aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraińscy rolnicy zakończyli blokady przy polskiej granicy

13 czerwca 2023
Ukraińscy rolnicy zakończyli blokady przy polskiej granicy

Ogólnoukrainska Rada Rolnicza, poinformowała wczoraj w mediach społecznościowych że rolnicy zakończyli akcję protestacyjną w odpowiedzi na działania polskich producentów rolnych, którzy rozpoczęli strajk i zablokowali punkt kontrolny Dorogusk - Yagodyn dla ciężarówek.

Ukraińscy rolnicy zajęli decydujące stanowisko w ochronie swoich interesów i krajowego sektora agro, wyszli z lustrzanym protestem na granicy z Polską, aby powstrzymać prowokacje polskich kolegów.

"W czasach, gdy Ukraina cierpi na agresor i potrzebuje maksymalnego globalnego wsparcia, kiedy gospodarka naszego kraju poniosła dodatkowe straty w wysokości ponad 55 miliardów dolarów z powodu rosyjskiego naruszenia elektrowni Kachow, nie możemy pozwolić na polityczne spekulacje na temat eksportu produktów rolnych z Ukraina. " Fizyczne blokowanie ruchu naszych ciężarówek przez polską granicę nie doszło po raz pierwszy, a narusza wszelkie możliwe standardy Umowy Handlowej Ukrainy z UE. Takie działania niszczą gospodarkę naszego kraju w najtrudniejszych chwilach. Ponieważ polscy politycy myślą tylko o następnych wyborach a nie o przyszłości swojego kraju i nie mogąc wytłumaczyć swoim wyborcom, z których większość to rolnicy, szkody jakie wyrządzają blokując produkty rolne z kraju chroniącego nasze wspólne granice przed wrogiem, zostaną zapłacone nie tylko przez Ukraińców, ale także Polaków, i nie tylko pieniądze, ale także spokojną przyszłość swojego kraju"-komentuje sytuację Andriej Dykun, przewodniczący Wszechukraińskiej Rady Rolniczej.
 

Zdaniem uczestników #VAR i Stowarzyszenia Producentów Mleka, działania polskich kolegów są niedopuszczalne, ponieważ stosunki handlowe dwóch krajów są wspólnie ważne, a tylko wspólne działania wzmocnią nas w walce z agresorem i pomogą zbudować ścieżki niezbędne do rozwoju sektora agro obu krajów.

W wyniku lustrzanych działań ukraińskich rolników polscy rolnicy przestali blokować ruch ciężarówek i wcześniej zakończyli strajk. W odpowiedzi na działania polskich kolegów ukraińscy rolnicy zakończyli także swój lustrzany protest.

 Ukraińscy rolnicy z zadowoleniem przyjmują decyzję strony polskiej i wyrażają nadzieję na profesjonalny dialog bez fizycznych przeszkód w ruchu ciężarówek z Ukrainy w przyszłości, jako polityczny składnik blokowania importu ukraińskich produktów rolnych przez terytorium Polski do innych krajów podważa nie tylko ukraińską gospodarkę, ale wpływa na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, co zagraża przetrwaniu zarówno ukraińskich rolników, jak i konsumentów ukraińskich produktów

oprarc e-mk na podst źródła: media społ VAR


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę