aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE : notowania rzepaku kontynuują spadkową tendencję

7 marca 2016
UE : notowania rzepaku kontynuują spadkową tendencję

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na maj 2016 przez tydzień kontynuował tendencję spadkową i staniał o 0,5% do 346,8 Euro/t wobec 356 Euro/t (-2,6%) przed dwoma tygodniami, co oznacza spadek o 9,3 Euro/t.

Po ostrym spadku w poprzednim tygodniu rzepak przyhamował redukcję, a relatywnie niski poziom cen oznacza kontynuację tendencji spadkowej obserwowanej od grudnia poprzedniego roku.

Niska opłacalność tłoczenia wpływa na osłabienie popytu na rzepak w UE, co przekłada się na notowania. Obecnie jest perspektywa możliwej stabilizacji unijnych zbiorów w br. wg OW na poziomie około 22,2 mln ton.

Realna możliwość ograniczenia w kolejnym sezonie importu z Ukrainy powinna wspierać rzepak, ale na rynek oleistych utrzymują wpływ ogromne zbiory soi na świecie w bieżącym sezonie przy niepewności o perspektywy globalnej gospodarki.

Na rynku rzeczywistym przez tydzień większość  surowców oleistych na czele z rzepakiem staniała w odpowiedzi na ograniczony popyt i sygnały z rynku terminowego. Na giełdzie w Winnipeg, w Kanadzie Canola w kontrakcie na marzec’2016 (wygasa 14 III br.) w ciągu tygodnia umocniła się o 0,6% do 450,3 CAD/t, jakkolwiek większe spadki dotyczyły okresu tydzień wcześniej, bowiem przez 2 tygodnie kontrakt ten stracił 3% wartości. Równolegle staniały kontrakty na dalsze terminy.

Na ruch cen wpłynęły obawy o spowolnienie chińskiego importu (związane z planami Kraju Środka dotyczącymi zaostrzenia od 1 kwietnia br. przepisów fitosanitarnych dla importowanego rzepaku Canola), co może pogorszyć popyt eksportowy oraz spadkowe nastroje w Chicago.

FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę