aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina wyeksportuje ponad 60 mln ton produktów rolnych

17 czerwca 2024
Ukraina wyeksportuje ponad 60 mln ton  produktów rolnych

W kolejnym roku gospodarczym (od lipca 2024 roku) Ukraina może wyeksportować ponad 60 mln ton zbóż i nasion oleistych oraz ich produktów ubocznych. Liczby te plasują Ukrainę w światowej czołówce eksportu produktów rolnych. Pełniący obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podkreślił.

"Po dwóch latach wojny na pełną skalę Ukrainie udało się wyrównać równowagę rynkową produkcji i eksportu głównych płodów rolnych. Stało się to możliwe dzięki odporności producentów rolnych i rozwojowi logistyki. Ukraina kończy bieżący rok gospodarczy 2023/2024 z końcowymi saldami produktów rolnych na średnim poziomie, tak jak przed 2022 rokiem. W kolejnym roku gospodarczym eksport produktów rolnych wyniesie ponad 60 mln ton. A to pokazuje, że Ukraina pozostaje gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego" – podkreślił Taras Wysocki.

Przewiduje się, że z nowych zbiorów produkcja zbóż wyniesie prawie 56 mln ton. Z tego 21 mln ton pszenicy, ok. 5 mln ton jęczmienia i 28,5 mln ton kukurydzy.

Całkowity eksport zbóż prognozowany jest na poziomie 43 mln ton. W szczególności pszenica – 15 mln ton, jęczmień – 2,5 mln ton, kukurydza – ok. 25 mln ton.

Przewiduje się, że produkcja nasion oleistych wyniesie 22 mln ton. W szczególności spodziewane jest 4 mln ton rzepaku i ok. 13 mln ton słonecznika. Soja ma wynieść 5 mln ton – i będzie to rekordowa ilość w historii Ukrainy!

Eksport nasion oleistych i ich produktów ubocznych ma przekroczyć 17 mln ton.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę