Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraina ma swój plan na eksport zbóż

24 lipca 2023
Ukraina ma swój plan na eksport zbóż

Mając zapewnione poparcie partnerów, Ukraina będzie nadal pomagać krajom świata, mimo wycofania się Rosji z „porozumienia zbożowego”- o tym czytamy we wpisie Biura Komunikacji Strategicznej Urzędu Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy w Telegramie, poinformowała Ukrinform.

Stratkom przypomniał, że dokładnie rok temu w Stambule podpisano porozumienie o udostępnieniu tzw. „korytarza zbożowego”, który odblokował eksport produktów spożywczych i zboża z trzech czarnomorskich portów.

Ukraina będzie dostarczać żywność innym krajom pomimo wycofania się Rosji z "porozumienia zbożowego" - potwierdza Stratkom

Przed rosyjską inwazją Ukraina była piątym co do wielkości eksporterem zboża na świecie. Rosyjska blokada ukraińskich portów doprowadziła do światowego wzrostu cen zboża.

„Według ONZ niedobory zboża i podwyżki cen żywności naraziły 50 milionów ludzi na śmierć głodową. Państwo terrorystyczne swoimi działaniami zagroziło przetrwaniu całych narodów Afryki i Bliskiego Wschodu” – podkreślił Stratkom.

Podkreślono tam, że Rosja przez długi czas wykorzystywała blokadę eksportu morskiego jako narzędzie nacisku na Ukrainę i Zachód. Po podpisaniu „porozumienia zbożowego” Kreml ma mniejsze możliwości szantażowania głodem na świecie.

„Była to logiczna konsekwencja sukcesu Sił Zbrojnych Ukrainy i strategicznej współpracy z partnerami” – powiedział Stratkom, przypominając, że po odzyskaniu kontroli nad Wyspą Węża Ukraina była w stanie otworzyć ruch przez kanał ujścia Bystrego od Dunaju do Morza Czarnego.

Należy zauważyć, że w ciągu roku inicjatywa zbożowa umożliwiła przetransportowanie ponad 33 milionów ton zboża, co uratowało wiele krajów przed głodem. Jednocześnie porozumienie przyniosło do budżetu Ukrainy ponad 20 miliardów dolarów.

Jednocześnie Stratkom przypomina, że dzień po podpisaniu porozumienia Rosja przeprowadziła atak rakietowy na odeski port. To po raz kolejny dowiodło, że rosyjscy terroryści „nie cofną się przed niczym dla swoich chorych ambicji”, bez względu na to, jakie straty poniosą oni sami lub kraje uzależnione od ukraińskiego zboża.

"Mija rok - i Rosja ogłasza wycofanie się z "porozumienia zbożowego". Państwo ukraińskie ma jednak swój plan. Mając zapewnioną polityczną zgodę krajów partnerskich, w szczególności Turcji, oraz zaufanie ubezpieczycieli, Ukraina jest gotowa do torowania swojej ekonomicznej drogi. Nadal będziemy pomagać innym krajom świata, bo tylko we wspólnej walce i wzajemnym wsparciu osiągniemy Zwycięstwo" - podkreślił Stratkom.

Jak informował UKRINFORM, 22 lipca 2022 roku w Stambule Ukraina, Turcja ONZ i Rosja podpisały porozumienie w sprawie odblokowania portów i eksportu ukraińskiego zboża. Trzy ukraińskie porty – „Odessa”, „Czarnomorsk” i „Piwdennyj” – zostały otwarte dla ruchu statków cywilnych. Zgodnie z umową drogą morską eksportowano nie tylko zboże, ale także nawozy mineralne.

W celu zapewnienia ogólnego nadzoru i koordynacji w Stambule pod auspicjami ONZ utworzono Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).

17 lipca Rosja ogłosiła wycofanie się z umowy zbożowej.

oprac. e-mk, ppr.pl na podst źródło: UKRINFORM


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę