CTR_80917

UE: letnia susza uderza w uprawy kukurydzy

13 września 2016
UE: letnia susza uderza w uprawy kukurydzy

Upalna i sucha pogoda odnotowywana w ostatnich kilku tygodniach w Unii Europejskiej niekorzystnie wpłynęła na uprawy kukurydzy. Stategie Grains zapowiedziała negatywne korekty prognoz spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe we wrześniowym raporcie. Największe straty występują w następujących krajach: Francji, Rumunii, Bułgarii oraz Polsce.

Zostaną one jednak w części rekompensowane przez oczekiwane lepsze zbiory we Włoszech, na Węgrzech, w Austrii oraz na Słowacji.

W sierpniowym raporcie SG obniżyła prognozę tegorocznej produkcji kukurydzy w UE z poprzednich 61,7 mln ton do 60,6 mln ton. Wrześniowe szacunki będą jeszcze niższe. Komisja Europejska dokonała korekty z 65,5 mln ton do 62,5 mln ton.

W przypadku Francji, według nieoficjalnych prognoz, tegoroczne zbiory wyniosą około 12,5 mln ton (13,5 mln ton rok wcześniej), co oznacza ich najniższy poziom od 2003 roku. Utrzymywanie się niekorzystnej aury może wpłynąć na dalsze obniżanie szacunków zbiorów. Żniwa kukurydzy konsumpcyjnej we Francji rozpoczną się za około 10 dni, a zbiory kukurydzy paszowej już trwają w niektórych rejonach kraju.

W Rumunii żniwa kukurydzy wciąż trwają. Według nieoficjalnych szacunków, tegoroczna produkcja może być zbliżona do zeszłorocznego, słabego wyniku. W 2015 r. Rumunia zebrała 8,9 mln ton ziarna tego gatunku, tj. o 26% mniej niż w 2014 roku.

Na Węgrzech również zapowiadają się straty w plantacjach kukurydzy, chociaż prognozy tegorocznych zbiorów są wyższe niż rok wcześniej i wynoszą 7,99 mln ton (6,6 mln ton w 2015 r.). Polska znajduje się również w gronie krajów dotkniętych suszą. Niemniej jednak zbiory kukurydzy w 2016 r. są oceniane na 4 mln ton, tj. o około 30% więcej niż przed rokiem.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Powodem są wyższe ceny, które...

Do 22 października w Budapeszcie trwa promocja produktów spożywczych z metką „ma...

W sezonie 2016/2017 z Polski wywieziono 6,4 mln ton ziarna zbóż, łącznie z ziarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę