Uwaga! Planujesz import określonych roślin bonsai z Japonii – zgłoś to teraz do GIORiN

10 grudnia 2020
Uwaga! Planujesz import określonych roślin bonsai z Japonii – zgłoś to teraz do GIORiN

Import z Japonii do Unii Europejskiej roślin iglastych, m.in. takich rodzajów jak Chamaecyparis Spach (cyprysik), Juniperus L. (jałowiec), Pinus L. (sosna) jest zabroniony. Odstępstwo od tego zakazu zostało przewidziane w przepisach Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1217 i dotyczy roślin skarlonych sztucznie lub naturalnie (tzw. bonsai) z rodzajów Chamaecyparis, Juniperus oraz gatunków Pinusparviflora (Pinuspentaphylla), Pinus thunbergii oraz Pinusparviflora i Pinus thunbergii, szczepionych na podkładce roślin innego gatunku Pinus, pochodzących również z Japonii.


W każdym roku kalendarzowym, możliwe jest wprowadzenie do Unii Europejskiej wyłącznie takiej liczby roślin, jaka została przez dane Państwo Członkowskie zgłoszona Komisji Europejskiej na dany rok.

 

Mając powyższe na względzie, zamiar importu wyżej wymienionych roślin w roku 2021 należy zatem zgłaszać do dnia 31 grudnia 2020 r. do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej (wf@piorin.gov.pl). W informacji przekazanej do GIORiN powinny znaleźć się dane dotyczące gatunków roślin i ich ilości, jakie zgłaszający planuje zaimportować.

 

Jednocześnie, GIORiN informuje, że rośliny takie, bezpośrednio po wprowadzeniu, muszą być urzędowo zatrzymane w stacji kwarantanny lub obiekcie zapewniającym izolację na okres nie krótszy niż 3 miesiące (dotyczy roślin Pinus i Chamaecyparis) lub w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca (dotyczy roślin Juniperus).

 

Wymagania, jakie muszą zostać spełnione, aby możliwe było wyznaczenie obiektu zapewniającego izolację, wskazane zostały w art. 61 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2016/2031

 

Jednocześnie przypominamy, że importer musi być wpisany do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych oraz posiadać konto w unijnym systemie TRACES (szczegółowe informacje: http://piorin.gov.pl/eksport-i-import/traces).

 

Dodatkowo, aby możliwe było przeprowadzenie granicznej kontroli fitosanitarnej w wymaganym zakresie, należy złożyć do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa wniosek o zatwierdzenie miejsca, innego niż punkt kontroli granicznej, do przeprowadzenia, kontroli identyfikacyjnej (tożsamości) i kontroli bezpośredniej (zdrowotności). Wymogi, jakie musi spełniać taki wniosek, określone zostały w art. 78 ust 4-6 ustawy z dnia z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami

 

W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt z Biurem Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej GIORiN: wf@piorin.gov.pl.

piorin.gov.plŹródło: piorin.gov.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę