Tunel ogrodowy - alternatywa dla szklarni

17 grudnia 2021
Tunel ogrodowy - alternatywa dla szklarni

Marzą Ci się ekologiczne owoce i warzywa z własnej uprawy? Aby zapewnić swoim plonom efektywny i szybki wzrost, możesz zdecydować się na szklarnię lub jej tańszy odpowiednik - tunel ogrodowy. Czym różnią się tunele foliowe od szklarni i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Szklarnia foliowa czy tradycyjna?
Zarówno szklarnie, jak i tunele foliowe służą przyspieszeniu okresu wegetacji roślin, dzięki czemu plony pojawiają się nawet o kilka tygodni szybciej. Warzywa i owoce uprawiane pod przykryciem są też mniej podatne na ataki szkodników oraz zmienność pogody: przymrozki, silny wiatr, intensywne opady lub promieniowanie słoneczne. Szklarnia lub tunel foliowy sprawdza się zwłaszcza w przypadku wymagających roślin, np. ciepłolubnych pomidorów lub papryk.

Szklarnie foliowe (tunele) to stosunkowo lekkie konstrukcje, łatwe do przeniesienia, idealne do amatorskiej uprawy roślin na ogródku lub na działce. Są znacznie tańsze niż tradycyjne szklarnie, a mogą być równie funkcjonalne. Na stronie sklepu Focus Garden: https://focusgarden.pl/tunele-foliowe-c-50.html kupisz tunele ogrodowe przystosowane do swoich potrzeb. Dostępne są różne rodzaje i rozmiary: od najmniejszych tanich szklarni na pomidory po kilkunastometrowe konstrukcje z szerokimi drzwiami.
Jeśli jesteś gotowy na większe wydatki, zainwestuj w klasyczną szklarnię poliwęglanową. Takie konstrukcje są bardziej stabilne, sztywne i niewymagające demontażu na zimę (choć trzeba przyznać, że zimowa uprawa pod folią również może skończyć się powodzeniem - ale to temat na odrębny artykuł). Szklarnia jest mniej mobilna niż tunel - trzeba ją potraktować jako stacjonarne przedsięwzięcie. Jest jednak bardziej wytrzymała, a niektórym osobom może wydać się bardziej estetyczna.

Jakie namioty foliowe są godne uwagi?

 

folie ogrodowe

Decydując się na zakup tunelu z folii, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego stabilność. Na rynku dostępne są namioty wyposażone w różne stelaże, najczęściej z tworzywa sztucznego lub metalu. Plastikowe konstrukcje są tańsze, lżejsze i niepodatne na korozję, ale również bardziej chwiejne. Stalowe stelaże zapewniają większą trwałość, niezależnie od silnego wiatru i skrajnych temperatur. Aby jednak dobrze odgrywały swoją rolę, powinny być zabezpieczone powłoką antykorozyjną (np. cynkową).
Wytrzymała powinna być również sama folia na tunel ogrodowy. Zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu wiąże się ze skuteczną ochroną przed nadmiernym nasłonecznieniem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednia będzie gruba folia PE o gramaturze 140 g/m2, wzmocniona specjalną siatką PP, na stałe wtopioną w produkt.

Czy, wybierając foliak ogrodowy, możesz liczyć na dodatkowe udogodnienia? Zwróć uwagę na wygodne wejście, które można łatwo otworzyć i szczelnie zamknąć, np. z zamkiem błyskawicznym i moskitierą. Ponieważ uprawa w folii wymaga regularnego wietrzenia, pomocne mogą okazać się szerokie drzwi, a także dodatkowe okna, zwłaszcza w większych namiotach. Choć mini tunel foliowy nie potrzebuje tak zaawansowanych rozwiązań, to już w kilkumetrowej konstrukcji warto zadbać o właściwą cyrkulację powietrza.

Czy możesz samodzielnie zrobić tunel ogrodowy?

Na rynku dostępne są folie ogrodowe, które pozwalają samodzielnie zrobić tunel. Takie działanie wymaga jednak umiejętności i wiedzy, a także odpowiednich narzędzi i materiałów. Jeśli zależy Ci na szybkim i estetycznym efekcie, bardziej opłacalny będzie zakup gotowego tunelu. O ile mini tunele foliowe są dość łatwe do wykonania, tak większe konstrukcje będą wymagały znacznie większego zachodu. Jeśli nie masz wprawy i cierpliwości, postaw na gotowy, tani i prosty do złożenia namiot.

Nie będziesz potrzebował skomplikowanych narzędzi. W przypadku tuneli do ogrodu Focus Garden montaż możliwy jest bez śrub, a przytwierdzenie do podłoża ułatwia specjalny fartuch do obsypania ziemią. Lekką konstrukcję umieścisz w dowolnym miejscu ogrodu lub działki, zyskując przestrzeń adekwatną do potrzeb, np. regał z półkami lub inspekt do rozsad i sadzonek.


POWIĄZANE

Nic nie smakuje lepiej w upalny letni wieczór niż kieliszek doskonale schłodzone...

Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym ek...

Za nami spotkanie sektora produkcji ogrodniczej, które przyciągnęło dziennikarzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę