A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

UKRAINA: jaka przyszłość czeka “spichlerz Europy”?

18 października 2022
UKRAINA: jaka przyszłość czeka “spichlerz Europy”?

Trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę oprócz niewyobrażalnego cierpienia ludności cywilnej wystawiła na poważny szwank bezpieczeństwo żywnościowe dużej części świata. Jak wygląda sytuacja ukraińskiego rolnictwa w czasie trwającej wojny? Jak inwazja wpłynęła na bezpieczeństwo sektora spożywczego w samej Ukrainie i poza jej granicami? I w jaki sposób w przyszłości zwiększyć jego odporność? Te pytania stawiać będą sobie eksperci i ekspertki podczas konferencji “Ukraina pod lupą”, która poświęcona będzie kluczowym kwestiom politycznego, gospodarczego i społecznego rozwoju w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na to suwerenne państwo oraz jego odbudowie.

● W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu w celu zmiany granic. Napięcia i konflikty powinny być rozwiązywane wyłącznie w drodze dialogu i dyplomacji - Rada Europejska,24 lutego 2022.
● “Ukraina pod lupą” to interdyscyplinarne, społeczne wydarzenie, w trakcie którego poszukiwane będą rozwiązania inkluzywne, holistyczne oraz zgodne z duchem zielonej transformacji.
● Przedłużająca się wojna na Ukrainie grozi negatywnymi skutkami dla globalnej gospodarki, w tym wzrostem cen żywności i „huraganem głodu”, który szczególnie uderzy w mieszkańców najbiedniejszych państw - Sekretarz generalny ONZ António Guterres

Wojna to nie tylko polityka…

To przede wszystkim niewyobrażalne cierpienie sprowadzone na ludzi żyjących w obszarach objętych konfliktem. Zbrodnie na ludności cywilnej, straty materialne, uchodźstwo oraz skażenie środowiska naturalnego, to zaledwie kilka spośród wyzwań z którymi mierzymy się już dzisiaj, a które towarzyszyć nam będą jeszcze przez wiele kolejnych lat. Nam – albowiem tragiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę dotykają również Polski, całego regionu, a nawet świata. Od 24 lutego tego roku prawie 7 mln Ukraińców i Ukrainek znalazło w Polsce swój azyl. Codziennie wspólnie z nimi zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze agresja za naszą wschodnią granicą? Jak to możliwe, że w XXI wieku w sercu Europy wciąż łamane są prawa człowieka? Jak radzić sobie w obliczu przepełnionej cierpieniem codzienności? Brutalna inwazja na Ukrainę wskazała liczne pytania o przyszłość tego kraju, ale i o przyszłość wspólnych polityk unijnych. W społecznym interesie leży, aby odpowiedzi na nie były jak najbardziej inkluzywne, holistyczne oraz zgodne z duchem zielonej transformacji.

„Ukraina pod lupą” to edycja specjalna dorocznej konferencji „Świat pod lupą”. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe, organizowanej przez Przedstawicielstwo Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie z organizacjami partnerskimi. Cykl ma na celu stworzenie platformy dla wymiany na temat najbardziej palących zagadnień współczesnego świata w gronie renomowanych intelektualistów/intelektualistek, ekspertów/ekspertek i mówców/mówczyń z rozmaitych państw. Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest najważniejszym kwestiom politycznego, gospodarczego i społecznego rozwoju w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na to suwerenne państwo. To również okazja dla ekspertów/ekspertek z Ukrainy by dyskutować, sieciować i wymieniać poglądy ze społecznością międzynarodową na temat sytuacji w swoim kraju.
Wiemy jaka ważna jest narracja. Kto mówi o kim i w jaki sposób. Dlatego ekspertki i eksperci z Ukrainy powinni mieć możliwość mówienia o sobie. Mówienia o tym co dzieje się w ich kraju. Mówienia o tym jaka jest ich perspektywa na działania wojenne Rosji wobec Ukrainy. Na to jak będzie wyglądał kiedyś ich kraj po końcu wojny. Mówienia o tym jak postrzegają teraźniejszość i jakiej życzą sobie przyszłości. Chcemy stworzyć forum, na którym będzie to możliwe. Forum to, to dwudniowa konferencja “Ukraina pod lupą” na której ekspertki i eksperci z Ukrainy opowiadają o narracji, opowiadają o migracji i o uchodźstwie. Opowiadają o zielonej odbudowie miast. Opowiadają także o tym jak postrzegana jest polityka bezpieczeństwa na Wschodzie, o tym jak widzą ją eksperci i społeczeństwa Zachodu - Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Działania wojenne rzutują także na środowisko naturalne – w tym glebę i wodę. Ich skażenie to poważne wyzwanie, z którym już dziś mierzą się rolnicy i rolniczki. Obecnie już ponad 30% ukraińskich gruntów rolnych uległo zniszczeniu. Z jakimi wyzwaniami środowiskowymi i klimatycznymi przyjdzie mierzyć się nam w wyniku inwazji na Ukrainę ? Jakie są założenia i postulaty dotyczące odbudowy ukraińskiego sektora rolno-spożywczego po wojnie? Ile potrwa i w jaki sposób przebiegnie odbudowa gospodarki rolnej i jak UE może wspierać Ukrainę w tym zakresie?

Jak wziąć udział w wydarzeniu?
Konferencja odbywa się w dniach 17-18 października w Centrum Konferencyjnym Zielna (ul. Zielna 37, V piętro) w Warszawie.
Rejestracja na wydarzenie stacjonarne: https://bit.ly/ukrainapodlupa
Szczegółowy program: https://calendar.boell.de/pl/event/ukraina-pod-lupa

***
Fundacja im. Heinricha Bölla to niemiecka fundacja polityczna, bliska partii Zielonych, która działa w ponad 60 krajach poprzez 34 biura zagraniczne na rzecz zrównoważonego rozwoju, demokracji płci i międzykulturowego porozumienia. Przedstawicielstwo w Warszawie istnieje od 20 lat i prowadzi projekty w obszarach Energia i Klimat, Europejska Polityka Rolna, Demokracja i Prawa Człowieka, Europa i Sprawy Międzynarodowe oraz Dialog Bałtycki.
Celem Fundacji jest wzmacnianie demokracji i praw człowieka, zwiększanie partycypacji obywatelskiej oraz promowanie długofalowej, zrównoważonej modernizacji społeczno-ekonomicznej w oparciu o trwały i sprawiedliwy rozwój oraz czyste środowisko. Osią łączącą wszystkie działania są wspólne europejskie wartości.


POWIĄZANE

Odpuśćmy już z tym rodzicielstwem na pełen etat. Napisać, że rodzicielstwo to ci...

Stanowisko Suwerennej Polski dotyczące przedłużenia do czerwca 2024 roku zakazu ...

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę