CTR_80917

Ukraiński drób wraca na unijny rynek

11 stycznia 2017
Ukraiński drób wraca na unijny rynek

Po dwudziestym stycznia unijny zakaz importu mięsa drobiowego i podrobów dotyczący całego terytorium Ukrainy powinien być zamieniony na - standardową dla państw unijnych -regionalizację. Takie informacje podaje Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Drobiu.

Między Ukrainą a Unią Europejską trwają rozmowy dotyczące cofnięcia zakazu importu dla drobiu, wydanego po tym jak na południu Ukrainy potwierdzono ogniska grypy ptaków. Jeśli sprawdzą się informacje Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Drobiu, pod koniec stycznia import z Ukrainy na rynki unijne będzie odbywał się na takich samych zasadach jakie dotyczą państw tworzących Wspólnotę. Oznacza to, że import będzie mógł odbywać się z całego terytorium Ukrainy, z wyjątkiem stref zapowietrzonych i zagrożonych grypą ptaków.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Ukraina może wyeksportować na rynki europejskie – w ramach bezcłowych kontyngentów – 16.8 tys. ton mięsa drobiowego i podrobów. W praktyce, ukraiński eksport do UE wynosi – według Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Drobiu – około 2 – 3 tys. ton miesięcznie. Dla porównania, polski eksport na unijny rynek wewnętrzny jest około  25-krotnie większy niż ukraiński.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę