Ustawa o spółdzielniach rolników z podpisem prezydenta

19 października 2018
Ustawa o spółdzielniach rolników z podpisem prezydenta

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustawa, którą - jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta - podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy mają wzmocnić rolę spółdzielczości w rolnictwie.

"Celem ustawy jest wprowadzenie przepisów, które w sposób kompleksowy będą regulowały zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni stricte rolniczych, przez stworzenie zachęt do powoływania przez rolników tego typu podmiotów, a także lepszych warunków ekonomicznych do prowadzenia przez nich działalności" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta.

Chodzi, jak dodano, o wyłączenie podmiotów, które uzyskały status spółdzielni rolników, z określonych obowiązków fiskalnych.

Zmiany dotyczą m.in. zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków i budowli lub ich części oraz "zajętych pod nimi gruntów stanowiących własność, bądź będących w wieczystym użytkowaniu spółdzielni rolników lub ich związku, prowadzących działalność jako mikroprzedsiębiorstwo". A także zwolnienia od podatku dochodów spółdzielni rolników, prowadzącej swoją działalność jako mikroprzedsiębiorstwo, pochodzących ze sprzedaży "produktów rolnych lub grup tych produktów, lub ryb, dla których została założona spółdzielnia rolników, wyprodukowanych w gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji rolnej jej członków" - wyjaśniono.

Jak wskazano, ustawa określa zasady tworzenia, organizacji, działalności i likwidacji spółdzielni rolników i ich związków. "Przedmiotem działalności spółdzielni rolników będzie prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz członków spółdzielni rolników w zakresie" m.in. planowania prowadzonej przez rolników produkcji produktów lub grup produktów i dostosowywania jej do warunków rynkowych, ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości; koncentracji podaży oraz organizowania zbycia produktów lub grup produktów, wyprodukowanych przez rolników; czy koncentracji popytu oraz organizowania nabycia niezbędnych rolnikom środków do produkcji produktów lub grup produktów".

Spółdzielnia rolników będzie mogła ponadto prowadzić działalność gospodarczą w zakresie m.in.: przechowywania, konfekcjonowania, przetwarzania produktów lub grup produktów, wyprodukowanych przez rolników, oraz obrotu uzyskanymi w ten sposób produktami przetworzonymi.

Nowe przepisy przewidują też, że spółdzielnia rolników będzie mogła zostać założona przez co najmniej dziesięciu rolników. "Ustawodawca wprowadził wymóg, aby przez cały okres funkcjonowania spółdzielni członkami spółdzielni było co najmniej dziesięciu członków będących rolnikami" - wskazano.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 21, który wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

 

Magdalena Jarco (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek KRIR z dnia 2 lipca 2019 r. >>>   w sprawie usprawnienia...

20 sierpnia 2019 r. w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa Zarządu Krajow...

Zasoby energetyczne zużywane przez niewinną biurową klimatyzację, która ochładza...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę