UE: wzmożony eksport wspiera ceny zbóż

18 października 2016
UE:  wzmożony eksport wspiera ceny zbóż

W minionym tygodniu na giełdach przeważały wzrosty notowań. Kukurydza na Euronext w kontrakcie listopadowym kosztowała pod koniec ub. tygodnia 158,3 EUR/tonę, tj. o 0,8% mniej niż dwa tygodnie wcześniej, natomiast pszenica w kontrakcie grudniowym 161,3 EUR/tonę, tj. o 1,9% więcej niż przed dwoma tygodniami.

Wspierająco na ceny w ujęciu globalnym podziałał wzmożony popyt na pszenicę ze strony importerów. Syria, za pośrednictwem rządowej agencji ds. zaopatrzenia Hoboob, dokonała transakcji zakupu miliona ton rosyjskiej pszenicy, co pokryje potrzeby w obszarach kontrolowanych przez rząd na rok. Cena rosyjskiej pszenicy w tym kontrakcie wyniosła 168 USD/tonę, tj. w przeliczeniu 152 EUR/tonę. Damaszek subsydiuje dostawy pieczywa dla ludności mieszkającej w kontrolowanych rejonach. Według agencji Reutera, Rosja rozważa dodatkową pomoc humanitarną dla Syrii w wysokości 100 tys. ton ziarna. Kraj doświadczył skutków działań wojennych i niekorzystnych warunków pogodowych, zbierając zaledwie 1,3 mln ton ziarna, co stanowi około połowy zeszłorocznej produkcji.

Poza tym Arabia Saudyjska zakupiła 595 tys. ton  pszenicy o jakości HRW, która może zostać dostarczona przez Niemcy. Ponadto, w tym tygodniu egipski importer rządowy GASC zakupił 180 tys. ton pszenicy pochodzącej z basenu Morza Czarnego–z Rumunii (120 tys. ton) i z Rosji (60 tys. ton).

Poza wzmożonym popytem ze strony importerów jako przyczynę ostatnich wzrostów podaje się także wykup krótkich pozycji przez fundusze na CBoT, dotyczyło to głównie pszenicy. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na chicagowskiej giełdzie wyniosły pod koniec ub. tygodnia 137,6 USD/tonę, tj. o 2,6% więcej niż tydzień wcześniej, a pszenicy w kontrakcie grudniowym 152,9 USD/tonę, tj. o 5,1% więcej niż tydzień wcześniej.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Realizując wniosek z VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, Zarząd KRIR ...

Wniosek o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela na ma żadnych szans p...

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie prawnej odmian roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę