USA: Gigant mleczarski przespał trend wege. Dziś stoi nad przepaścią.

18 listopada 2019
USA: Gigant mleczarski przespał trend wege. Dziś stoi nad przepaścią.

Symbol produkcji mleka w USA, firma Dean Foods złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. Firma nie jest w stanie konkurować ze względu na wzrost segmentu alternatywnych produktów na bazie roślin i wyrobów bez laktozy. Firma jest obarczona długami, ma za sobą straty finansowe. Ratunkiem jest sprzedaż biznesu spółdzielni Dairy Farmers of America. O problemach firmy pisaliśmy w marcu br. tutaj.

Przykład Dean Foods nie jest jedyny, również Kraft Heinz przespał moment rozpoczęcia kariery segmentu żywności roślinnej. Ale błędem firmy Dean Foods było sprzedanie tego, co dawało gwarancję czerpania z nowych trendów. W 2016 r. Dean Foods sprzedał swoją firmę WhiteWave Foods generującą obroty roczne 4 mld USD. Nabywcą był nie kto inny jak firma Danone, który zapłaciła cenę aż o 24% wyższą od wyceny rynkowej. O sprawie pisaliśmy tutaj już w 2016 roku wskazując już wtedy, że rośnie liczba mleczarni nie mających problemu z różnymi asortymentami obok mleka.

O sprawie rozpisują się największe media amerykańskie w tym The New York Times, szeroko mówi też CNN.

Dean Foods w 2010 r. generował obroty (po przeliczeniu z dolara) na poziomie 9,07 mld euro, w 2012 r. było to już 8,69 mld euro, w 2014 r. 7,8 mld euro, w 2016 r. już tylko 6,43 mld euro. W 2018 r. obroty wzrosły do 6,78 mld euro, ale w czwartym kwartale powstała kilkusettysięczna, ogromna strata netto. Strategia integracji i łączenia zakładów w celu zwiększania produkcji mleka nie powiodła się.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę