VI FORUM Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie

25 listopada 2021
VI FORUM Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie
MRiRW

– Zagadnienia dotyczące m.in. innowacji w rolnictwie na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu, strategicznych wyzwań dla polskiego rolnictwa w świetle nowej Wspólnej Polityki Rolnej oraz zagadnienia związane ze wzmocnieniem transferu wiedzy znajdują się wśród kluczowych priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – powiedziała wiceminister Anna Gembicka, otwierając w środę zdalnie VI FORUM Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie.

Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie jest przedsięwzięciem cyklicznym organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020–2021 w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich. Jego obecna, szósta już edycja, odbywa się dziś i jutro w Warszawie. Temat wiodący tegorocznego Forum to Innowacje w rolnictwie na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu.

Cele

Głównym celem tego wydarzenia jest stworzenie płaszczyzny do dyskusji oraz wymiany wiedzy i informacji o innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie, a także upowszechnianie tych rozwiązań w praktyce. Forum jest też okazją do nawiązania kontaktów oraz tworzenia potencjalnych partnerstw innowacyjnych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Sekretarz stanu Anna Gembicka podkreśliła, że kluczową rolę w procesie transferu wiedzy w Polsce odgrywa publiczne doradztwo rolnicze.

Publiczne doradztwo rolnicze

Efektem zaangażowania całego publicznego systemu doradztwa rolniczego w realizację zadań Sieci jest z jednej strony uruchomienie szeregu inicjatyw i innowacyjnych pomysłów, a z drugiej strony zacieśnienie współpracy doradztwa z nauką oraz zintensyfikowanie bezpośrednich kontaktów doradców z rolnikami i mieszkańcami obszarów wiejskich.

Wiceminister Gembicka zaznaczyła również, że w Ministerstwie są podejmowane działania zarówno na rzecz wzmocnienia wymiany informacji pomiędzy nauką a doradztwem rolniczym, jak i na rzecz zwiększenia udziału polskich instytutów badawczych w obszarze nauk rolniczych w programie ramowym H2020, by w jak największym zakresie wykorzystać możliwości pozyskiwania i przekazywania informacji o nowych rozwiązaniach w praktyce rolniczej w Polsce.

Uczestnicy

Uczestnikami Forum są przedstawiciele nauki, doradztwa rolniczego, brokerzy innowacji, reprezentanci instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, rolnicy, w tym przedstawiciele grup operacyjnych na rzecz innowacji (EPI), przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych (łącznie ok. 200 osób).

Program

Podczas Forum zostaną omówione zagadnienia dotyczące m.in. innowacji w rolnictwie na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu, strategicznych wyzwań dla polskiego rolnictwa w świetle nowej WPR oraz działań Sieci Innowacji w Rolnictwie. W programie przewidziano m.in. panel dyskusyjny nt. Strategia od pola do stołu w praktyce oraz cztery panele tematyczne. Ponadto w ramach konferencji zaplanowano przeprowadzenie konkursu Najciekawsze innowacyjne rozwiązania w rolnictwie, promującego najciekawsze projekty i rozwiązania dotyczące innowacji w rolnictwie.

Przedsięwzięcie jest objęte patronatem honorowym ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

Polskie Towarzystwo Zootechniczne zapraszamy do udziału w LXXXVI Jubileuszowym Z...

Znamy już 31 zwycięskich szkół wspólnej akcji Procter & Gamble, Polskiej Fundacj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę