aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina wyeksportuje ponad 60 mln ton produktów rolnych

17 czerwca 2024
Ukraina wyeksportuje ponad 60 mln ton  produktów rolnych

W kolejnym roku gospodarczym (od lipca 2024 roku) Ukraina może wyeksportować ponad 60 mln ton zbóż i nasion oleistych oraz ich produktów ubocznych. Liczby te plasują Ukrainę w światowej czołówce eksportu produktów rolnych. Pełniący obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podkreślił.

"Po dwóch latach wojny na pełną skalę Ukrainie udało się wyrównać równowagę rynkową produkcji i eksportu głównych płodów rolnych. Stało się to możliwe dzięki odporności producentów rolnych i rozwojowi logistyki. Ukraina kończy bieżący rok gospodarczy 2023/2024 z końcowymi saldami produktów rolnych na średnim poziomie, tak jak przed 2022 rokiem. W kolejnym roku gospodarczym eksport produktów rolnych wyniesie ponad 60 mln ton. A to pokazuje, że Ukraina pozostaje gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego" – podkreślił Taras Wysocki.

Przewiduje się, że z nowych zbiorów produkcja zbóż wyniesie prawie 56 mln ton. Z tego 21 mln ton pszenicy, ok. 5 mln ton jęczmienia i 28,5 mln ton kukurydzy.

Całkowity eksport zbóż prognozowany jest na poziomie 43 mln ton. W szczególności pszenica – 15 mln ton, jęczmień – 2,5 mln ton, kukurydza – ok. 25 mln ton.

Przewiduje się, że produkcja nasion oleistych wyniesie 22 mln ton. W szczególności spodziewane jest 4 mln ton rzepaku i ok. 13 mln ton słonecznika. Soja ma wynieść 5 mln ton – i będzie to rekordowa ilość w historii Ukrainy!

Eksport nasion oleistych i ich produktów ubocznych ma przekroczyć 17 mln ton.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę