aaa_TSW_2023
CTR_2023

UE pozostawia niektóre sektory rolnictwa w całkowitym zawieszeniu.

25 października 2023
UE pozostawia niektóre sektory rolnictwa w całkowitym zawieszeniu.

Głosowanie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego Parlamentu Europejskiego w sprawie opakowań nie zapewnia niezbędnych wyjaśnień dla wielu sektorów rolnictwa

Eurodeputowani z Komisji Środowiska przyjęli raport Frédérique Ries (Renew, BE) w sprawie rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Sprawozdanie to, które miało stanowić pewne złagodzenie wniosku Komisji, nadal pozostawia niektóre sektory rolnictwa w całkowitej zawieszeniu.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują znaczne ulgi dla sektora wina, za wyłączeniem ich z celów ponownego użycia eurodeputowani głosowali. Doceniamy również wysiłki mające na celu zapewnienie swobodnego przepływu i realistyczne cele dotyczące minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Copa i Cogeca potwierdzają poprawę w zakresie ograniczeń dotyczących formatów opakowań w odniesieniu do sektorów nabiału, oliwy z oliwek oraz owoców i warzyw w porównaniu z wnioskiem Komisji. Jednak bez wykonalnych alternatyw, które pozwoliłyby rozwiązać te ważne problemy związane z marnotrawieniem żywności i bezpieczeństwem żywności, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak dowodów na to, że takie środki byłyby korzystne dla środowiska, nie możemy poprzeć ciągłych ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowych w sektorze owoców i warzyw oraz ubolewam, że po dzisiejszym głosowaniu takie ograniczenia nadal występują, choć w mniej radykalnej formie. Pogląd ten wyraźnie podzieliło wielu posłów do Parlamentu Europejskiego ENVI podczas dzisiejszego głosowania, ponieważ poprawka kompromisowa do tego przepisu została przyjęta bardzo niewielką większością głosów.

Ubolewamy również nad włączeniem sektora wyrobów spirytusowych do celów dotyczących ponownego wykorzystania, a w przypadku kwiatów i roślin ozdobnych brzmienie załącznika I pozostaje niezadowalające, ponieważ wprowadza arbitralne rozróżnienie między opakowaniem a nieopakowaniem.

W miarę zbliżania się posiedzenia plenarnego istotne jest, aby posłowie do Parlamentu Europejskiego wzięli pod uwagę perspektywę rolników i spółdzielni rolniczych, a także opinie komisji ITRE i AGRI przyjęte w lipcu. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze potrzebują sprzyjającego otoczenia regulacyjnego, które ułatwi im przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym w odniesieniu do opakowań i odpadów opakowaniowych, a nie arbitralnych ograniczeń.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: COPA COGECA


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę