aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UOKiK zbada sytuację na rynku węgla

29 lipca 2022
UOKiK zbada sytuację na rynku węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące sytuacji na rynku węgla kamiennego. W ramach badania rynku prowadzonego przy wsparciu Inspekcji Handlowej sprawdzone zostać mają zasady dystrybucji tego surowca. Jak zapowiada UOKiK, postępowanie ma też wyjaśnić, czy przy sprzedaży węgla dochodzi do stosowania praktyk ograniczających konkurencję.

– Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej – zapowiada prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Akcja sprawdzania firm prowadzących składy węglowe obejmie całą Polskę. Poszczególne podmioty wydobywające/importujące węgiel będą z kolei wzywane do przekazywania informacji nt. odbiorców surowca i sposobów sprzedaży węgla. W efekcie zbadane zostaną struktura rynku, kierujące nim mechanizmy, zakres wymiany informacji między podmiotami i sposoby kształtowania cen.

Jak wskazuje Chróstny, postępowanie wyjaśniające ma wskazać, czy na rynku węgla stosowane są niedozwolone prawem praktyki mogące ograniczać konkurencję. Za stosowanie takich praktyk lub nadużywanie pozycji dominującej grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu danej firmy.

źródło:podaki.biz


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę