CTR_80917

Ukraińska dominacja w europejskim imporcie produktów sektora jaj

8 września 2016
Ukraińska dominacja w europejskim imporcie produktów sektora jaj

Wśród krajów, z których Unia Europejska importuje produkty sektora jaj,  w tym roku uwagę zwraca Ukraina. Państwo to, od początku roku do końca lipca, pokrywało aż 51,3 proc. unijnego importu. Dla porównania, w zeszłym roku o tej porze import z Ukrainy stanowił tylko nieco ponad 19 procent całego unijnego importu, a w 2014 tylko 1 procent!

Ten dynamiczny wzrost importu z Ukrainy jest związany z kontyngentami bezcłowymi oraz z bardzo konkurencyjnymi cenami jaj z tego kraju. Druga  pod względem wielkości importu,  Argentyna, odpowiadała za  17,9 proc. (a jeszcze po pierwszym kwartale tego roku jej udział wynosił 22, 5 proc. importu). 

Więcej niż pięcioprocentowy udział we wspólnotowym imporcie miały także: Stany Zjednoczone, Albania oraz Indie. Bardzo silne oddziaływanie Ukrainy i jej zdolność do konkurowania ceną widać po tym jak bardzo spadł unijny import z krajów, które do tej pory były głównymi dostawcami produktów sektora jaj do Unii Europejskiej.

Porównując pierwsze siedem miesięcy tego roku do takiego samego okresu roku ubiegłego można zauważyć, że import z USA spadł o 67 proc., import z Indii o 85 proc., a import z Norwegii o 70 proc.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu


POWIĄZANE

W dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Powodem są wyższe ceny, które...

Do 22 października w Budapeszcie trwa promocja produktów spożywczych z metką „ma...

W sezonie 2016/2017 z Polski wywieziono 6,4 mln ton ziarna zbóż, łącznie z ziarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę