aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ubezpiecz swoją nieruchomość i… swój spokojny sen

20 maja 2020
Ubezpiecz swoją nieruchomość i… swój spokojny sen
Newseria Biznes

Zarówno tak ekstremalne sytuacje jak pożar, czy – o wiele częstsze – zniszczone sprzęty po zalaniu łazienki przez sąsiada, oznaczają nieplanowany remont. Jest to szczególnie trudne teraz, gdy z powodu koronawirusa i ograniczonego budżetu skrupulatniej kontrolujemy wydatki. Zabezpiecza nas przed tym kompleksowa polisa mieszkaniowa, czyli „tarcza ochronna” dla naszego domu. To ona pomaga stanąć na nogi i zapewnia zastrzyk gotówki na naprawienie szkód. Warto zweryfikować zakres ubezpieczenia, listę ryzyk i zyskać pewność, że wykupiona polisa sprawdzi się w tym wyjątkowym czasie.

Miniony rok był rekordowy, bo zbudowano łącznie ok. 230 – 240 tysięcy mieszkań. To najwyższy wynik od prawie 30 lat. „Polacy kupują nieruchomości, które najczęściej stają się ich wymarzonym domem albo, coraz częściej inwestycyjnie, pod wynajem. Niezależnie od tego w jakim celu kupujemy mieszkanie, to widać, że rosną wymagania dotyczące komfortu jego użytkowania, zwłaszcza jakości wyposażenia. Chcemy, by były one wygodne, inteligentne i nadążały za stylem życia. Dlatego też standard mieszkań wzrasta i coraz częściej wyposażane są w najnowsze technologie. Warto pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć zarówno mieszkanie, jak i znajdujące się w nich sprzęty” – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek z Wiener.

Polisa to zastrzyk gotówki w najtrudniejszym momencie

Polisa mieszkaniowa to z założenia dobrowolne rozwiązanie. Jeśli jednak posiłkowaliśmy się, np. kredytem hipotecznym, to cesja ubezpieczenia na bank była jednym z podstawowych wymagań banku. Szukając ubezpieczenia „pod kredyt” klienci chcą jak najszybciej spełnić obowiązek wobec wymagań banku i obejmują ochroną wyłącznie „mury”. Łatwo zapomnieć, że w ten sposób zabezpieczają tylko bank, a nie swój portfel.
„W praktyce zakładamy, że w nowym mieszkaniu nic się nie stanie, nawet zalanie, przepięcie, czy drobny pożar. To zbyt optymistyczne założenie. Zwłaszcza, gdy z troski o zdrowie spędzamy więcej czasu w naszych domach, na balkonach i w ogrodach, wtedy nietrudno o zdarzenia wywołujące szkodę, związane z codziennym użytkowaniem nieruchomości.”– dodaje Agnieszka Włodarska-Poloczek z Wiener.

Dobrze dobrana polisa mieszkaniowa powinna pomóc stanąć na nogi po zdarzeniu, zapewniając zastrzyk gotówki na naprawienie szkód. Ubezpieczenie mieszkania może dotyczyć nie tylko części stałych, takich jak ściany, płytki, podłogi, ale również drogich mebli (np. zabudowy kuchenne), sprzętów elektronicznych, szyb, innych rzeczy osobistych. Polisa może również ochronić przed roszczeniami osób trzecich w ramach OC  w życiu prywatnym domowników. Dwa elementy ubezpieczenia, zarówno ten wymagany przez bank, jak i zabezpieczenie dla właściciela mieszkania mogą znajdować się na jednej polisie. Trzeba tylko pamiętać, aby agent ubezpieczeniowy zawarł odpowiednią adnotację o cesji dotyczącej właściwego przedmiotu ubezpieczenia.

Domowa „pierwsza pomoc”, czyli lepsza ochrona

Home assistance jest nazywane usługą „pierwszej pomocy” – w razie stłuczenia szyby, zaciętych zamków
w drzwiach, czy pęknięcia rury pod zlewem przysłany zostanie specjalista, który udzieli pomocy. „Dobrze dopasowane ubezpieczenie mieszkania lub domu, które zawiera również pakiet Assistance to nie tylko pewność „szytej na miarę” pomocy, jakiej będziemy oczekiwać w nieprzewidzianej, trudnej sytuacji. To również zabezpieczenie naszego spokojnego snu.” – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, Wiener. „Poprośmy agenta o dopracowanie pakietu tak, był płacić tylko za to, czego naprawdę potrzebujemy. Koszt ubezpieczenia mieszkania to zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. To często niewielki procent tego, co inwestujemy np. w roczne utrzymanie nieruchomości.”

Trwające budowy i domki letniskowe pod ochroną przez cały rok

Ubezpieczeniem można objąć dom w budowie lub rozbudowie, a także ruchomości, istniejące budowle, a nawet domek letniskowy i jego wyposażenie. Wśród najważniejszych punktów takiego ubezpieczenia znajdują się: szkody powstałe podczas, np. powodzi czy huraganu, kradzież z włamaniem czy wandalizm oraz szkody wyrządzone innym osobom (np.: sąsiadom) przez mieszkańców lub ich zwierzęta domowe (OC). Polisa może chronić przez następstwami nieszczęśliwych wypadków, gwarantując świadczenia z tytułu doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu w razie wypadku.

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę