aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Trudno jest prognozować zbiory na Ukrainie w 2023 r.

30 stycznia 2023
Trudno jest prognozować zbiory na Ukrainie w 2023 r.

Według stanu na 30 stycznia Ukraina wyeksportowała 26,274 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w tym dotychczas 3,528 mln ton w styczniu, poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy- poinformowała Ukraińska Agencja Informacyjna (UKRINFORM)

W analogicznym okresie ubiegłego roku eksport wyniósł 37,951 mln ton, z czego w styczniu 5,479 mln ton a w tym łącznie 9,444 mln ton pszenicy (1,033 mln ton w styczniu), 1,815 mln ton jęczmienia (189 tys. ton), 14,911 mln ton kukurydzy (2,287 mln ton), 12,5 tys. ton żyta (0,2 tys. ton).

Ukraina wyeksportowała 82,7 tys. ton mąki (13,7 tys. ton), w tym 78,9 tys. ton mąki pszennej (13,3 tys. ton).

"Obecnie trudno prognozować zbiory zbóż rolniczych na Ukrainie w 2023 r., ponieważ będą one w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych i klimatycznych podczas prac polowych oraz wsparcia finansowego i logistycznego każdego rolnika" - stwierdził na konferencji pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki 

„Będzie to również zależało od dostępności nasion i nawozów. Już teraz można przewidzieć nawet 50% spadek ich stosowania od norm opartych na nauce ze względu na wzrost cen. Stosowanie tańszych technologii powoduje spadek produkcji ", - powiedział.

T. Wysocki podkreślił również, że w wyniku rosyjskiej inwazji sektor rolniczy Ukrainy poniósł ogromne straty – ubytek powierzchni uprawnej, ograniczenie produkcji, ograniczenie eksportu, kosztowna logistyka itp.

Wszystkie te czynniki, a także warunki pogodowe będą miały wpływ na wiosenną kampanię sadzenia. Według wstępnych danych, na dzień 30 grudnia przewidywana powierzchnia zasiewów do zbiorów w 2023 roku we wszystkich kategoriach gospodarstw na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium powinna wynosić 21,8 mln ha, czyli o 6,8 mln ha mniej niż w 2021 roku (28,6 mln ha).

„Jeśli mówimy o akcji siewnej, to w tej chwili nie możemy wykorzystać około 25% obszarów z powodu działań wojennych lub tymczasowej okupacji terytoriów. Po wyzwoleniu z okupacji dużo czasu zajmie rozminowanie i oczyszczenie terytoriów Kolejna część obszaru nie mogła zostać obsiana z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Dlatego na wiosnę musimy uzupełnić deficyt nieobsianych zbóż ozimych” – powiedział T. Wysocki.

 

Dostawy ukraińskiej żywności „korytarzem zbożowym” spadły w zeszłym tygodniu o jedną trzecią

W ubiegłym tygodniu z portów Wielkiej Odessy wypłynęło 18 statków, przewożących łącznie 664 tys. ton ukraińskiej żywności. To o jedną trzecią mniej niż wolumen wyeksportowany tydzień temu – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy.

"Liczba statków opuszczających porty pozostaje na krytycznie niskim poziomie - 2,5 statku dziennie. Liczba statków, które pomyślnie przejdą inspekcję w Bosforze i otrzymają pozwolenie na wejście do ukraińskich portów w celu załadunku, również nie przekracza 3 dziennie", - — poinformowało Ministersto Infrastruktury Ukrainy.

Strona rosyjska w JCC nadal blokuje realizację „inicjatywy zbożowej” i sztucznie zwiększa kolejkę statków. Według stanu na 30 stycznia na inspekcję czeka 117 statków (92 do załadunku, 25 załadowanych). W ubiegłym tygodniu przeprowadzono tylko 20 kontroli z 84 wymaganych minimum. Spowalnia również rejestracja statków do udziału w inicjatywie. Rosjanie rejestrują tylko 2-3 statki dziennie z ponad 80, które się zgłosiły, bez podania przyczyny.

"Te czynniki uniemożliwiają realizację "inicjatywy zbożowej". Wielkość eksportu spadła o prawie 30% m/m, co oznacza, że świat nie otrzymuje wystarczającej ilości produktów rolnych. Większość krajów otrzymuje importowaną żywność z ogromnymi opóźnieniami. Spodziewamy się reakcji naszych partnerów podpisało "porozumienie zbożowe" - Turcję i ONZ" - poinformował resort.

Obecnie w portach Odessy stoi 21 statków do załadunku prawie 1 mln ton ukraińskich produktów rolnych. Tylko 3 statki płyną „korytarzem zbożowym” do Ukrainy.

oprac red ppr.pl na podst źródło apkinform


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę