Ukraiński „Ovostar” inwestuje na Łotwie w rynek jajeczny

12 lipca 2018
Ukraiński „Ovostar”  inwestuje na Łotwie w rynek jajeczny

Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu sprzedaży na rynku UE.

Grupa Ovostar Union N.V. – wiodący producent jaj i przetworów na Ukrainie – w marcu 2018 roku nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA "OE Product" i  SIA "Gallusman", zlokalizowanych na Łotwie i zainwestuje w budowę nowych ferm drobiu w kraju bałtyckim. Z informacji, które uzyskała Krajowa Izba PDiP wynika, że firma planowała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale obecnie rozważa inwestycję w regionie Tukums. W realizacje projektu  zaangażowana jest spółka „Gallusman”, najprawdopodobniej obecnie trwają rozmowy na etapie uzyskiwania pozwoleń z lokalnymi władzami. Pojawiły się informacje, że inwestycja mogłaby powstać na łącznej powierzchni 94 hektarów.

- Pierwsza z zależnych jednostek „OE Product” to przedsiębiorstwo handlowe, profil drugiej spółki to produkcja jaj kurzych w skorupkach. Nabycie udziałów, uczyniło  OE Product  oficjalnym przedstawicielem Ovostaru na europejskim rynku. Nowe inwestycje mają za zadanie zwiększyć możliwości marketingowe na rynku UE – rozszerzyć asortyment dla konsumentów detalicznych i innych gałęzi przemysłu spożywczego. Uwagę przykuwa fakt, że firma OE Product została założona pod koniec 2014 roku jako wyłączny przedstawiciel OVOSTAR UNION GC. Podmiot ten już w 2016 roku korzystał z kwot importowych na przywóz produktów z Ukrainy, pomagając rozszerzyć sprzedaż Ovostaru na rynku UE.  Od jesieni 2017 roku spółka ta mogła się również zająć importem jaj w skorupkach klasy A, z uwagi na przyzwolenie Komisji Europejskiej uzyskane w ubiegłym roku – twierdzi Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Podmiot OE Product  będzie reprezentował interesy dwóch ukraińskich zakładów należących do grupy spółek Ovostar Union N.V.: producenta jaj w skorupach - Yasensvit Ltd oraz producenta produktów jajecznych - OVOSTAR Ltd. Katarzyna Gawrońska z KIPDIP przypomina, że oba zakłady posiadają zezwolenie instytucji unijnych na eksport swoich produktów do Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A.  Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na lukratywnym rynku europejskim.

- Warto zauważyć, że Grupa koncentruje produkcję na Ukrainie, ale swoją działalność biznesową poprzez spółki zależne rozszerza w innych regionach świata.  Dla przykładu, ukraińska firma po analizie potencjału i perspektyw dalszej ekspansji na rynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w tej chwili kluczowym odbiorcą jaj w skorupkach i produktów jajecznych z Ukrainy, podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju - Grupa posiada 100% udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na  Brytyjskich Wyspach Dziewiczych – twierdzi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Plany budowy na Łotwie są niepojące dla lokalnych producentów, ale zdaniem KIPDiP  zaostrzy to jeszcze bardziej  konkurencję w handlu wewnątrzwspólnotowym. Obawy branży budzi  przywóz towarów z Ukrainy na rynek Unii Europejskiej, który po chwili przestoju w 2017 roku, wrócił na ścieżkę wzrostu.  Według statystyk, przez  cztery miesiące tego roku, europejskie firmy sprowadziły ze Wschodu więcej towarów niż w całym roku 2017. Co ważniejsze, dzieje się tak nie tylko za sprawą zakupów produktów jajecznych, ale dynamicznie rosnących przesyłek jaj w skorupkach.  Potwierdzają się też wcześniejsze przypuszczenia KIPDIP, że jaja  kurze świeże będą  trafiać na rynek unijny nie tylko w ramach  bezcłowych kontyngentów. Krajowa Izba PDiP podejrzewa, że ukraińskie przesyłki mogą „wygrywać” nawet z konkurencyjnością Amerykanów.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie utrzymania dotychczasowej...

Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka po raz kolejny została...

Przed rozpoczęciem wiosennych zabiegów Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Opol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę