Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Uwaga plantatorzy: Borówkobranie!

17 lipca 2020
Uwaga plantatorzy: Borówkobranie!

W ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” rusza promocja plantacji, na których można samodzielnie pozbierać owoce. Pierwsze borówkobrania odbędą się w ostatni weekend lipca, sobota niedziela, 25-26/07.

Warto być wśród pierwszych zapraszających
 
Pierwsza zamiar przyjęcia osób zbierających zapowiedziała Plantacja borówki Beaty i Kazimierza Wasiak. Zaoferuje możliwość zbioru owoców, zakupu świeżych borówek i domowej konfitury borówkowej. Plantacja położona jest w Jastrzębiej Starej w powiecie grójeckim. Jest to zatem oferta dla mieszkańców Warszawy, Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, ziemi rawskiej, sochaczewskiej i czerskiej. Można powiedzieć, że południowe Mazowsze ma już swoją plantacje.  
 
Pierwszy w percepcji to pierwszy na rynku. To coraz lepiej znana plantatorom zasada. Warto dołączyć i być pierwszym w swoim regionie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się podobna oferta przygotowana przez plantatorów jagody kamczackiej. W czerwcu ponad 2 tys. osób odwiedziło 27 plantacji w całej Polsce. Zainteresowanie znaną i lubianą borówką będzie większe. W wydarzeniu Borówkobranie! na Facebooku już blisko 1,5 tys. osób czeka na to, aż plantatorzy stworzą ofertę. Zapytania pojawiają się w całej Polsce. 

Co trzeba zrobić aby wziąć udział?

Należy przygotować się na przyjęcie gości. Wszyscy powinni stosować się do zaleceń epidemiologicznych. Gospodarze powinni ustalić zasady odpłatności i wyznaczyć obszar, w którym można zbierać owoce. Warto przemyśleć jak poinstruować przybyłych, tak by zbierali fachowo.
 
Aby zgłosić plantacje wystarczy przesłać na adres czasna@inspiresb.com mail pod tytułem „Borówkobranie” z następującą informacją o swojej ofercie:
 • Nazwa plantacji lub do kogo należy:
 • Województwo:
 • Wieś / miejscowość, która pojawi się na mapie Borówkobrania: 
 • Adres:
 • Wskazówki dojazdu:
 • Lokalizacja na Google Maps:
 • Godziny otwarcia w sobotę 25/07: np. 10:00-18:00
 • Godziny otwarcia w niedzielę 26/07: np. 10:00-18:00
 • Przetwory do kupienia na miejscu i/lub dodatkowe atrakcje:
 • Kontakt do opisu mapy Borówkobrania: mail, telefon
 • Jeśli plantacja ma, to podać należy media społecznościowe:
Borówkobranie_ pierwsza edycja (4).jpg

Dlaczego ludzie chętnie przyjadą na plantacje?

Oferta wyjazdu poza miasto i odpoczynku na świeżym powietrzu jest w tym roku wyjątkowo atrakcyjna.
Oferujemy borówki prosto z krzewu, możliwość miłego spędzenia czasu, zgodnie z zaleceniami społecznego dystansu. Sukcesem organizacyjnym i handlowym zakończyły się czerwcowe weekendy, na które zapraszali plantatorzy jagody kamczackiej. Ludzie kupowali owoce i pytali jak się z nich robi dżemy, konfitury, wino czy nalewki. Szybko przekonywali się jak trudny jest zbiór i skąd bierze się ich cena na półce.
 
Więcej o doświadczeniach plantatorów jagody kamczackiej pisaliśmy w czerwcu.

Przyjemne z pożytecznym

Wizyty na plantacjach borówki będą okazją do edukacji. Każdy doświadczy tego jak trudny jest zbiór, jak wygląda charakterystyczny nalot i jak delikatnie należy obchodzić się z borówkami.
 
Zapraszamy całe rodziny. Dzieci zobaczą plantacje i to jak rosną owoce, że nie biorą się z powietrza. Wszyscy poczują, że za każdym owocem stoi człowiek, jego praca i pasja. Taka edukacja jest potrzebna, bowiem, czym ludzie więcej wiedzą tym bardziej mogą docenić naszą pracę.

Mamy już półtora tysiąca zainteresowanych Borówkobraniem 
 
W tym tygodniu tuszyła akcja na Facebooku. Codziennie przybywa kilkaset osób. Już ponad półtora tysiąca zadeklarowało zainteresowanie przyjazdem na plantacje. Pytania o adresy borókobrania dotyczą każdego praktycznie regionu Polski.
 
 

W mediach społecznościowych łatwo można będzie śledzić rozwój tej inicjatywy i zaprosić znajomych plantatorów.
 
- Borówkobranie to nowe słowo. To możliwość samodzielnego pozbierania owoców, obcowania z naturą i poznawania naszych małych ojczyzn. Sama pandemia zintensyfikowała to, co obserwowaliśmy już wcześniej. Rośnie waga jaką przywiązujemy do zdrowia, nasza wrażliwość ekologiczna. Szukamy lokalności i regionalizmów. Ograniczyliśmy mobilności, konsumpcje, eksploatacje. Chętnie wracamy do pierwotnych umiejętności, własnych upraw, gotowania. Nowa normalność w jakiej przychodzi nam żyć wzmacnia trend ku naturze. Mamy naprawdę mocną ofertę. Wykorzystajmy to – mówi Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding, agencji koordynującej promocję superowoców.
 
- Warto mówić w branży o szacunku dla pracy przy zbiorach i budować świadomość dziewięciu miesięcy ciężkiej pracy poprzedzającej zbiór. Naszym branżowym celem jest edukacja konsumentów i rozwój rynku. Chcemy by konsumenci, zwłaszcza młodzież, wiedzieli, że borówka jest uprawiana w Polsce. Jest ulubionym owocem polskich dietetyków, hitem naszego eksportu, ma wyjątkowe walory smakowe. W Polsce mamy dla borówki, szerzej dla owoców jagodowych, bardzo dobry klimat. Wykorzystajmy to - mówi Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

polska_borówka (1).jpg


INSPIRE / Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Szanowni Państwo, ze względu na sytuację epidemiologiczną wprowadzono rozwiązani...

Nowe cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku Szefowa Komisji Europejskiej przedsta...

Termin składania wniosków w V edycji konkursu „Europejskiej nagrody za innowacje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę