Ukraina, Rumunia, Słowacja zgłaszają HPAI

22 stycznia 2020
Ukraina, Rumunia, Słowacja zgłaszają HPAI

Ukraina dołączyła do listy państw mających kłopoty z powodu grypy ptaków. Po prawie trzech latach braku problemów z HPAI na Ukrainie, 20 stycznia 2020 roku ukraińskie służby zgłosiły do OIE ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (serotyp H5) w gospodarstwie położonym w  obwodzie winnickim. Zakażone stado liczyło 98 tysięcy sztuk drobiu.

Wirus w dalszym ciągu rozprzestrzenia się w krajach unijnych. W dniu 17 stycznia 2020 roku Instytut Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Rumunii potwierdził w badaniach laboratoryjnych drugi przypadek grypy ptaków o wysokiej zjadliwości na fermie komercyjnej utrzymującej 22,7 tys. ptaków. Podobnie jak pierwsze ognisko w tym kraju gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Seini, w okręgu Marmarosz w północno – zachodniej Rumunii. O  drugim ognisku HPAI powiadomiła również Słowacja, w związku z wykryciem wirusa H5N8 w produkcji drobnotowarowej. Na Słowacji nie stwierdzono do tej pory zakażenia na komercyjnej fermie drobiu. Oba przypadki dotyczą chowu przyzagrodowego.

Wirus H5N8 rozprzestrzenił się w Środkowej i Południowo – Wschodniej Europie w ostatnich tygodniach, dotykając fermy i drób przydomowy: w Polsce, Rumunii, Słowacji, Czechach i na Węgrzech.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Wiceprzewodnicząca Cogeca i Dyrektor Biura Polsk...

Kanadyjska mleczarnia będąca na 10. miejscu naszego rankingu największych mlecza...

– Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to największe wyzwanie dla polskiej i eu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę