borówkowa branża wybiera najmłodszego z plantatorów. Dokonana przez niego degustacja otworzy borówkowy sezon. Jesteśmy już na ostatniej prostej. Głosowanie trwa do niedzieli 7 czerwca, do godziny 21:00. Głosujemy przy użyciu ikonek Facebooka. Jest 1 wspólny post, 3 kandydatów, 3 ikonki, kto ma więcej, ten wygrywa. 

Borówkowa tradycja
Plantatorzy borówki stworzyli rytuał celebrowania rozpoczęcia sezonu. Wszystko zaczęło się cztery lata temu. Sezon 2017 po raz pierwszy otworzyła degustacja w wykonaniu najmłodszego dziecka w branży. W 2017 roku był to Staś Pieńko, syn i wnuk plantatorów z lubelskiego. W 2018 Maciej Chromiński z miejscowości Karcze, województwo mazowieckie. W ubiegłym Krzyś Kramarz z Janolina w gminie Rawa Mazowiecka, reprezentował województwo łódzkie. Dziś pytanie brzmi: kto wygra głosowanie i otworzy sezon 2020?

Wybory 2020
W wyborach bierze udział trójka kandydatów: Zuzia Kurlapska, Marysia Płatkowska i Mikołaj Wichłacz. Na wcześniejszym etapie kandydaci zaprezentowali swoje sylwetki. Poparcie jakie otrzymali zadecydowało o wyborze ikonek z jakimi rywalizować będą o nagrodę główną. Teraz jesteśmy już na ostatniej prostej. Głosowanie trwa do niedzieli 7 czerwca, do godziny 21:00. Głosujemy przy użyciu ikonek Facebooka. Jest 1 wspólny post, 3 kandydatów, 3 ikonki. Kto będzie miał ich więcej, ten wygrywa.
 
wybory_1200x427.jpg

Sylwetki kandydatów

Zuzanna, 16 miesięcy – nowa ikonka TRZYMAJ SIĘ 
Zuzanna Kurlapska, córka Klaudii i Łukasza, z Ozorkowa, powiat zgierski, województwo łódzkie.
Zuzia ma charakter. Jest dzieckiem pogodnym i zawsze uśmiechniętym. Bardzo lubi zabawy na świeżym powietrzu. Mając w domu starszego brata, lalki i zabawki dla dziewczynek nie wchodzą w grę. Rządzą traktory, kombajny i samochody.
 
Rodzice Zuzanny plantacje założyli w 2011 roku i mają nadzieje by tę pasję kontynuowały dzieci.
- W naszym regionie jako pierwsi zaczęliśmy uprawiać borówkę. Wiele osób nie wiedziało co to w ogóle jest za owoc, jak wygląda i jak smakuje. Po tych 9 latach plantacji na naszym terenie jest już coraz więcej i borówka cieszy się dużą popularnością – mówi Klaudia Kurlapska, mama Zuzi.
 
- Goście odwiedzający plantację zawsze robią „duże oczy” na wielkość owoców, które poprzez odpowiednie cięcie i kondycję roślin osiągają duży kaliber. W gospodarstwie stawiamy na jakość, co cenią klienci. Tej jakości potrzebujemy we wszystkim. Cieszy nas, że jako społeczność plantatorów borówki tak konsekwentnie, od lat, ją pokazujemy – dodaje Łukasz Kurlapski, tata kandydatki.
Jako branża pracujemy byście Państwo mieli możliwość jedzenia polskiej borówki przez jak najdłuższy okres czasu. Konsumentom życzą: smacznego! – to są życzenia dla nas wszystkich.
wybory_ZUZIA_04.jpg
Jak pomóc Zuzi zwyciężyć? Głosowanie odbywa się na fanpage'u Czas na polskie superowoce. Należy pod postem opublikowanym w poniedziałek 1/06 o godz. 9:00 - zaznaczyć ikonkę TRZYMAJ SIĘ.

Mikołaj, 12 miesięcy – niebieska ikonka LIKE
Mikołaj Wichłacz z Dobrzan, powiat stargardzki w woj. zachodniopomorskim.
Mikołaj jest dzieckiem pogodnym, wesołym i uśmiechniętym. Jest bratem 4 letniej Jagódki, która brała udział w pierwszej edycji tej zabawy w roku 2017. Z pewnością w tym sezonie będzie podjadał z krzaczków pierwsze w swoim życiu boróweczki – mówi Pani Dominika, mama Mikołaja.
Rodzice gospodarują na plantacja w miejscowości Kępno, ma ha i 6 lat.
 
- Zakładając plantację nie mieliśmy żadnego doświadczenia. Zaczynaliśmy od podstaw, tzn. od kupna ziemi. Nikt z naszej rodziny nigdy wcześniej nie uprawiał ziemi, to my jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zasiało ziarno w uprawę krzewów jagodowych. Wszystko zaczęło się w Londynie, gdzie spędziliśmy kilka dobrych lat swojego życia. Tam narodził się pomysł na uprawę borówki. Postanowiliśmy wrócić i pracować w Polsce, na swojej ziemi, wśród rodziny i przyjaciół – mówi Pani Dominika. W naszym regionie borówka rozwija się pełną parą. Powstają nowe plantacje towarowe oraz szkółki z materiałem nasadzeniowym.
 
- Już od kilku ładnych lat utożsamiamy się oraz działamy w branży borówkowej. Każdy rok przynosi nowe wyzwania. Najważniejsze jest to, aby sprostać im i wyciągnąć z nich wnioski na kolejne lata. Wrażenie robi jakość owoców i nasza branżowa dbałość o szczegóły. Angażujemy się by opowiedzieć o tym jak największej liczbie konsumentów – tak sukces borówki tłumaczą rodzice Mikołaja.
CZAS NA Mikołaja Wichłacz (2).jpg
Marysia, 6 i pół miesiąca – czerwona ikonka SUPER
Maria Płatkowska z gminy Stromiec, powiat białobrzeski, województwo mazowieckie.
Marysia jest dzieckiem bardzo pogodnym i zainteresowanym wszystkim co dzieje się wokół. Na razie dużo śpi, najchętniej podczas leśnych spacerów.
 
Rodzice gospodarzą na plantacji położonej w otoczeniu lasu i o powierzchnie 4 ha. Część plantacji ma 10 lat, a część 5 lat. W okolicy znaleźć można wiele plantacji borówek. Region jest szczególnie związany z uprawami sadowniczymi, ale w ostatnich latach plantacji owoców jagodowych w okolicy jest coraz więcej.
Odwiedzającym plantacje lubią pokazywać, że są różne odmiany borówki, różniące się wielkością i smakiem, co zawsze zaskakuje, bo ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Niesamowitym doświadczeniem jest dla nich obserwowanie całego procesu wzrostu i rozwoju rośliny, od kwiatów do owoców i niezwykłej współpracy świata zwierząt i roślin.
 
Wszystkim konsumentom życzą dobrych wyborów smakowych, aby w naszych kuchniach gościło zawsze wiele owoców i byśmy pogłębiali swoją wiedzę o pochodzeniu swojego jedzenia.
wybory_MARYSIA_02.jpg

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się na fanpage'u Czas na polskie superowoce. Należy pod postem opublikowanym w poniedziałek 1/06 o godz. 9:00 - zaznaczyć ikonkę swojego faworyta. Jak jeszcze? Można w komentarzu oznaczyć znajomych, można ten post udostępnić. Finałowe głosowanie trwa do niedzieli 7/06, do godziny 21:00.
 
W ubiegłym roku rywalizowało aż 6 kandydatów. Ostatecznie pierwszej degustacji dokonał 15-miesięczny Krzyś Kramarz, syn plantatorów z Janolina w gminie Rawa Mazowiecka. Obchody Dnia Polskiej Borówki i uroczyste otwarcie sezonu odbyło się w sobotę 30 czerwca na Targu Śniadaniowym na Mokotowie.
 
1 lipca 2019 obchodziliśmy Dzień Polskiej Borówki i Dzień Owoców. Z tej okazji plantatorzy zorganizowali degustacje owoców i ich przetworów. Królowały pierwsze borówki, czarne i czerwone porzeczki, konfitury i soki z jagody kamczackiej, aronii i mini-kiwi. W ubiegłym roku lody truskawkowe i malinowe. Symbolem święta owoców stała się, rekomendowana w codziennej diecie, filiżanka polskich superowoców. Sezon borówkowy tradycyjnie rozpoczęła degustacja w wykonaniu najmłodszego plantatora.

Dzień Polskiej Borówki 2020

Brak tradycyjnego, stołecznego, eventu plantatorzy zamienią na ogólnopolskie spotkanie na wielu plantacjach. Uroczystego otwarcia dokona dziecko, które zwycięży w głosowaniu. Zobaczymy też jak miewają się zwycięzcy i uczestnicy trzech dotychczasowych edycji. W ciągu trzech lat w tej mądrej zabawie udział wzięło 12 rodzin. Ich historie wzbogaciły wizerunek branży. W tym roku przypomnimy je. Opowiemy o ludziach, którzy produkują borówki i o tym, że borówki są bardzo polskie.
 
W ciągu czterech lat 1 LIPCA stał się świętem tych, którzy chcą żyć zdrowo i bardziej świadomie. Cieszyć się kompetencjami i sukcesami polskich producentów. Wokół producentów borówek jednoczą się plantatorzy wszystkich owoców jagodowych.
 
Dołącz i Ty, razem celebrujmy początek lata na wielu plantacjach w całej Polsce! ����‍♀️��‍♂️������

Realizacja wyborów i celebrowanie Dnia Polskiej Borówki odbywa się w ramach realizacji kampanii „Czas na polskie superowoce!”. To od dwóch lat wspólny projekt organizacji branżowych i grup producentów owoców jagodowych. Swoje zasoby połączyło i zaangażowało się w budowę krajowego popytu aż 9 środowisk plantatorów owoców. W tym roku po raz pierwszy również producenci agrestu i jeżyny. Projekt współtworzą Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA), Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej. Wspólnie budują nawyk spożywania filiżanki owoców jagodowych codziennie i tzw. jagodową sztafetę – wspólną ofertę, która pozwala korzystać z krajowych sezonowych owoców przez ponad pół roku, od maja do października. Partnerem merytorycznym kampanii jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki. 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

Zadanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Patronat honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

1. PL-2000Xx1600.jpg

Opis procedury wyborczej na stronie kampanii - Wybory najmłodszego plantatora

 

 

Fundacja Promocji Polskiej Borówki


POWIĄZANE

Brytyjscy eksporterzy mięsa drobiowego do UE w pierwszym  kwartale 2021 roku pon...

W dniu 3 lipca br. w Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach odbyło się kolejn...

W dniach 29-30 czerwca br. odbyły się Wojewódzkie Dni Pola w Bratoszewicach, w k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę