UE-Chiny: Uzgodnienie ochrony dla produktów z oznaczeniami pochodzenia

13 listopada 2019
UE-Chiny: Uzgodnienie ochrony dla produktów z oznaczeniami pochodzenia

Obie strony zakończyły negocjacje umowy dwustronnej w zakresie ochrony dla setki europejskich produktów z oznaczeniami ChNP i ChOG oraz tej samej ilości produktów tradycyjnych z Chin w UE. Ma to chronić producentów przed podróbkami. Postanowienie podjęte przez obie strony w kwietniu podczas szczytu EU-China Summit jest konkretnym przykładem współpracy obydwu stron.

Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan powiedział: – Produkty z europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane na całym świecie ze swojej jakości. Konsumenci są skłonni zapłacić wyższą cenę, ufając pochodzeniu i autentyczności tych produktów. Niniejsza umowa pokazuje nasze zaangażowanie w ścisłą współpracę z naszymi globalnymi partnerami handlowymi, takimi jak Chiny. Jest to zwycięstwo dla obu stron, wzmacniające nasze relacje handlowe, z korzyścią dla naszego sektora rolnego i spożywczego oraz konsumentów po obu stronach.

Chiny to drugie miejsce docelowe eksportu rolno-spożywczego z UE, osiągając 12,8 mld euro (w okresie 12 miesięcy od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.). Jest to również drugie miejsce docelowe wywozu z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, stanowiących 9% jego wartości, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Chiński rynek jest potencjalnie rynkiem o wysokim potencjale wzrostu dla europejskiej żywności i napojów, z rosnącą klasą średnią, która lubi kultowe, wysokiej jakości i oryginalne produkty europejskie. Ma również dobrze ugruntowany system oznaczeń geograficznych, ze specjalnościami, które europejscy konsumenci mogą teraz odkryć dzięki tej umowie.

Unijna lista oznaczeń geograficznych podlegających ochronie w Chinach obejmuje takie produkty jak np. Cava, Szampan, Feta, irlandzka whisky, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego. Wśród chińskich produktów lista obejmuje na przykład Pixian Dou Ban (pasta z fasoli Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) i Anqiu Da Jiang (Anqiu Ginger).

Po zakończeniu negocjacji umowa przejdzie teraz kontrolę prawną. Po stronie UE Parlament Europejski i Rada zostaną poproszone o wyrażenie zgody. Umowa ma wejść w życie przed końcem 2020 r.

Cztery lata po wejściu w życie zakres umowy rozszerzy się o dodatkowe 175 nazw geograficznych z obu stron. Nazwy te będą musiały być zgodne z tą samą procedurą rejestracji, co 100 nazw już objętych umową.

Współpraca między UE a Chinami w zakresie oznaczeń geograficznych rozpoczęła się ponad 10 lat temu (2006 r.), czego skutkiem była rejestracja i ochrona 10 produktów w 2012 r.

Unijne systemy jakości mają na celu ochronę nazw określonych produktów w celu promowania ich unikalnych cech związanych z ich pochodzeniem geograficznym, a także tradycyjnym know-how. Jest to jeden z największych sukcesów europejskiego rolnictwa, w którym zarejestrowano ponad 3300 produktów. Pod względem wartości rynek produktów z oznaczeniami geograficznymi w UE wynosi około 74,8 mld euro i stanowi 15,4% całkowitego eksportu żywności i napojów z UE.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Kształtowanie inteligencji emocjonalnej zaczyna się już w pierwszym roku życia, ...

Trwają wakacje, a większość z nas zdecyduje się spędzić je w Polsce. Czy to znac...

Modele Jeepa® po raz kolejny zdobyły najwyższe laury w prestiżowym plebiscycie, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę