aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ursula von der Leyen zaczyna bać się rolników! Nareszcie

2 lutego 2024
Ursula von der Leyen zaczyna bać się rolników! Nareszcie

Wczoraj po południu,  z inicjatywy premiera Begii Alexandra De Croo, spotkali się z szefową KE Ursulą von der Leyen i byłym premierem Holandii Markiem Rutte na marginesie Rady Europejskiej protestujący prze siedziba UE w Bruksseli rolnicy z Fédération Wallonne de l’Agriculture, Lode Ceyssens - Boerenbond President,  oraz delegacja Copa i Cogeca.

"W ostatnich dniach setki rolników wyszło na ulice, aby ich głos został usłyszany, z trzema wyraźnymi żądaniami: mniej protekcjonalnego traktowania rządu, odpowiednie odszkodowania i pewność prawna" – mówi prezes Boerenbond Lode Ceyssens. "Boerenbond uważa zatem za niezrozumiałe, że rząd flamandzki, kierowany przez premiera Jana Jambona, nie nawiązał jeszcze dialogu z rolnikami"- mówil przed protestami w Brukseli Lode Ceyssens - President of the Boerenbond and Rural Guilds.

Po spotkaniu na kanale YouTube Copa & Cogeca zamieścił krótkie, ale bardzo wymowne podsumowanie

a oto transkrypcja tlumaczenia jego wypowiedzi

Dzisiaj zostaliśmy tu zaproszeni przez komisarz, przewodniczącą Ursulę von der Leyen, przez premiera Declared i premiera Rutte, i skorzystaliśmy z okazji, aby przedstawić im obawy naszych rolników. Powiedziałem im, że nasi rolnicy nie zaczęli, nie zaczęli się martwić kilka dni temu.

Ale oni już od dawna się martwią i walczą, bo nasi rolnicy już tego nie rozumieją. Dostają bardziej zrównoważone, ale w międzyczasie otrzymują wiele europejskich regulacji na ich temat. Nasi rolnicy potrzebują zaufania Europy, a nie przepisów. Potrzebują uczciwych cen za oferowane przez siebie produkty, które są znacznie bardziej zrównoważone niż gdziekolwiek indziej na świecie. A na koniec

Nasi rolnicy muszą być pewni przyszłości, nasi rolnicy. Kiedy zaczynasz uprawiać ziemię, nie jest to praca na kilka lat. Rolnictwo to coś, co robisz przez całe życie, a potem potrzebujesz pewności i tego, że możesz iść dalej.

Jest to bardzo ważna wiadomość, którą im zanieśliśmy.

Z drugiej strony usłyszeliśmy, jak przewodnicząca komisarz  mówiła nam, że zastosuje bardzo szybki program ograniczenia biurokracji i że chce rozpocząć dialog strategiczny. Uważamy, że w tym strategicznym dialogu musimy przywrócić równowagę w ramach Zielonego Ładu, którego potrzebujemy. Poprosiłem ją, aby uzgodniła ustawę o ochronie, a jeśli nie zrobimy tego w przyszłości, będziemy musieli zgodzić się na ustawę o przywróceniu. Bo w tym momencie, JEST JUŻ ZA PÓŹNO!

W spotkaniu udział wzięła również Marianne Streel - Fédération Wallonne de l'Agriculture President, której wypowiedź również poniżej prezentujemy wraaz z transkrypcją tłumaczenia wypowiedzi.


W związku z gniewem, którego dziś doświadczamy we wszystkich naszych kampaniach europejskich i demonstracji, która odbywa się pierwszego lutego w Brukseli, mieliśmy okazję podczas Copa Cogeca spotkać się dziś po południu z przewodniczącą Komisji Europejskiej, panią Ursula von der Leyen, jako a także premier Belgii, pan De Croo i premier Holandii. Mogliśmy wyrazić nasze żądania przez godzinę po wysłaniu wczoraj listu do pani von der Leyen.

A potem mogliśmy im także przypomnieć o wszystkich tematach, nad którymi pracowaliśmy od miesięcy, i poczuciu, że nie zawsze jesteśmy słyszani. Udało nam się zająć kwestią uproszczeń administracyjnych i mamy obietnicę, że 26 lutego odbędzie się wewnętrzne posiedzenie grupy roboczej. Oczywiście będziemy to śledzić i wrócimy mniej więcej w tym terminie. Mogliśmy także omówić klauzule Mercosur i lustrzane. Po raz pierwszy nadal czujemy, że trochę słuchamy w odniesieniu do tych klauzul lustrzanych.

Nawet jeśli wciąż słyszeliśmy o trudnościach administracyjnych itp. Udało nam się także poruszyć kwestię wilka. Albo nawet jeśli dobrze to powie, to jest to jeden z mniej ważnych niż wszystkie, które udało nam się dzisiaj omówić. To coś, co jest jednocześnie plikiem, z którym będzie rozmawiać.

i tak, Udało nam się także zająć kwestią wilka, choć jest ona znacznie mniej istotna niż wszystkie nasze pozostałe żądania. Zapewni także lepszą równowagę wynajmowanej populacji na naszym europejskim terytorium. Zapewnia, że przedyskutuje i przeanalizuje sprawę. Poruszono także kwestię budżetu europejskiego, który został poruszony i faktu, że jest on niewystarczający, aby mógł być coraz bardziej zrównoważony. I również doszliśmy do tego samego wniosku w tej sprawie.

Wyjątki, których żądamy zarówno w odniesieniu do warunkowości w tej WPR, jak i w przypadku ekoschematów i MOC. Tam też mówila, że ponownie podejmie dyskusję i że trudno jej udzielić nam wyjątków, ponieważ mielibyśmy obowiązek zwrócić się z tą sprawą do Parlamentu. Szuka więc rozwiązań, żeby móc to zrobić, ale w innej formie prawnej. Wysłuchała nas. Oczywiście jedziemy na Copa.

Z determinacją w dalszym ciągu będziemy śledzić rozwój wszystkich tych dossier, a przede wszystkim, po przedstawieniu zaproszenia pani von der Léyon przez Christiane Lambert, aby przybyła do prezydium w celu spotkania się ze wszystkimi przewodniczącymi naszych organizacji, cóż, będziemy również zwracać uwagę na otrzymanie odpowiedzi dotyczącą niniejszego zaproszenia.

oprac, Marek Kozak, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę