CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie

1 września 2016
Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie
PAP / Michał Walczak

Ponad 200 muzyków i wokalistów stanie w szranki podczas rozpoczynającego się w czwartek II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Przez cztery dni Filharmonia w Szczecinie stanie się ludową stolicą Polski – zapowiadają organizatorzy.

"Usłyszymy kwintesencję tradycji polskiej" – powiedziała PAP dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa. "Na scenie zabrzmi muzyka wybiegająca do przodu czyli przetransponowana przez umysły folkowców, jak i wykonana przez tych, którzy wiernie od pokoleń kontynuują tradycje" – wyjaśniła.

W Turnieju Muzyków Prawdziwych udział weźmie przeszło 200 muzyków i wokalistów z 14 województw. "Nie dzielimy tych, którzy nawiązują do tradycji, na profesjonalistów i amatorów. Każdy z nich ma prawo pokazać na scenie swoje prawdziwe emocje" – dodaje Serwa.

"Szczecin to miasto z trudną historią; z mieszkańcami, którzy przybyli z różnych stron. Zakorzenienie się w nowym miejscu nie jest możliwe bez odwołania do tradycji. Nas najbardziej interesują piosenki przekazywane z ust do ust, melodie wypływające z serca i ściśle związane z życiem w naturze" – zaznaczyła dyrektorka szczecińskiej filharmonii.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze. Wykonawcy turnieju zaprezentują dwa utwory - jeden przygotowany wcześniej oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego.

Oceniać będzie jury w składzie: śpiewaczka Agata Harz, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka, lider i założyciel zespołu Trebunie-Tutki. W każdej z czterech kategorii przyznane będą nagrody finansowe.

W piątek podczas koncertu inauguracyjnego na sali symfonicznej usłyszeć będzie można kompozycje Zygmunta Noskowskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Towarzyszyć im będzie na scenie śpiewaczka głosu białego Agata Harz, sopranistka Barbara Zamek oraz chór śpiewaków ludowych. W drugiej części koncertu wystąpi szwedzkie trio skrzypcowe Limbohofvet.

W programie Turnieju Muzyków Prawdziwych znalazły się m.in. otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe, pokazy filmów z kolekcji "Muzyka odnaleziona", warsztaty dla dzieci i muzyków.

Koncert laureatów zaplanowano w niedzielę 4 września w sali symfonicznej filharmonii. Zwycięzcom turnieju towarzyszyć będzie wykonanie "Pieśni Zbójnickich" przez duet artystyczny: Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Tymon Tymański.

Turniej nawiązuje do ogólnopolskich turniejów instrumentalistów ludowych organizowanych w Gryfinie (Zachodniopomorskie) z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka. Jego celem jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

(PAP)


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przystosować się do zmieniające...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę