aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE stawia na sztuczną inteligencję-AI

17 czerwca 2024
UE stawia na sztuczną inteligencję-AI

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC), aby rozszerzyć jego cele o rozwój i eksploatację "fabryk AI". Fabryki sztucznej inteligencji to podmioty, które zapewniają infrastrukturę usług superkomputerowych AI. Zmienione rozporządzenie sprawi, że zdolności UE w zakresie obliczeń superkomputerowych będą mogły dalej korzystać z innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw typu start-up i MŚP, które będą mogły trenować swoje modele sztucznej inteligencji i rozwijać swoje projekty. Jest to ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

Aby konkurować na arenie międzynarodowej, Europa musi być liderem w wyścigu technologii sztucznej inteligencji. Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu wyposażymy naszych naukowców, przedsiębiorstwa typu start-up i MŚP w potężne narzędzia do opracowywania najnowocześniejszych projektów w zakresie sztucznej inteligencji w UE.

Willy Borsus, wiceprzewodniczący i minister gospodarki, handlu zagranicznego, badań naukowych i innowacji, gospodarki cyfrowej, planowania przestrzennego i rolnictwa Walonii

Superkomputery dla sztucznej inteligencji

Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC będzie promować i eksploatować fabryki sztucznej inteligencji, które powinny obejmować superkomputer AI, powiązane centrum danych i usługi w zakresie obliczeń superkomputerowych ukierunkowane na sztuczną inteligencję. Działania objęte fabrykami sztucznej inteligencji będą otwarte dla użytkowników publicznych i prywatnych, z doraźnymi warunkami dostępu dla przedsiębiorstw typu start-up oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Podmioty przyjmujące fabryki sztucznej inteligencji będą uprawnione do otrzymania unijnego wsparcia finansowego na pokrycie do 50 proc. kosztów nabycia superkomputerów AI i do 50 proc. kosztów ich eksploatacji. Superkomputery AI będą wykorzystywane głównie do opracowywania i testowania modeli, aplikacji i rozwiązań szkoleniowych AI.

Następne kroki

Po dzisiejszym przyjęciu przez Radę akt ustawodawczy został przyjęty. W najbliższych dniach nowelizacja rozporządzenia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni później.

Tło

Wspólne przedsięwzięcie EuroHPC zostało utworzone w 2018 r. w celu koordynowania działań na rzecz uczynienia z Europy światowego lidera w dziedzinie obliczeń superkomputerowych. Do tej pory głównymi celami wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC było rozwijanie, wdrażanie, rozszerzanie i utrzymywanie unijnego ekosystemu infrastruktury obliczeń superkomputerowych, obliczeń kwantowych i danych, promowanie jego wykorzystania, wspieranie rozwoju komponentów, technologii i wiedzy w zakresie systemów obliczeń superkomputerowych oraz wspieranie rozwoju umiejętności obliczeniowych na potrzeby europejskiej nauki i przemysłu. Od momentu utworzenia Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC zakupiło dziewięć superkomputerów zlokalizowanych w całej Europie.

W dniu 24 stycznia 2024 r. Komisja zaproponowała rozporządzenie zmieniające obecne ramy prawne (rozporządzenie Rady (UE) 2021/1173), wprowadzając dodatkowy cel wspólnego przedsięwzięcia: wspieranie rozwoju ekosystemu sztucznej inteligencji w UE poprzez rozwój i eksploatację fabryk sztucznej inteligencji. 23 maja państwa członkowskie osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie tej zmiany.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę