a_bio_expo_Ptak

Trudno jest prognozować zbiory na Ukrainie w 2023 r.

30 stycznia 2023
Trudno jest prognozować zbiory na Ukrainie w 2023 r.

Według stanu na 30 stycznia Ukraina wyeksportowała 26,274 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w tym dotychczas 3,528 mln ton w styczniu, poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy- poinformowała Ukraińska Agencja Informacyjna (UKRINFORM)

W analogicznym okresie ubiegłego roku eksport wyniósł 37,951 mln ton, z czego w styczniu 5,479 mln ton a w tym łącznie 9,444 mln ton pszenicy (1,033 mln ton w styczniu), 1,815 mln ton jęczmienia (189 tys. ton), 14,911 mln ton kukurydzy (2,287 mln ton), 12,5 tys. ton żyta (0,2 tys. ton).

Ukraina wyeksportowała 82,7 tys. ton mąki (13,7 tys. ton), w tym 78,9 tys. ton mąki pszennej (13,3 tys. ton).

"Obecnie trudno prognozować zbiory zbóż rolniczych na Ukrainie w 2023 r., ponieważ będą one w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych i klimatycznych podczas prac polowych oraz wsparcia finansowego i logistycznego każdego rolnika" - stwierdził na konferencji pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki 

„Będzie to również zależało od dostępności nasion i nawozów. Już teraz można przewidzieć nawet 50% spadek ich stosowania od norm opartych na nauce ze względu na wzrost cen. Stosowanie tańszych technologii powoduje spadek produkcji ", - powiedział.

T. Wysocki podkreślił również, że w wyniku rosyjskiej inwazji sektor rolniczy Ukrainy poniósł ogromne straty – ubytek powierzchni uprawnej, ograniczenie produkcji, ograniczenie eksportu, kosztowna logistyka itp.

Wszystkie te czynniki, a także warunki pogodowe będą miały wpływ na wiosenną kampanię sadzenia. Według wstępnych danych, na dzień 30 grudnia przewidywana powierzchnia zasiewów do zbiorów w 2023 roku we wszystkich kategoriach gospodarstw na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium powinna wynosić 21,8 mln ha, czyli o 6,8 mln ha mniej niż w 2021 roku (28,6 mln ha).

„Jeśli mówimy o akcji siewnej, to w tej chwili nie możemy wykorzystać około 25% obszarów z powodu działań wojennych lub tymczasowej okupacji terytoriów. Po wyzwoleniu z okupacji dużo czasu zajmie rozminowanie i oczyszczenie terytoriów Kolejna część obszaru nie mogła zostać obsiana z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego na wiosnę musimy uzupełnić deficyt nieobsianych zbóż ozimych” – powiedział T. Wysocki.

 

Dostawy ukraińskiej żywności „korytarzem zbożowym” spadły w zeszłym tygodniu o jedną trzecią

W ubiegłym tygodniu z portów Wielkiej Odessy wypłynęło 18 statków, przewożących łącznie 664 tys. ton ukraińskiej żywności. To o jedną trzecią mniej niż wolumen wyeksportowany tydzień temu – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy.

"Liczba statków opuszczających porty pozostaje na krytycznie niskim poziomie - 2,5 statku dziennie. Liczba statków, które pomyślnie przejdą inspekcję w Bosforze i otrzymają pozwolenie na wejście do ukraińskich portów w celu załadunku, również nie przekracza 3 dziennie", - — poinformowało Ministersto Infrastruktury Ukrainy.

Strona rosyjska w JCC nadal blokuje realizację „inicjatywy zbożowej” i sztucznie zwiększa kolejkę statków. Według stanu na 30 stycznia na inspekcję czeka 117 statków (92 do załadunku, 25 załadowanych). W ubiegłym tygodniu przeprowadzono tylko 20 kontroli z 84 wymaganych minimum. Spowalnia również rejestracja statków do udziału w inicjatywie. Rosjanie rejestrują tylko 2-3 statki dziennie z ponad 80, które się zgłosiły, bez podania przyczyny.

"Te czynniki uniemożliwiają realizację "inicjatywy zbożowej". Wielkość eksportu spadła o prawie 30% m/m, co oznacza, że świat nie otrzymuje wystarczającej ilości produktów rolnych. Większość krajów otrzymuje importowaną żywność z ogromnymi opóźnieniami. Spodziewamy się reakcji naszych partnerów podpisało "porozumienie zbożowe" - Turcję i ONZ" - poinformował resort.

Obecnie w portach Odessy stoi 21 statków do załadunku prawie 1 mln ton ukraińskich produktów rolnych. Tylko 3 statki płyną „korytarzem zbożowym” do Ukrainy.

oprac red ppr.pl na podst źródło apkinform


POWIĄZANE

Aż 11 interwencyjnych działań na rynku zbóż, które będą wprowadzane w celem stab...

FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zatwierdza pierwszy dostępny bez ...

W ostatnim tygodniu marca paliwa na stacjach nadal tanieją, co jest szczególnie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę