Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Ukraiński handel zbożami "na minusie"

18 grudnia 2020
Ukraiński handel zbożami "na minusie"

Według stanu na dzień 11 grudnia 2020 roku (od początku sezonu 2020/21) ukraiński eksport zbóż wyniósł 22,9 mln ton, co oznacza zmniejszenie wysyłek o 14 proc. w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu.

Największe spadki dotyczą zbóż o kluczowym znaczenie w ukraińskim handlu zagranicznym. Wysyłki pszenicy w analizowanym sezonie wyniosły 12,14 mln ton, czyli o 13 proc. mniej r/r. Z kolei w sprzedaży zagranicznej kukurydzy nastąpiła korekta na poziomie minus 25 proc., osiągając wartość 6,7 mln ton. Dostawy jęczmienia podano na 3,7 mln ton i w tym przypadku nastąpił wzrost o 3 proc.

Na ukraińskim rynku kukurydzy panuje  duża niepewność i obserwuje się ograniczoną aktywność handlową. Notowania eksportowe ukraińskiej kukurydzy spadają przy słabym popycie zewnętrznym i utrzymującej się wysokiej konkurencji na rynku światowym (główni importerzy wolą sprowadzać tańszą kukurydzę ze Stanów Zjednoczonych lub Ameryki Południowej). Ukraińscy handlowcy zauważają także, że niektórzy importerzy pokryli swoje zapotrzebowanie na kukurydzę do marca 2021 roku.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Mleczarnia Turek jest znanym i cenionym w całej Polsce producentem serów. Będąc ...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 18 lutego 2021 r. do Minister Rodz...

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę