aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraiński gigant MHP kupuje firmy drobiarskie w Europie

24 maja 2024
Ukraiński gigant MHP kupuje firmy drobiarskie w Europie

Największy producent mięsa drobiowego w Ukrainie, firma MHP, poszerza swoją bezpośrednią działalność produkcyjną na Bałkanach. Ukraiński gigant drobiarski planuje zorganizować produkcję i sprzedaż mięsa kurcząt rzeźnych w Albanii i Kosowie- informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Ukraiński MHP przejmuje firmy drobiarskie w Albanii poprzez aktywność zarządzanego przez siebie oddziału słoweńskiej firmy Perutniuna Ptuj. Słoweńska grupa Perutnina Ptuj zależna od ukraińskiego holdingu MHP utworzy z albańską Balkan Finance Investment Group sh.p.k. (Balfin) spółkę joint venture Perutnina Ptuj Albania sh.p.k. W ukraińskiej prasie pojawiają się informacje, że poprzez  nową spółkę joint venture akwizycje dotyczyć mają takich albańskich firm jak: Driza sh.p.k., Fresh Chicken Albania 2019 sh.p.k., Industria Foragjere (VEAF) sh.a ., Euro Alb 2009 sh.p.k., Kompleksi Patos i Qendra Prinderore.

Perutnina Ptuj Albania będzie koncentrować się na działalności związanej z hodowlą drobiu, produkcją i przetwórstwem mięsa drobiowego, produkcją pasz oraz dystrybucją wytwarzanych produktów drobiowych. Aktualnie firma Perutnina obecna jest na rynku Albanii poprzez współpracę z dystrybutorem Kosmonte Foods Tirana.

MHP jest liderem w produkcji mięsa drobiowego na rynku ukraińskim oraz znaczącym eksporterem mięsa drobiowego na międzynarodowym rynku drobiarskim. Agroholding MHP aktywnie działa na rynku globalnym poprzez bezpośrednie zaangażowanie inwestycyjne w krajach europejskich oraz w krajach arabskich. Posiada spółki zależne w państwach unijnych, w Wielkiej Brytanii, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Arabii Saudyjskiej. W 2019 roku MHP sfinalizował przejęcie słoweńskiej spółki Perutnina Ptuj. Grupa Perutnina Ptuj (PP) została kupiona przez MHP i stanowi część aktywów w europejskim segmencie zarządzanym przez ukraińską firmę. Firma Perutnina Ptuj w momencie nawiązania partnerstwa strategicznego z MHP posiadała zakłady produkcyjne w czterech krajach bałkańskich: Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie. Własnością PP były także jednostki dystrybucyjne w Austrii, Macedonii i Rumunii a swoje produkty PP sprzedawała w piętnastu krajach europejskich.

W momencie dokonania zakupu PP przez MHP spekulowaliśmy, że nowa akwizycja jest dla ukraińskiej firmy wyjątkowo ciekawą transakcją z punktu widzenia zapowiadanych przez MHP aspiracji do roli jednego z najmocniejszych globalnych graczy - bycia europejskim odpowiednikiem takich gigantów jak Tyson czy Brasil Foods. Ukraiński MHP ma największy udział w ukraińskim rynku kurcząt. Poprzez ciągłe inwestycje zwiększa produkcję i zasięg eksportowy. Przedsiębiorstwo MHP rozwija sieć sprzedaży zagranicznej głównie na Bliskim Wschodzie, w krajach Afryki Północnej i w Unii Europejskiej. Zdaniem analityków KIPDiP pozyskanie kolejnych aktywów na terenie państw europejskich to dla MHP strategiczny krok do zwiększanie obecności na rynku Wspólnoty, co znacznie ułatwi dostęp do unijnych odbiorców. Już teraz Ukraina jest jednym z największych eksporterów mięsa drobiowego do Wspólnoty, a za większość wysyłek odpowiada właśnie MHP. Ukraiński Agroholding ma już swoje zakłady w Holandii oraz na Słowacji i jest w dalszym ciągu zainteresowany kolejnymi zakupami w Europie. Co więcej, Ukraińcy nie poprzestają wyłącznie na umacnianiu swojej pozycji na Starym Kontynencie. Ukraiński gigant w produkcji kurcząt rzeźnych czynnie włączył się w zwiększanie samowystarczalności w produkcji drobiarskiej przez Arabię Saudyjską. 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę