aaa_TSW_2023
CTR_2023

Ukraina domaga się rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE

18 października 2023
Ukraina domaga się rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE

We wczorajszym orędziu prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdzil m.innymi - "Nasze zadanie pozostaje niezmienne – jeszcze w tym roku musimy być gotowi do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE"

 

Dziś Rada Najwyższa Ukrainy podjęła decyzję konieczną do rozpoczęcia rokowań z Unią Europejską. Przyjęto ustawę o osobach zajmujących eksponowane stanowiska polityczne. Czekam na podpisanie tekstu ustawy. Nasze zadanie pozostaje niezmienne: być gotowym do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE jeszcze w tym roku. Robimy w tym celu ukraińską część pracy i ją dokończymy. Oczekujemy od przywódców państw UE decyzji politycznej o rozpoczęciu negocjacji.

W tym roku odbyłem spotkanie końcowe poświęcone pracom Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Ukrainy. Jest to ważna i skuteczna platforma do bezpośredniej komunikacji ze społecznościami i rozwiązywania palących problemów w regionach, współdziałania władz lokalnych ze wszystkimi centralnymi agencjami rządowymi, rządem i Radą Najwyższą. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy aktywnie pracują w ramach Kongresu. W szczególności w odniesieniu do renowacji i przygotowania do zimy. Ale, oczywiście, praca Kongresu powinna zostać rozszerzona na szerszy zakres zagadnień, w tym kwestie społeczne, komunikację, tworzenie miejsc pracy i wiele, wiele innych rzeczy, które są ważne dla ludzi w całym kraju.

Minister finansów Marczenko poinformował o spotkaniach i rokowaniach z szefami międzynarodowych instytucji finansowych. Niedawno odbyły się doroczne spotkania MFW i Banku Światowego. Ich uwaga poświęcona Ukrainie jest ważna. I jest ważny wniosek, który ma wielu partnerów, różnych przywódców i instytucji: globalna stabilność, globalne bezpieczeństwo i rozwój światowej gospodarki są bezpośrednio związane z tym, że rosyjska agresja na Ukrainę musi się skończyć, zakończyć sprawiedliwie – przywróceniem ładu międzynarodowego, z pełną mocą prawa międzynarodowego.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: president.gov.ua


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę