CTR_80917

UE: wzmożony eksport wspiera ceny zbóż

18 października 2016
UE:  wzmożony eksport wspiera ceny zbóż

W minionym tygodniu na giełdach przeważały wzrosty notowań. Kukurydza na Euronext w kontrakcie listopadowym kosztowała pod koniec ub. tygodnia 158,3 EUR/tonę, tj. o 0,8% mniej niż dwa tygodnie wcześniej, natomiast pszenica w kontrakcie grudniowym 161,3 EUR/tonę, tj. o 1,9% więcej niż przed dwoma tygodniami.

Wspierająco na ceny w ujęciu globalnym podziałał wzmożony popyt na pszenicę ze strony importerów. Syria, za pośrednictwem rządowej agencji ds. zaopatrzenia Hoboob, dokonała transakcji zakupu miliona ton rosyjskiej pszenicy, co pokryje potrzeby w obszarach kontrolowanych przez rząd na rok. Cena rosyjskiej pszenicy w tym kontrakcie wyniosła 168 USD/tonę, tj. w przeliczeniu 152 EUR/tonę. Damaszek subsydiuje dostawy pieczywa dla ludności mieszkającej w kontrolowanych rejonach. Według agencji Reutera, Rosja rozważa dodatkową pomoc humanitarną dla Syrii w wysokości 100 tys. ton ziarna. Kraj doświadczył skutków działań wojennych i niekorzystnych warunków pogodowych, zbierając zaledwie 1,3 mln ton ziarna, co stanowi około połowy zeszłorocznej produkcji.

Poza tym Arabia Saudyjska zakupiła 595 tys. ton  pszenicy o jakości HRW, która może zostać dostarczona przez Niemcy. Ponadto, w tym tygodniu egipski importer rządowy GASC zakupił 180 tys. ton pszenicy pochodzącej z basenu Morza Czarnego–z Rumunii (120 tys. ton) i z Rosji (60 tys. ton).

Poza wzmożonym popytem ze strony importerów jako przyczynę ostatnich wzrostów podaje się także wykup krótkich pozycji przez fundusze na CBoT, dotyczyło to głównie pszenicy. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na chicagowskiej giełdzie wyniosły pod koniec ub. tygodnia 137,6 USD/tonę, tj. o 2,6% więcej niż tydzień wcześniej, a pszenicy w kontrakcie grudniowym 152,9 USD/tonę, tj. o 5,1% więcej niż tydzień wcześniej.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

W Polsce wzrosło spożycie soków, przyczyniła się do tego trzyletnia kampania pro...

Począwszy od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę