aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

TRUDNA DEKADA DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO

3 stycznia 2023
TRUDNA DEKADA DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO

Komisja Europejska oczekuje, że popyt na mięso będzie się rozwijał w przeciwnym kierunku w Unii Europejskiej i na świecie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Komisja Europejska widzi szczególnie gwałtowny spadek produkcji wieprzowiny. Ogólnie rzecz biorąc, kwestie zrównoważonego rozwoju będą miały większy wpływ na produkcję i konsumpcję mięsa, informuje Agra Europe.

Globalny popyt na mięso rośnie

Według aktualnej długoterminowej prognozy Komisji Brukselskiej światowy popyt na mięso ma wzrosnąć o około 43 mln ton w ciągu najbliższych dziesięciu lat do 2032 r., co w przybliżeniu odpowiada obecnej produkcji mięsa w Unii Europejskiej. Jednak w samej Wspólnocie Europejskiej sytuacja prawdopodobnie będzie wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ z wyjątkiem drobiu, gracze z branży mięsnej muszą spodziewać się spadku produkcji i konsumpcji.

Spadek spożycia mięsa w UE

Komisja brukselska zakłada, że w nadchodzącej dekadzie kwestie zrównoważonego rozwoju będą w coraz większym stopniu wpływać na produkcję i konsumpcję mięsa i zwykle będą skutkować tendencją spadkową. Na przykład oczekuje się, że spożycie mięsa we Wspólnocie spadnie o około 1,36 mln ton, czyli o 3,6% do 36,6 mln ton do 2032 r. w porównaniu ze średnią z lat 2020-2022. W poprzedniej dekadzie wzrosła o dobry milion ton.

Coraz większego znaczenia nabiera proces produkcji i pochodzenie mięsa

Dla średniego spożycia na mieszkańca zakłada się spadek z 1,5 kg do 66,0 kg. Oczekuje się nawet, że produkcja mięsa w państwach członkowskich spadnie w analizowanym okresie o 2,57 mln ton, czyli o 5,8%, do 41,7 mln ton. Obawy konsumentów dotyczące środowiska i zmian klimatu doprowadzą do zwrócenia większej uwagi na proces produkcji i pochodzenie produktów.

Mięso laboratoryjne na razie nie jest konkurencją

Innymi czynnikami osłabienia konsumpcji będą prawdopodobnie kwestie żywieniowe związane ze zdrowiem, trendy demograficzne i związane ze starzeniem się, ale także przejście w kierunku roślinnych alternatyw dla mięsa. Jednak władze Brukseli nie spodziewają się, że mięso laboratoryjne stanie się konkurentem w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Przeciwstawiałoby się to problemom z akceptacją konsumentów, aprobatą i wysoką ceną.

Produkcja wieprzowiny w trendzie spadkowym

Komisja Europejska przewiduje, że wieprzowina będzie jednym z przegranych w nadchodzącej dekadzie. Oczekuje się, że średnie spożycie wieprzowiny przez obywatela UE spadnie o 1,3 kg do 31,1 kg w ciągu następnej dekady; odpowiadałoby to zmniejszeniu konsumpcji o prawie 961 000 ton, czyli o 5,1% we Wspólnocie jako całości. Komisja widzi produkcję wieprzowiny na jeszcze silniejszym biegu wstecznym; powinno to spaść o 2,2 mln ton lub 9,5% do 20,92 mln ton do 2032 r. Jako przyczyny podaje się rosnące wymagania produkcyjne, spadającą konsumpcję i ograniczone możliwości eksportowe z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W przypadku eksportu wieprzowiny z UE Komisja spodziewa się spadku o 1,27 mln ton, czyli o 28 proc., do 3,28 mln ton do 2032 r. w porównaniu ze średnią z lat 2020-2022.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę