aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

UKRAINA: jaka przyszłość czeka “spichlerz Europy”?

18 października 2022
UKRAINA: jaka przyszłość czeka “spichlerz Europy”?

Trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę oprócz niewyobrażalnego cierpienia ludności cywilnej wystawiła na poważny szwank bezpieczeństwo żywnościowe dużej części świata. Jak wygląda sytuacja ukraińskiego rolnictwa w czasie trwającej wojny? Jak inwazja wpłynęła na bezpieczeństwo sektora spożywczego w samej Ukrainie i poza jej granicami? I w jaki sposób w przyszłości zwiększyć jego odporność? Te pytania stawiać będą sobie eksperci i ekspertki podczas konferencji “Ukraina pod lupą”, która poświęcona będzie kluczowym kwestiom politycznego, gospodarczego i społecznego rozwoju w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na to suwerenne państwo oraz jego odbudowie.

● W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu w celu zmiany granic. Napięcia i konflikty powinny być rozwiązywane wyłącznie w drodze dialogu i dyplomacji - Rada Europejska,24 lutego 2022.
● “Ukraina pod lupą” to interdyscyplinarne, społeczne wydarzenie, w trakcie którego poszukiwane będą rozwiązania inkluzywne, holistyczne oraz zgodne z duchem zielonej transformacji.
● Przedłużająca się wojna na Ukrainie grozi negatywnymi skutkami dla globalnej gospodarki, w tym wzrostem cen żywności i „huraganem głodu”, który szczególnie uderzy w mieszkańców najbiedniejszych państw - Sekretarz generalny ONZ António Guterres

Wojna to nie tylko polityka…

To przede wszystkim niewyobrażalne cierpienie sprowadzone na ludzi żyjących w obszarach objętych konfliktem. Zbrodnie na ludności cywilnej, straty materialne, uchodźstwo oraz skażenie środowiska naturalnego, to zaledwie kilka spośród wyzwań z którymi mierzymy się już dzisiaj, a które towarzyszyć nam będą jeszcze przez wiele kolejnych lat. Nam – albowiem tragiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę dotykają również Polski, całego regionu, a nawet świata. Od 24 lutego tego roku prawie 7 mln Ukraińców i Ukrainek znalazło w Polsce swój azyl. Codziennie wspólnie z nimi zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze agresja za naszą wschodnią granicą? Jak to możliwe, że w XXI wieku w sercu Europy wciąż łamane są prawa człowieka? Jak radzić sobie w obliczu przepełnionej cierpieniem codzienności? Brutalna inwazja na Ukrainę wskazała liczne pytania o przyszłość tego kraju, ale i o przyszłość wspólnych polityk unijnych. W społecznym interesie leży, aby odpowiedzi na nie były jak najbardziej inkluzywne, holistyczne oraz zgodne z duchem zielonej transformacji.

„Ukraina pod lupą” to edycja specjalna dorocznej konferencji „Świat pod lupą”. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe, organizowanej przez Przedstawicielstwo Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie z organizacjami partnerskimi. Cykl ma na celu stworzenie platformy dla wymiany na temat najbardziej palących zagadnień współczesnego świata w gronie renomowanych intelektualistów/intelektualistek, ekspertów/ekspertek i mówców/mówczyń z rozmaitych państw. Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest najważniejszym kwestiom politycznego, gospodarczego i społecznego rozwoju w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na to suwerenne państwo. To również okazja dla ekspertów/ekspertek z Ukrainy by dyskutować, sieciować i wymieniać poglądy ze społecznością międzynarodową na temat sytuacji w swoim kraju.
Wiemy jaka ważna jest narracja. Kto mówi o kim i w jaki sposób. Dlatego ekspertki i eksperci z Ukrainy powinni mieć możliwość mówienia o sobie. Mówienia o tym co dzieje się w ich kraju. Mówienia o tym jaka jest ich perspektywa na działania wojenne Rosji wobec Ukrainy. Na to jak będzie wyglądał kiedyś ich kraj po końcu wojny. Mówienia o tym jak postrzegają teraźniejszość i jakiej życzą sobie przyszłości. Chcemy stworzyć forum, na którym będzie to możliwe. Forum to, to dwudniowa konferencja “Ukraina pod lupą” na której ekspertki i eksperci z Ukrainy opowiadają o narracji, opowiadają o migracji i o uchodźstwie. Opowiadają o zielonej odbudowie miast. Opowiadają także o tym jak postrzegana jest polityka bezpieczeństwa na Wschodzie, o tym jak widzą ją eksperci i społeczeństwa Zachodu - Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Działania wojenne rzutują także na środowisko naturalne – w tym glebę i wodę. Ich skażenie to poważne wyzwanie, z którym już dziś mierzą się rolnicy i rolniczki. Obecnie już ponad 30% ukraińskich gruntów rolnych uległo zniszczeniu. Z jakimi wyzwaniami środowiskowymi i klimatycznymi przyjdzie mierzyć się nam w wyniku inwazji na Ukrainę ? Jakie są założenia i postulaty dotyczące odbudowy ukraińskiego sektora rolno-spożywczego po wojnie? Ile potrwa i w jaki sposób przebiegnie odbudowa gospodarki rolnej i jak UE może wspierać Ukrainę w tym zakresie?

Jak wziąć udział w wydarzeniu?
Konferencja odbywa się w dniach 17-18 października w Centrum Konferencyjnym Zielna (ul. Zielna 37, V piętro) w Warszawie.
Rejestracja na wydarzenie stacjonarne: https://bit.ly/ukrainapodlupa
Szczegółowy program: https://calendar.boell.de/pl/event/ukraina-pod-lupa

***
Fundacja im. Heinricha Bölla to niemiecka fundacja polityczna, bliska partii Zielonych, która działa w ponad 60 krajach poprzez 34 biura zagraniczne na rzecz zrównoważonego rozwoju, demokracji płci i międzykulturowego porozumienia. Przedstawicielstwo w Warszawie istnieje od 20 lat i prowadzi projekty w obszarach Energia i Klimat, Europejska Polityka Rolna, Demokracja i Prawa Człowieka, Europa i Sprawy Międzynarodowe oraz Dialog Bałtycki.
Celem Fundacji jest wzmacnianie demokracji i praw człowieka, zwiększanie partycypacji obywatelskiej oraz promowanie długofalowej, zrównoważonej modernizacji społeczno-ekonomicznej w oparciu o trwały i sprawiedliwy rozwój oraz czyste środowisko. Osią łączącą wszystkie działania są wspólne europejskie wartości.


POWIĄZANE

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę