CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE: na giełdach spadki

28 czerwca 2016
UE: na giełdach spadki

W tym tygodniu na giełdach towarowych kontynuowane były zniżki notowań zbóż. Na Euronext, w skali tygodnia kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała o 3,6% do 176 EUR/tonę, a pszenica konsumpcyjna w kontrakcie wrześniowym o 2,2% do 159 EUR/tonę.

Na CBoT zniżki cen były jeszcze bardziej wyraźne. Kukurydza w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 8,9% do 152,5 USD/tonę, a pszenica o 3,9% do 166,9 USD/tonę. Tym samym kukurydza w kontraktach terminowych na CBoT osiągnęła poziom cen najniższy od co najmniej miesiąca. Wymieniane jest kilka powodów wyraźnej zmiany trendu. Po pierwsze obfite opady deszczu, które miały miejsce w środku tygodnia w pasie upraw kukurydzy w USA, zmniejszające wcześniejsze obawy o wystąpienie suszy w niektórych rejonach kraju.

Poprawa warunków pogodowych skłoniła inwestorów do likwidacji długich pozycji. Fundusze masowo pozbywały się kontraktów na kukurydzę, kupowały natomiast kontrakty na soję. Według australijskich analityków i brokerów z firmy IKON Commodities z siedzibą w Sydney, za wcześniejszymi wzrostami notowań kukurydzy w kontraktach terminowych stały przede wszystkim działania funduszy, podobnie jak za obecnymi zniżkami. Intensywne kupowanie kontraktów na kukurydzę powodowało utrzymywanie rosnącej tendencji, natomiast obecne pozbywanie się tych kontraktów doprowadza do zmiany trendu na spadkowy.

Bardzo istotnym czynnikiem, który był odczuwany także na rynkach surowców rolnych było ogłoszenie wyników wczorajszego referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych (Brexit). Nastąpiło umocnienie się dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i euro, oraz osłabienie funta brytyjskiego, a także złotego. Giełdy europejskie zareagowały spadkiem indeksów.

Według niektórych analityków, czynniki makroekonomiczne będą w istotny sposób oddziaływać na rynki finansowe, a także na rynki towarowe (w tym na rynek surowców rolnych) w najbliższym okresie.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

12 lipca będzie Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - zdecydował w piątek Sejm...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę