Unijny rynek wiśni i czereśni

23 września 2016
Unijny rynek wiśni i czereśni

Czereśnie i wiśnie uprawiane są w unijnej 28 na łącznym obszarze 152,0 tys. ha. Największymi producentami tych owoców są od lat Polska, Włochy oraz Hiszpania. Czwarte miejsce w zbiorach–tu głównie wiśni należy się Niemcom, a kolejne Grekom i Węgrom.

Jak już wspomniano, największe ilości wiśni i czereśni zbierane jest corocznie w Polsce–około 75% całkowitej unijnej produkcji. Hiszpanie są natomiast największymi eksporterami tych owoców pestkowych, Włosi za to największymi konsumentami.

Według najnowszego raportu USDA, łącznie  we wszystkich krajach Unii Europejskiej zebrane zostanie w sezonie 2016/2017 656,5 tys. ton wiśni i czereśni–to niemal o 11% mniej wobec poprzedniego sezonu. Unijny poziom konsumpcji wiśni i czereśni łącznie w sezonie 2016/2017 oszacowano na około 378,0 tys. ton, a około 75% z tej wielkości to spożycie w samych tylko Włoszech.

Średnioroczne spożycie wiśni i czereśni we wszystkich państwach unijnych to około 2,2 kg/osobę. W przypadku wymiany handlowej z państwami trzecimi, kraje unijne są eksporterem netto tych owoców pestkowych, w poprzednim sezonie wolumen importu to około 36,7 tys. ton, podczas gdy wyeksportowano tych owoców około 47,6 tys. ton.

W eksporcie owoce kierowano przede wszystkim na Białoruś–ponad 27,5 tys. ton oraz do Mołdawii–8,2 tys. ton i Szwajcarii. Owoce z państw trzecich sprowadzono przede wszystkim z Turcji–28,3 tys. ton oraz Chile i Serbii.

FAMMU/FAPA na podst.: FAS USDA


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

„Przyjęta przez Rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios w producentów rzepa...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę